Proč byste měli používat UV ochranu i během zimních měsíců
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč byste měli používat UV ochranu i během zimních měsíců

Pokud si kladete otázku, zda byste měli používat UV ochranu i během temnějších zimních měsících, tak nejste jediní. Mnoho lidí se domnívá, že používání krémů s SPF je pouze letní záležitost. Podívejme se proč je UV ochrana celoroční téma.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
19. 1. 2023

Dle studií používá pravidelně UV ochranu pouze 30% žen a 15% mužů. A i když se nám nemusí zdát, že během zimy není sluneční záření tak silné a nevyzařuje tolik tepla, tak ultrafialové (UV) záření pokračuje ve štěpení vašich kožních buněk a podílí se tak na fenoménu fotostárnutí.

Fotostárnutí je předčasné stárnutí vaší kůže, které se podílí na většině příznaků stárnutí, a může způsobit, že budete vypadat starší díky zrychlení viditelnosti jemných linek, vrásek, slunečních a pigmentových skrvn.

Nejpopulárnější gay reality show má už 3 vyřazené. RuPaul’s Drag Race 15 jede na plný plyn, a to teplý závod sotva začal. Kdo vypadl a ani se nerozkoukal?23. 1. 2023

Navíc dle NASA sníh a led dokáží odrážet až 90% těchto paprsků a zvyšovat jejich intenzitu, a proto je obzvláště důležité chránit vaši pokožku.

Ať se to zdá nelogické, během zimních měsíců je severní polokoule Země blíže k slunci. I když jsou teploty nižší kvůli naklonění Země, tak fyzicky jsme blíže škodlivým UV paprskům.

Který opalovací krém používat?

Každý by měl používat širokospektrální opalovací krém, který chrání před UVA i UVB zářením a má ochranu minimálně SPF 30, která blokuje asi 97% škodlivých UV paprsků.

Ten nejlepší krém je ten, který vyhovuje vašim potřebám. Na trhu existuje mnoho variant textur i finišů. Pokud jste aktivní sportovec, tak byste měli používat krém, který je odolný vodě a potu. Pokud se pohybujete ve vyšších nadmořských výškách, tak je lepší používat SPF 50 nebo vyšší.

Stud, strach a odpor k vlastnímu tělu: Prudérní výchova zanechala na chlapci následky, které si s sebou táhne i v dospělosti20. 1. 2023

Pokud máte pocit, že se váš opalovací krém drolí nebo zanechává vaši pokožku příliš lesklou, tak existují i takové krémy, které mají téměř neviditelný finiš nebo mají matující efekt. Samozřejmostí jsou nyní i opalovací krémy pro lidi z aknózní pletí, které nezpůsobují ucpávání pórů.

Pár tipů jak udržet vaši pokožku v bezpečí před UV zářením tyto měsíce:

  • Používejte UV ochranu na veškerou odhalenou pokožku, ideálně i na vaše rty
  • Aplikujte opalovací krémy minimálně 20 minut předtím, než vyjdete na slunce
  • Aby byla UV ochrana efektivní, tak byste ji měli znovu nanést po 2 hodinách

Nikdy není pozdě začít používat opalovací krémy a zpomalit tak efekt fotostárnutí. UV ochrana by měla být nedílnou součástí vaší ranní rutiny.

Zdroj: Adobe Stock; NASA; asds.net; cancer.gov; dermatologistnewyork.org

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop