„Tlouštíci“ přitahují ženy mnohem více než svalovci. Prý se jedná o výsledek evoluce. Jaké je tajemství sex-appealu mužů s pár kily navíc?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

„Tlouštíci“ přitahují ženy mnohem více než svalovci. Prý se jedná o výsledek evoluce. Jaké je tajemství sex-appealu mužů s pár kily navíc?

Možná jste pod tlakem všech mediálních obsahů a nespočtu fotek svalnatých sexy mužů dospěli k závěru, že právě výstavní tělo s vyrýsovanými svaly je základním zdrojem mužské atraktivity. Jenže chyba lávky. Minimálně ženy (na gaye se zatím žádný obdobný výzkum nezaměřil) totiž dle vědců považují za atraktivní spíše muže, kteří mají nějaké to kilo navíc a prakticky se blíží k hranici obezity. Čím to, že jsou „tlouštíci“ tolik atraktivní?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
3. 1. 2023

V době, kdy většina z nás má sedavé zaměstnání, je třeba o svou fyzičku dbát o to víc. Mnozí muži tak chodí do posilovny nebo alespoň cvičí sami doma. Samozřejmě, že se pohybu mohou oddávat kvůli vlastnímu lepšímu pocitu ze sebe sama a také kvůli lepší kondici, ovšem může tu být i určitý vedlejší úmysl – zvýšit svou atraktivitu. Jenže se ukazuje, že specificky v tomto případě je to vlastně zbytečné úsilí – stále více výzkumů totiž naznačuje, že ženy jsou spíše přitahovány k mužům, kteří kulturisty nepřipomínají ani zdaleka.

<Path> Uniforma jako univerzální sexuální magnet? Ani náhodou. Jak funguje vliv uniforem na ženy a muže a které přitažlivé vůbec nejsou?Zdroj: eprints.soton.ac.uk, telegraph.co.uk, thetalko.com, luvze.com, nytimes.com, researchgate.net, theage.com.au

I když je možné setkat se např. s tezí, že silnější muži jsou považováni za roztomilé, zrovna to s jejich sex-appealem nijak nesouvisí. Ve skutečnosti totiž ženy našly zalíbení v mužích s nějakými těmi kily navíc z důvodů založených na vědeckých poznatcích: a ty dokládají, že tito muži jsou v očích žen více důvěryhodní, a dokonce mají větší sexuální výdrž (vážně!). I když doporučovat někomu, aby kvůli hledání lásky začal kila nabírat místo toho, aby o sebe dbal, by bylo relativně absurdní, pravdou je, že navzdory mnoha zdravotním problémům, jež se i se stavem blížícím se k obezitě pojí, silnější část mužské populace nemá o ženské protějšky prostě nouzi. A co že to tedy na ženy funguje jako „magnet“?

Pár kil navíc = humoru na rozdávání a skvělý sex jako bonus

Poměrně mnoho výzkumů a anket podporuje tvrzení, že ženy jsou více přitahovány muži, kteří je dokážou rozesmát (paradoxně tento základní princip v opačném směru nefunguje). Ačkoliv ne každý silnější muž je skutečně vtipný a zábavný, v rámci popkultury se přesvědčení, že míra nadváhy je přímo úměrná zábavnosti, docela zabydlelo. I když následná praxe může potvrdit opak, základním ženským předpokladem tak je, že pánové nestandardních rozměrů jsou také nestandardně (či přímo nadstandardně) vtipní.

Jak jsme již také naznačili, muži s nadbytečnými kily mají v posteli větší výdrž. To mj. doložil průzkum napříč ženskou populací v Británii, kdy 38 % dotazovaných žen uvedlo, že muži s nadváhou či přímo muži obézní byli skvělými milenci. I když mnozí nyní budete kroutit nevěřícně hlavou, dle výzkumu z roku 2010 muži s viditelně se rýsujícím břichem a také s vyšším BMI vydrží v posteli o 7,3 minuty déle než muži, kteří jsou štíhlejší.

Zdroj: Giphy

Vedle silnějšího muže vypadá každá žena štíhleji…

Je to smutné, ale je to tak – na vzhledu prostě záleží, ovšem především v případě žen. Zatímco mužům nějaká ta kila navíc zjevně nijak významně v rovině atraktivity neuškodí (ba naopak), silnější ženy zrovna za přitažlivé považovány nejsou. Okolí jim naopak dává nezřídka jasně najevo, že jejich nadváha je nehezká a řada žen je tak kvůli své postavě terčem posměchu. Pro příklady není třeba chodit daleko – v Česku jsou podobným útokům vystaveny často Ewa Farna či Jitka Čvančarová, ženy plných křivek, jejichž váha však přichází na přetřes prakticky pokaždé, když se objeví na veřejnosti.

Není ale třeba být nějaký extra vědec, aby bylo zřejmé, že pokud má žena vedle sebe silnějšího muže, sama vedle něj vypadá drobněji. Ba co víc – ženy, které si za partnery vybírají silnější muže, tvrdí, že po jejich boku se cítí mnohem pohodlněji a sebevědoměji. Jako by z nich spadla potřeba vyhovět všem vizuálním společenským standardům.

Ach ta evoluce!

Smýšlení o mužích, kteří se pyšní větším pupkem a naducanými tvářemi, může být samozřejmě různé, a to i v rovině nelichotivé. Málokoho by ale napadlo, že právě atraktivní tlouštíci jsou vlastně produktem evolučních mechanismů! „Muži, kteří dokázali na svém těle snadno ukládat tuk, měli v dávné minulosti v drsném prostředí lovců a sběračů evoluční výhodu,“ uvádí tak např. lékař Garabed Eknoyan. „Tato schopnost ukládat přebytečný tuk z co nejmenšího množství přijaté potravy mohla být klíčovým rozdílem mezi životem a smrtí,“ shrnuje také. A je pravdou, že v dávné minulosti byla mužská nadváha skutečně symbolem dobrého společenského postavení – o muži to vypovídalo, že má prostředky k přežití a může je sdílet i se svým protějškem. Ačkoliv pro moderní ženy 21. století pravděpodobně schopnost přežití nebude zrovna stěžejním faktorem při výběru partnera, mnoha staletími stvrzené pořádky stále kdesi v podvědomí přežívají v podobě určitých instinktů. A tak u silnějších mužů i dnešní ženy rády hledají oporu a životní jistotu.  

<Path> Jste náruživí pivaři? Pak pozor, nehrozí vám jen pivní pupek, ale i pivní prsaZdroj: technology.inquirer.net, askmen.com, .vice.com, journals.aace.com, healthing.ca, healthline.com, .nhs.uk

Tím nejzajímavějším zjištěním v souvislosti s přitažlivostí žen k silnějším mužům jsou ale výsledky výzkumu z roku 2015 – dle něj totiž ženy, které někdy randily s muži s nadváhou, začaly odlišně vnímat „normální a zdravou tělesnou hmotnost“ a preferovat právě muže s nějakými těmi kily navíc (podotýkáme, že se jednalo o muže s nadváhou, ne přímo muže trpící obezitou). Bohužel však ani v tomto případě zatím neexistuje výzkum, který by podobný efekt doložil i v opačném směru – tedy že by totéž platilo i pro muže, kteří někdy v životě měli partnerku s vyšší hmotností. A je to škoda. Redefinici standardů aplikovaných na vzhled těla a hmotnost by totiž nepochybně ocenilo mnohem více lidí než jen těch, kteří usilovně makají na svém břišním six-packu…

Zdroj: psychologytoday.com, healthline.com, melmagazine.com, metro.co.uk, nature.com, archive.nytimes.com, fatherly.com, ackdjournal.org, atlasobscura.com, psychologytoday.com

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop