Povečeřte snídani, oblečte si ponožky a snažte se být vzhůru aneb Řada bláznivých (ale funkčních) tipů, jak rychle usnout
Straight friendly
Zdroj: iStock

Povečeřte snídani, oblečte si ponožky a snažte se být vzhůru aneb Řada bláznivých (ale funkčních) tipů, jak rychle usnout

Bezesnou noc občas v životě zažije každý – třeba kvůli stresu a mnoha starostem. Problém ale nastává, pokud se podobné bezesné noci opakují častěji, než je zdrávo. A právě tehdy vstupují do hry různé tipy, jak „efektivně usnout“. Řadu z nich určitě znáte – třeba pití teplého mléka s medem nebo eliminaci vystavení se modrému světlu. Ale to už je docela nuda… Proč tedy nevyzkoušet něco nového – a trošku bláznivého?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 12. 2022

Spánek naše tělo nutně potřebuje, právě když spíme, celý náš organismus se regeneruje. Pokud se nám ale (dostatečně) spát nedaří, je jasné, že nadcházejícího rána budeme unavení, rozmrzelí a také méně výkonní. Nedej bože, aby podobných nocí za sebou následovalo víc. Chronický nedostatek spánku totiž v důsledku vede ke zvýšenému stresu, snížené bdělosti, a dokonce i ke zhoršení kognitivních funkcí. I když se tedy potřeba spánku člověk od člověka liší (zatímco někomu stačí hodin sedm, jiný jich potřebuje i devět), právě rozptyl sedmi až devíti hodin spánku každý den je ideální normou. Pokud se ale někdy zase budete potýkat s neschopností usnout, můžete pro jednou zkusit zapomenout na počítání oveček a otestovat některé z následujících – nepochybně dost netradičních, ale ověřených – triků pro rychlejší usnutí.

<Path> Nejkrásnější dárek pod stromeček? Vzpomínky, které udělají radost každý den! Inspirujte se našimi tipy, jak darovat láskuZdroj: CEWE, IG: @cewe.cz, cewe.cz, redakce

Snažte se být vzhůru

Paradox, že? Vlastně je to paradox naprosto doslova – odborníci totiž v této souvislosti hovoří o tzv. paradoxu spánkovém. To v praktické rovině znamená, že když se budete soustředit na to, že nesmíte usnout (budete si to stále dokola opakovat a také se budete snažit s očima dokořán „hypnotizovat“ strop), svým způsobem oklamete mozek. „Mozek špatně zpracovává negativa, takže to naopak interpretuje jako pokyn ke spánku,“ vysvětluje tedy psychoterapeutka Julie Hirst.

Technika 4-7-8

Jedná se o dechový trik inspirovaný jógou – a prý lidem pomáhá usnout během pouhých 60 vteřin, jelikož právě specificky řízené dýchání funguje pro nervový systém jako velmi uklidňující. Podle průkopníka této metody, dr. Andrewa Weilla, je tato metoda naprosto jednoduchá, časově nenáročná a je možné provádět ji kdekoliv. A jak na věc? Před zahájením dýchání posuňte špičku jazyka na patro těsně nad zuby a tam ji po celou dobu držte. Pak silně vydechněte ústy. Ústa v následujícím kroku zavřete a tiše – po dobu 4 vteřin – nasávejte vzduch nosem. Poté dech zadržte a napočítejte do sedmi. Další fází je výdech ústy, který by měl trvat osm vteřin. Následuje opětovný nádech – a opakování celého cyklu třikrát za sebou. Pravidlem pak je, že všechny nádechy musí být tiché a nosem, zatímco všechny výdechy hlasité a ústy.

Ponožky

Názory lidí na to, co přesně na sobě mít, když míříme do postele, se samozřejmě různí. Někdo preferuje při spánku kompletní nahotu, někdo nedá dopustit na klasické pyžamo. Někdo spí jen ve spodním prádle. A pro někoho jsou nedílnou součástí postelového outfitu také ponožky. I když spaní v ponožkách bývá nezřídka vysmívané, minimálně pro urychlení usnutí jsou ponožky na nohách naprosto skvělé. Podle jednoho z výzkumů zaměřeného na spánek jsou totiž teplé nohy (ale i ruce) nejlepším předpokladem pro rychlý spánek. I když jít do postele s rukavicemi je už hodně střelené, vyzkoušet ponožky byste v případě usínacích potíží rozhodně mohli.

Zdroj: Giphy

Dejte si k večeři snídani

Tedy, pokud snídáte kávu, tak na tu samozřejmě zapomeňte. Ale povečeřet to, co se obvykle snídá, vlastně dává hluboký smysl – banány, vejce, toasty, to vše jsou totiž přímo uspávací potraviny. Konkrétně banány obsahují draslík, který přispívá k uvolnění svalů a spánek usnadňuje. Vejce zase obsahují bílkoviny, které slouží k podpoře přirozeného usínání. A v toastu jsou obsaženy sacharidy, které v důsledku regulují hladinu cukru v krvi. Kromě toho ale můžete zkusit ještě špenát, kiwi, popcorn či nízkotučný tvaroh. To vše jsou totiž potraviny, které v organismu mohou vyvolat různé procesy, které usnutí usnadní.

<Path> Úspěch začíná v posteli! Aneb jak může výběr správné postele a matrace doslova změnit životZdroj: JS, Luxury Sleeping

Ponořte obličej do ledové vody

I když ruce a nohy by měly být v teple, ponoření obličeje do studené vody v těle vyvolá velmi zvláštní reakci, jež obvykle souvisí s potápěním. „Ponoření obličeje do misky se studenou vodou spouští mimovolní jev označovaný jako savčí reflex potápění, který snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak,“ shrnula, v čem tkví celé tajemství, Sara Schwartz. A jak že by voda měla být studená? Měla by prý být vždy chladnější než okolní vzduch.

Bílý šum

O síle bílého šumu jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s miminky – některá z nich totiž dokážou uklidnit konstantní zvuky, třeba zapnutý fén či vysavač. Ačkoliv dospělí lidé pro uklidnění mysli spíše poslouchají hudbu, i ta může být rozptylující. Bude to znít možná bláznivě, ale pokud bydlíte třeba na rušnější křižovatce, odkud k vám neustále doléhá hluk, je to vlastně ideální. Díky hlukovým podnětům z okolí se mysl dokáže uvolnit a upadnout do spánku. V tomto případě ale platí, že bílý šum nefunguje na každého, za zkoušku však jistě stojí.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, sleepfoundation.org, bustle.com, goodhousekeeping.com, drweil.com, bilysum.cz, ideas.ted.com, entrepreneur.com, nature.com

Populární
články

E-Shop