
Časté noční výlety na toaletu trápí i mladé muže. Jaká je „norma“ a proč proti této obtěžující malé potřebě bojovat i odpoledním šlofíkem?
V prvé řadě je třeba říci, co je „norma“ – běžný člověk močí denně v průměru šestkrát či sedmkrát (ačkoliv samozřejmě záleží také na dalších okolnostech – medikaci, jídle, pití, stejně tak i na velikosti močového měchýře). Muži, kteří v noci často běhají „na malou“, se pak minimálně mohou uklidňovat tím, že rozhodně nejsou sami. Zatímco někteří pánové se ale obávají právě konkrétních souvisejících diagnóz – např. zvětšené prostaty, která nejenže zapříčiňuje potřebu častějších návštěv toalety, ale zároveň může signalizovat i jiné závažnější problémy – jen v minimu případů jde skutečně o důvod častého nočního močení.
Potřeba v noci vstát a jít si ulevit samozřejmě roste s věkem. „Je normální, že muži s přibývajícími léty vstávají kvůli močení. Ve skutečnosti je úplně normální, že šedesátiletý muž vstane jednou, sedmdesátiletý dvakrát a osmdesátiletý dokonce třikrát za noc,“ ubezpečuje urolog James Ulchaker. Pravdou ale je, že noční močení zdaleka není jen problém mužů stárnoucích. „V noci běhá na toaletu i spousta mladých mužů. Ačkoliv tato představa je obvykle spojena se ženami, muži trpí stejnými problémy, jen o nich méně hovoří,“ domnívá se urolog Jamin Brahmbhatt. A jak tedy noční výlety na toaletu omezit?
Žádné tekutiny 3 hodiny před spaním
Je to vlastně docela jednoduché – pokud nechcete v noci vstávat kvůli močení, prostě nepijte. Ideálně tedy tři hodiny před spaním. V opačném případě totiž vaše ledviny začnou tekutiny během spánku filtrovat a nakonec vás donutí vyškrábat se z postele a běžet na toaletu. Vzhledem k tomu, že alkohol funguje jako diuretikum a v důsledku močení podporuje, v jeho případě toto pravidlo platí dvojnásob – stejně jako u kávy. „Káva způsobuje stažení močového měchýře při nižším objemu, což znamená, že na toaletu budete potřebovat více a častěji,“ shrnuje tak dr. Ulchaker. A samozřejmě nelze zapomínat ani na obzvlášť na vodu bohaté potraviny – třeba meloun.
Když už se budete chystat do postele, pokuste se také ještě předtím zamířit na toaletu. Ostatně – to rodiče často učí i své malé děti, že před spaním by měly běžet na WC. Mimochodem, chystáním se do postele míníme, že skutečně půjdete spát. Pokud ještě potom budete dvě hodiny sledovat seriály, tak se znovu zvedněte a vzhůru na toaletu…
Kegelovy cviky… pro muže!
Ačkoliv Kegelovy cviky si obvykle lidé spojují zejména se ženami a posilováním jejich pánevního dna, pravdou je, že přesně toto cvičení může být i ku prospěchu mužům – a především těm, kteří příliš často musí běhat na toaletu. Právě svaly pánevního dna pomáhají podpírat močový měchýř a mohou tak zabránit i nechtěnému úniku moči. Kromě toho jsou ale Kegelovy cviky přínosné pro podporu funkce střev, a dokonce i funkce sexuální.
Aby ale Kegelovy cviky měly kýžený efekt, je třeba provádět je technicky správně: v prvé řadě je tedy nutné „odhalit“, kde se svaly pánevního dna nacházejí. To lze zjistit tak, že při močení proud moči cíleně zastavíte. Samotné cvičení Kegelových cviků pak spočívá v tom, že právě tyto svaly člověk zatíná a zase uvolňuje. Pro posílení svalů pánevního dna pak odborníci doporučují opakovat cvičení alespoň třikrát denně po deseti.
Trošku méně stresu
I když v tomto případě se spojení nemusí zdát hned zřejmé, odborníci se shodují, že přílišná nervozita a úzkosti mohou noční močení dokonce vyvolat. „Pokud jste v noci vzhůru, nemůžete spát, snažíte se usnout a jste znudění, pak jít na záchod může být něco, co je vítaným zaměstnáním vaší mysli,“ objasňuje Brahmbhatt. Podle uroložky Reny Malik je však spojení stresu a močení ještě složitější – může totiž souviset právě se zmiňovanými svaly pánevního dna, které se v odpovědi na stres napínají (podobně jako když člověk samovolně zatíná čelist) a nutkání močit tak roste. Kromě toho existují důkazy, že vystavení stresu v jeho chronické podobě způsobuje nižší práh bolesti a nepohodlí – což de facto zvyšuje citlivost močového měchýře. „Když člověk zažívá chronický stres, tak normální pocity, jako je potřeba jít na toaletu, vnímá jako více nepříjemné a obtěžující, což jej nutí jít na toaletu rychleji,“ shrnuje Malik.
Různých dalších tipů, jak omezit noční „výlety“ na toaletu, existuje celá řada. V základu ale platí, že pro zbavení se nočního močení (pokud není způsobeno objektivními zdravotními problémy – což je třeba vyloučit návštěvou lékaře) jsou třeba rozličné změny životního stylu. Kromě omezení konzumace tekutin před spaním a vyhýbání se alkoholu a kávě se může jednat o snížení hmotnosti (jelikož nadváha může způsobovat větší tlak na močový měchýř), změny v užívání léků (některé mohou mít diuretické účinky), či dokonce pravidelný odpolední spánek. Proč zrovna odpolední spánek? V některých případech tělo hromadí během dne tekutiny, které se dále dostatečně nefiltrují, dokud si člověk nelehne. „Kratší spánek přes den – ideálně vleže – může být velmi prospěšný, umožňuje, aby se v těle zadržená tekutina vrátila do cévního systému dříve, během dne, namísto toho, aby se začala uvolňovat během noci,“ uzavírá dr. Caroline Cederquist. V každém případě je ale faktem, že v drtivé většině případů lze noční močení efektivně řešit, ať už svépomocí nebo za asistence lékařů – a nemá tedy smysl stovky dalších nocí strávit obtěžujícím cestováním na toaletu. Ostatně, kvalitní spánek je základem dobrého fyzického, ale i psychického zdraví!