
Společenské stereotypy o výšce ženou malé muže do rukou chirurgů. Jak získat pár centimetrů navíc? Rozlámáním a sešroubováním nohou
Mít dlouhé nohy, to je nepochybně sen mnoha žen. Ostatně, v módním byznysu jsou právě ženy s dlouhýma nohama velmi ceněné. Někdo by tak mohl předpokládat, že v době, kdy ženská část populace skutečně podstupuje i ty nejbizarnější zákroky, bude prodlužování nohou jejich doménou. Jenže to by byl velký omyl. Po prodloužení nohou (a tedy nárůstu výšky) totiž touží především muži. Malí muži.
Být mužem malého vzrůstu je i v dnešní době jednoduše problém. Ačkoliv se učíme akceptovat jinakost v mnoha jejích rovinách, právě tělesný vzrůst je něčím, k čemu se stále pojí celá řada stereotypních představ. Nejdůležitější je ale ta jediná: muž by měl být vysoký. A když není, znamená to celou řadu problémů. V prvé řadě – nejen ženy, ale i gayové při výběru protějšku chtějí, aby vedle sebe měli mužnou (rozumějte vysokou) oporu. Ženy jsou prý ve vztazích dokonce nejspokojenější, když jejich partneři mají o 21 cm více… A jen 4 % žen by byla ochotna randit s mužem, který je menší než ony. K malému vzrůstu se ale pojí i další – nejen vztahové – problémy. Malí muži jsou totiž např. vnímáni jako méně úspěšní, dosahují menších karierních postupů a vydělávají méně peněz. Není tedy divu, že výška může být pro řadu menších mužů skutečným problémem vedoucím až k psychickým problémům a depresím. Dnešní doba ale prakticky na každý problém umí nabídnout řešení (byť tedy v tomto případě ne zrovna komfortní). Toužíte být vyšší? Tak si nechte zpřelámat a prodloužit nohy…
„Předem jsem věděl, že celý zákrok je riskantní a bolestivý – vždyť mi měli zlámat a prodloužit nohy! Ale taky jsem věděl, že když všechno vyjde, ve výsledku budu vyšší téměř o 8 centimetrů. I když jsem byl před operací velmi nervózní, byla to věc, po které jsem opravdu toužil,“ popsal tak jeden z řady mužů, kteří zákrok, jenž jim měl dopomoci k větší výšce, podstoupil. Před ním totiž měřil jen 165 centimetrů a devět z deseti mužů tak bylo vyšších než on. „Když jsem se chtěl s někým seznámit, vždy jsem narazil na to, jak jsem malý. Jednou jsem dostal odpověď, že jsem skvělý chlap a zasloužil bych si být vyšší,“ vzpomíná také s tím, že určitou část života musel kvůli své malé výšce užívat i antidepresiva.
Ačkoliv lidé menšího vzrůstu samozřejmě žili ve všech dobách, až stávající medicína jim dokáže nabídnout „řešení“ a „zvětšení“. Poptávka po tomto typu zákroků je přitom především mezi mladými muži na vzestupu a ze specializovaných ortopedických operací se stává skutečný byznys. I popis této operace by přitom slabší povahy mohl dostat do (nepolámaných) kolen. Ačkoliv technologie zákroku se liší, nezřídka jsou užívány hřeby nebo tyče, které jsou obvykle využívány ke stabilizaci komplikovaných zlomenin. Ovšem jakmile je vyvrtána v kosti dutina a zatlučen teleskopický hřeb, lékař úmyslně zlomí kost vejpůl. Po samotném zákroku pak do hry vstupuje zařízení, které během procesu hojení okolo nohy vytváří magnetické pole. Tím je aktivován magnetický šroubovací mechanismus uvnitř hřebu, který každý den cca o milimetr odtáhne kosti od sebe. Tělo si tak přirozeně a postupně vytváří novou kostní tkáň tak, aby překlenulo vznikající mezeru.
Zdroj: Giphy
Celý proces pak trvá několik týdnů a je třeba počítat s obdobím praktické nehybnosti (někteří pacienti se musí pohybovat na vozíku) a také následnou intenzivní fyzioterapií. Klasicky pak v rámci zákroku bývají prodlužovány obě stehenní kosti, kdy může dojít k jejich nárůstu až o 8 centimetrů (vedle toho je ale možné prodloužit také kosti holenní, a to o cca 5 cm). Celkem je tímto způsobem možné „vyrůst“ dokonce až o 16 cm, přičemž ovšem náklady začínají na necelých třech milionech korun za jeden zákrok…(ovšem záleží na místě provedení zákroku a užitých technologiích). „Pracoval jsem 80 hodin týdně a bral jsem si půjčky, abych zákroky zaplatil,“ vzpomíná tak 32letý Američan, který podstoupil prodloužení kostí stehenních i holenních, a to na klinice v Turecku (kde byla cena dle jeho slov čtvrtinová ve srovnání s USA).
Zájem o „prodloužení“ nohou přitom v posledních letech proporciálně roste a dle odhadů jsou každoročně provedeny tisíce těchto zákroků – přičemž drtivou většinu pacientů tvoří muži. Ačkoliv v mnoha případech se cílené lámání kostí a jejich napínání může zdát jako zcela barbarský zákrok, lékaři se shodují, že v rovině psychické může přinést mnoho benefitů. „Lidé říkají, že lámat si nohy jen kvůli výšce je nesmyslné a nikdo by to neměl dělat. Když ale slyšíte o neštěstí, s nímž se mnozí malí lidé každý den potýkají, vlastně to pochopíte,“ popisuje manažer jedné z klinik, kde operace prováději, Victor Egonu. I přesto se však jedná o zákrok, který je vnímaný přinejmenším kontroverzně. Ostatně, jakou cenu (a to nejen v rovině finanční) by měl člověk zaplatit za to, aby se ve společnosti cítil lépe a přijímaný? A měl by vůbec „nějakou cenu“ za něco takového platit?