Povečeřte snídani, oblečte si ponožky a snažte se být vzhůru aneb Řada bláznivých (ale funkčních) tipů, jak rychle usnout
Straight friendly
Zdroj: iStock

Povečeřte snídani, oblečte si ponožky a snažte se být vzhůru aneb Řada bláznivých (ale funkčních) tipů, jak rychle usnout

Bezesnou noc občas v životě zažije každý – třeba kvůli stresu a mnoha starostem. Problém ale nastává, pokud se podobné bezesné noci opakují častěji, než je zdrávo. A právě tehdy vstupují do hry různé tipy, jak „efektivně usnout“. Řadu z nich určitě znáte – třeba pití teplého mléka s medem nebo eliminaci vystavení se modrému světlu. Ale to už je docela nuda… Proč tedy nevyzkoušet něco nového – a trošku bláznivého?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 12. 2022

Spánek naše tělo nutně potřebuje, právě když spíme, celý náš organismus se regeneruje. Pokud se nám ale (dostatečně) spát nedaří, je jasné, že nadcházejícího rána budeme unavení, rozmrzelí a také méně výkonní. Nedej bože, aby podobných nocí za sebou následovalo víc. Chronický nedostatek spánku totiž v důsledku vede ke zvýšenému stresu, snížené bdělosti, a dokonce i ke zhoršení kognitivních funkcí. I když se tedy potřeba spánku člověk od člověka liší (zatímco někomu stačí hodin sedm, jiný jich potřebuje i devět), právě rozptyl sedmi až devíti hodin spánku každý den je ideální normou. Pokud se ale někdy zase budete potýkat s neschopností usnout, můžete pro jednou zkusit zapomenout na počítání oveček a otestovat některé z následujících – nepochybně dost netradičních, ale ověřených – triků pro rychlejší usnutí.

<Path> Dva typy orgasmu, které jste ještě asi neměli: „braingasm“ a orgasmus přes pupík. Prý se je může naučit každýZdroj:

Snažte se být vzhůru

Paradox, že? Vlastně je to paradox naprosto doslova – odborníci totiž v této souvislosti hovoří o tzv. paradoxu spánkovém. To v praktické rovině znamená, že když se budete soustředit na to, že nesmíte usnout (budete si to stále dokola opakovat a také se budete snažit s očima dokořán „hypnotizovat“ strop), svým způsobem oklamete mozek. „Mozek špatně zpracovává negativa, takže to naopak interpretuje jako pokyn ke spánku,“ vysvětluje tedy psychoterapeutka Julie Hirst.

Technika 4-7-8

Jedná se o dechový trik inspirovaný jógou – a prý lidem pomáhá usnout během pouhých 60 vteřin, jelikož právě specificky řízené dýchání funguje pro nervový systém jako velmi uklidňující. Podle průkopníka této metody, dr. Andrewa Weilla, je tato metoda naprosto jednoduchá, časově nenáročná a je možné provádět ji kdekoliv. A jak na věc? Před zahájením dýchání posuňte špičku jazyka na patro těsně nad zuby a tam ji po celou dobu držte. Pak silně vydechněte ústy. Ústa v následujícím kroku zavřete a tiše – po dobu 4 vteřin – nasávejte vzduch nosem. Poté dech zadržte a napočítejte do sedmi. Další fází je výdech ústy, který by měl trvat osm vteřin. Následuje opětovný nádech – a opakování celého cyklu třikrát za sebou. Pravidlem pak je, že všechny nádechy musí být tiché a nosem, zatímco všechny výdechy hlasité a ústy.

Ponožky

Názory lidí na to, co přesně na sobě mít, když míříme do postele, se samozřejmě různí. Někdo preferuje při spánku kompletní nahotu, někdo nedá dopustit na klasické pyžamo. Někdo spí jen ve spodním prádle. A pro někoho jsou nedílnou součástí postelového outfitu také ponožky. I když spaní v ponožkách bývá nezřídka vysmívané, minimálně pro urychlení usnutí jsou ponožky na nohách naprosto skvělé. Podle jednoho z výzkumů zaměřeného na spánek jsou totiž teplé nohy (ale i ruce) nejlepším předpokladem pro rychlý spánek. I když jít do postele s rukavicemi je už hodně střelené, vyzkoušet ponožky byste v případě usínacích potíží rozhodně mohli.

Zdroj: Giphy

Dejte si k večeři snídani

Tedy, pokud snídáte kávu, tak na tu samozřejmě zapomeňte. Ale povečeřet to, co se obvykle snídá, vlastně dává hluboký smysl – banány, vejce, toasty, to vše jsou totiž přímo uspávací potraviny. Konkrétně banány obsahují draslík, který přispívá k uvolnění svalů a spánek usnadňuje. Vejce zase obsahují bílkoviny, které slouží k podpoře přirozeného usínání. A v toastu jsou obsaženy sacharidy, které v důsledku regulují hladinu cukru v krvi. Kromě toho ale můžete zkusit ještě špenát, kiwi, popcorn či nízkotučný tvaroh. To vše jsou totiž potraviny, které v organismu mohou vyvolat různé procesy, které usnutí usnadní.

<Path> 3 odvážné tipy, jak být sám sebou a kašlat na to, co si druzí myslí. Jak se jednou pro vždy vypořádat s "chytráky", kteří vám mluví do života?Zdroj:

Ponořte obličej do ledové vody

I když ruce a nohy by měly být v teple, ponoření obličeje do studené vody v těle vyvolá velmi zvláštní reakci, jež obvykle souvisí s potápěním. „Ponoření obličeje do misky se studenou vodou spouští mimovolní jev označovaný jako savčí reflex potápění, který snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak,“ shrnula, v čem tkví celé tajemství, Sara Schwartz. A jak že by voda měla být studená? Měla by prý být vždy chladnější než okolní vzduch.

Bílý šum

O síle bílého šumu jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s miminky – některá z nich totiž dokážou uklidnit konstantní zvuky, třeba zapnutý fén či vysavač. Ačkoliv dospělí lidé pro uklidnění mysli spíše poslouchají hudbu, i ta může být rozptylující. Bude to znít možná bláznivě, ale pokud bydlíte třeba na rušnější křižovatce, odkud k vám neustále doléhá hluk, je to vlastně ideální. Díky hlukovým podnětům z okolí se mysl dokáže uvolnit a upadnout do spánku. V tomto případě ale platí, že bílý šum nefunguje na každého, za zkoušku však jistě stojí.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, sleepfoundation.org, bustle.com, goodhousekeeping.com, drweil.com, bilysum.cz, ideas.ted.com, entrepreneur.com, nature.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop