
„Tlouštíci“ přitahují ženy mnohem více než svalovci. Prý se jedná o výsledek evoluce. Jaké je tajemství sex-appealu mužů s pár kily navíc?
V době, kdy většina z nás má sedavé zaměstnání, je třeba o svou fyzičku dbát o to víc. Mnozí muži tak chodí do posilovny nebo alespoň cvičí sami doma. Samozřejmě, že se pohybu mohou oddávat kvůli vlastnímu lepšímu pocitu ze sebe sama a také kvůli lepší kondici, ovšem může tu být i určitý vedlejší úmysl – zvýšit svou atraktivitu. Jenže se ukazuje, že specificky v tomto případě je to vlastně zbytečné úsilí – stále více výzkumů totiž naznačuje, že ženy jsou spíše přitahovány k mužům, kteří kulturisty nepřipomínají ani zdaleka.
I když je možné setkat se např. s tezí, že silnější muži jsou považováni za roztomilé, zrovna to s jejich sex-appealem nijak nesouvisí. Ve skutečnosti totiž ženy našly zalíbení v mužích s nějakými těmi kily navíc z důvodů založených na vědeckých poznatcích: a ty dokládají, že tito muži jsou v očích žen více důvěryhodní, a dokonce mají větší sexuální výdrž (vážně!). I když doporučovat někomu, aby kvůli hledání lásky začal kila nabírat místo toho, aby o sebe dbal, by bylo relativně absurdní, pravdou je, že navzdory mnoha zdravotním problémům, jež se i se stavem blížícím se k obezitě pojí, silnější část mužské populace nemá o ženské protějšky prostě nouzi. A co že to tedy na ženy funguje jako „magnet“?
Pár kil navíc = humoru na rozdávání a skvělý sex jako bonus
Poměrně mnoho výzkumů a anket podporuje tvrzení, že ženy jsou více přitahovány muži, kteří je dokážou rozesmát (paradoxně tento základní princip v opačném směru nefunguje). Ačkoliv ne každý silnější muž je skutečně vtipný a zábavný, v rámci popkultury se přesvědčení, že míra nadváhy je přímo úměrná zábavnosti, docela zabydlelo. I když následná praxe může potvrdit opak, základním ženským předpokladem tak je, že pánové nestandardních rozměrů jsou také nestandardně (či přímo nadstandardně) vtipní.
Jak jsme již také naznačili, muži s nadbytečnými kily mají v posteli větší výdrž. To mj. doložil průzkum napříč ženskou populací v Británii, kdy 38 % dotazovaných žen uvedlo, že muži s nadváhou či přímo muži obézní byli skvělými milenci. I když mnozí nyní budete kroutit nevěřícně hlavou, dle výzkumu z roku 2010 muži s viditelně se rýsujícím břichem a také s vyšším BMI vydrží v posteli o 7,3 minuty déle než muži, kteří jsou štíhlejší.
Zdroj: Giphy
Vedle silnějšího muže vypadá každá žena štíhleji…
Je to smutné, ale je to tak – na vzhledu prostě záleží, ovšem především v případě žen. Zatímco mužům nějaká ta kila navíc zjevně nijak významně v rovině atraktivity neuškodí (ba naopak), silnější ženy zrovna za přitažlivé považovány nejsou. Okolí jim naopak dává nezřídka jasně najevo, že jejich nadváha je nehezká a řada žen je tak kvůli své postavě terčem posměchu. Pro příklady není třeba chodit daleko – v Česku jsou podobným útokům vystaveny často Ewa Farna či Jitka Čvančarová, ženy plných křivek, jejichž váha však přichází na přetřes prakticky pokaždé, když se objeví na veřejnosti.
Není ale třeba být nějaký extra vědec, aby bylo zřejmé, že pokud má žena vedle sebe silnějšího muže, sama vedle něj vypadá drobněji. Ba co víc – ženy, které si za partnery vybírají silnější muže, tvrdí, že po jejich boku se cítí mnohem pohodlněji a sebevědoměji. Jako by z nich spadla potřeba vyhovět všem vizuálním společenským standardům.
Ach ta evoluce!
Smýšlení o mužích, kteří se pyšní větším pupkem a naducanými tvářemi, může být samozřejmě různé, a to i v rovině nelichotivé. Málokoho by ale napadlo, že právě atraktivní tlouštíci jsou vlastně produktem evolučních mechanismů! „Muži, kteří dokázali na svém těle snadno ukládat tuk, měli v dávné minulosti v drsném prostředí lovců a sběračů evoluční výhodu,“ uvádí tak např. lékař Garabed Eknoyan. „Tato schopnost ukládat přebytečný tuk z co nejmenšího množství přijaté potravy mohla být klíčovým rozdílem mezi životem a smrtí,“ shrnuje také. A je pravdou, že v dávné minulosti byla mužská nadváha skutečně symbolem dobrého společenského postavení – o muži to vypovídalo, že má prostředky k přežití a může je sdílet i se svým protějškem. Ačkoliv pro moderní ženy 21. století pravděpodobně schopnost přežití nebude zrovna stěžejním faktorem při výběru partnera, mnoha staletími stvrzené pořádky stále kdesi v podvědomí přežívají v podobě určitých instinktů. A tak u silnějších mužů i dnešní ženy rády hledají oporu a životní jistotu.
Tím nejzajímavějším zjištěním v souvislosti s přitažlivostí žen k silnějším mužům jsou ale výsledky výzkumu z roku 2015 – dle něj totiž ženy, které někdy randily s muži s nadváhou, začaly odlišně vnímat „normální a zdravou tělesnou hmotnost“ a preferovat právě muže s nějakými těmi kily navíc (podotýkáme, že se jednalo o muže s nadváhou, ne přímo muže trpící obezitou). Bohužel však ani v tomto případě zatím neexistuje výzkum, který by podobný efekt doložil i v opačném směru – tedy že by totéž platilo i pro muže, kteří někdy v životě měli partnerku s vyšší hmotností. A je to škoda. Redefinici standardů aplikovaných na vzhled těla a hmotnost by totiž nepochybně ocenilo mnohem více lidí než jen těch, kteří usilovně makají na svém břišním six-packu…