Časté noční výlety na toaletu trápí i mladé muže. Jaká je „norma“ a proč proti této obtěžující malé potřebě bojovat i odpoledním šlofíkem?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Časté noční výlety na toaletu trápí i mladé muže. Jaká je „norma“ a proč proti této obtěžující malé potřebě bojovat i odpoledním šlofíkem?

Občas se to stane každé/mu – v noci se probudí a nutně musí běžet na toaletu. Stane-li se to jednou za čas, není důvod se tím znepokojovat. Ostatně, nárazové přerušení spánku lze „přežít“, ovšem pokud se nestane běžnou každodenní realitou. Ačkoliv příčinou může být i diagnóza označovaná jako nykturie (tedy nadměrné noční močení), faktem je, že ta v případě mužů rozhodně není důvodem nejčastějším…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
6. 1. 2023

V prvé řadě je třeba říci, co je „norma“ – běžný člověk močí denně v průměru šestkrát či sedmkrát (ačkoliv samozřejmě záleží také na dalších okolnostech – medikaci, jídle, pití, stejně tak i na velikosti močového měchýře). Muži, kteří v noci často běhají „na malou“, se pak minimálně mohou uklidňovat tím, že rozhodně nejsou sami. Zatímco někteří pánové se ale obávají právě konkrétních souvisejících diagnóz – např. zvětšené prostaty, která nejenže zapříčiňuje potřebu častějších návštěv toalety, ale zároveň může signalizovat i jiné závažnější problémy – jen v minimu případů jde skutečně o důvod častého nočního močení.

<Path> Masáž prostaty... chtěli byste se ji naučit? Podle těchto videí raději ne!Zdroj:

Potřeba v noci vstát a jít si ulevit samozřejmě roste s věkem. „Je normální, že muži s přibývajícími léty vstávají kvůli močení. Ve skutečnosti je úplně normální, že šedesátiletý muž vstane jednou, sedmdesátiletý dvakrát a osmdesátiletý dokonce třikrát za noc,“ ubezpečuje urolog James Ulchaker. Pravdou ale je, že noční močení zdaleka není jen problém mužů stárnoucích. „V noci běhá na toaletu i spousta mladých mužů. Ačkoliv tato představa je obvykle spojena se ženami, muži trpí stejnými problémy, jen o nich méně hovoří,“ domnívá se urolog Jamin Brahmbhatt. A jak tedy noční výlety na toaletu omezit?

Žádné tekutiny 3 hodiny před spaním

Je to vlastně docela jednoduché – pokud nechcete v noci vstávat kvůli močení, prostě nepijte. Ideálně tedy tři hodiny před spaním. V opačném případě totiž vaše ledviny začnou tekutiny během spánku filtrovat a nakonec vás donutí vyškrábat se z postele a běžet na toaletu. Vzhledem k tomu, že alkohol funguje jako diuretikum a v důsledku močení podporuje, v jeho případě toto pravidlo platí dvojnásob – stejně jako u kávy. „Káva způsobuje stažení močového měchýře při nižším objemu, což znamená, že na toaletu budete potřebovat více a častěji,“ shrnuje tak dr. Ulchaker. A samozřejmě nelze zapomínat ani na obzvlášť na vodu bohaté potraviny – třeba meloun.

Když už se budete chystat do postele, pokuste se také ještě předtím zamířit na toaletu. Ostatně – to rodiče často učí i své malé děti, že před spaním by měly běžet na WC. Mimochodem, chystáním se do postele míníme, že skutečně půjdete spát. Pokud ještě potom budete dvě hodiny sledovat seriály, tak se znovu zvedněte a vzhůru na toaletu…

Kegelovy cviky… pro muže!

Ačkoliv Kegelovy cviky si obvykle lidé spojují zejména se ženami a posilováním jejich pánevního dna, pravdou je, že přesně toto cvičení může být i ku prospěchu mužům – a především těm, kteří příliš často musí běhat na toaletu. Právě svaly pánevního dna pomáhají podpírat močový měchýř a mohou tak zabránit i nechtěnému úniku moči. Kromě toho jsou ale Kegelovy cviky přínosné pro podporu funkce střev, a dokonce i funkce sexuální.

Aby ale Kegelovy cviky měly kýžený efekt, je třeba provádět je technicky správně: v prvé řadě je tedy nutné „odhalit“, kde se svaly pánevního dna nacházejí. To lze zjistit tak, že při močení proud moči cíleně zastavíte. Samotné cvičení Kegelových cviků pak spočívá v tom, že právě tyto svaly člověk zatíná a zase uvolňuje. Pro posílení svalů pánevního dna pak odborníci doporučují opakovat cvičení alespoň třikrát denně po deseti. 

Trošku méně stresu

I když v tomto případě se spojení nemusí zdát hned zřejmé, odborníci se shodují, že přílišná nervozita a úzkosti mohou noční močení dokonce vyvolat. „Pokud jste v noci vzhůru, nemůžete spát, snažíte se usnout a jste znudění, pak jít na záchod může být něco, co je vítaným zaměstnáním vaší mysli,“ objasňuje Brahmbhatt. Podle uroložky Reny Malik je však spojení stresu a močení ještě složitější – může totiž souviset právě se zmiňovanými svaly pánevního dna, které se v odpovědi na stres napínají (podobně jako když člověk samovolně zatíná čelist) a nutkání močit tak roste. Kromě toho existují důkazy, že vystavení stresu v jeho chronické podobě způsobuje nižší práh bolesti a nepohodlí – což de facto zvyšuje citlivost močového měchýře. „Když člověk zažívá chronický stres, tak normální pocity, jako je potřeba jít na toaletu, vnímá jako více nepříjemné a obtěžující, což jej nutí jít na toaletu rychleji,“ shrnuje Malik.

<Path> 8 věcí, které musíte vědět o mužském bodě G! Prozradíme, kde ho najít, jak jej stimulovat, ale i co jsou "Kegelovy cviky"Zdroj:

Různých dalších tipů, jak omezit noční „výlety“ na toaletu, existuje celá řada. V základu ale platí, že pro zbavení se nočního močení (pokud není způsobeno objektivními zdravotními problémy – což je třeba vyloučit návštěvou lékaře) jsou třeba rozličné změny životního stylu. Kromě omezení konzumace tekutin před spaním a vyhýbání se alkoholu a kávě se může jednat o snížení hmotnosti (jelikož nadváha může způsobovat větší tlak na močový měchýř), změny v užívání léků (některé mohou mít diuretické účinky), či dokonce pravidelný odpolední spánek. Proč zrovna odpolední spánek? V některých případech tělo hromadí během dne tekutiny, které se dále dostatečně nefiltrují, dokud si člověk nelehne. „Kratší spánek přes den – ideálně vleže – může být velmi prospěšný, umožňuje, aby se v těle zadržená tekutina vrátila do cévního systému dříve, během dne, namísto toho, aby se začala uvolňovat během noci,“ uzavírá dr. Caroline Cederquist. V každém případě je ale faktem, že v drtivé většině případů lze noční močení efektivně řešit, ať už svépomocí nebo za asistence lékařů – a nemá tedy smysl stovky dalších nocí strávit obtěžujícím cestováním na toaletu. Ostatně, kvalitní spánek je základem dobrého fyzického, ale i psychického zdraví!

Zdroj: medicalnewstoday.com, health.clevelandclinic.org, fatherly.com, mayoclinic.org, sciencedirect.com, menshealth.com, healthline.com, wellandgood.com

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop