„Co máš mezi nohama? Byla jsi už na operaci? Máš silikony?“ S Pavií Valsou o nevhodných otázkách i dalších úskalích tranzice
Rozhovor
Zdroj: Pavie Valsa, se svolením
<Path>

„Co máš mezi nohama? Byla jsi už na operaci? Máš silikony?“ S Pavií Valsou o nevhodných otázkách i dalších úskalích tranzice

Tranzice je pro trans lidi často jedním z nejnáročnějších období v životě. Přestože se konečně „začíná dít“ to, po čem třeba i dlouhé roky toužili, proces je náročný fyzicky, psychicky i sociálně. Rady jak jim, tak okolí trans lidí nám poskytla Pavie Valsa – nádherná transgender žena, která ví nejlépe, jaké „to je“.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
30. 11. 2022

Pokud někdo prožívá stejnou situaci jako kdysi vy – cítí, že jeho tělo neodpovídá jeho pravému genderu – a podporu blízkých nemá, co byste mu poradila?

Pokud vás rodina odmítá, zkuste se svěřit vašim kamarádům, nejlépe LGBTQ+, protože ti si něčím podobným pravděpodobně také prošli, nebo procházejí a dokáží vám poradit asi ze všech lidí nejlépe. Pokud žádné takové kamarády nemáte, zkuste vyhledat online kamarády, kteří by byli ochotni vám pomoct nebo si s vámi popovídat. Žijeme teď v úžasném světě technologie, kdy si můžeme psát se svojí spřízněnou duší, která je na druhém konci světa.

A také, kdybych si procházela genderovou dysforií, udělala bych si svůj průzkum a rozhodla se, zda vyhledat lékařskou/profesionální pomoc. Pamatujte, že nikdy na nic nejste sami. A když už ani online kamarády nenajdete, tak napište mně a já vám s radostí pomůžu, když budu moct.

<Path> Toto je ta pravá reality show! Krásnými novými trojkami se pochlubí křehká Nikol Gremplewská z Robinsonova ostrovaZdroj:

Je v takto složitém období podstatné mít oporu blízkých?

Je to nesmírně důležité. Mně pomohlo to, že jsem s mojí rodinou nežila. Žila jsem si svůj život a i když jsem byla zmatená nebo smutná, nemusela jsem nikoho vidět v reálu. Chtěla jsem si to všechno projít prvně sama se sebou a až když jsem byla sebevědomá, jsem to komunikovala rodičům.

Byla jsem moc vděčná za jejich podporu. I když to nebylo ze dne na den a i když si pletli moje staré jméno a někdy vyměnili ženské koncovky sloves za mužské, ale to je v pořádku. Otázkou je, jestli se vaši blízcí pletou ze zvyku, nebo jestli vás nerespektují. Když vám Josef řekne, že nechce, abyste mu říkali Pepo, tak to přece budete respektovat, že jo, nebudete mu říkat: „Víš, já jsem zvyklá na Pepu, je to kratší a líp se mi to vyslovuje." Tady nejde o vás, tady jde o toho jedince. Tomu se říká respekt! Tak by to mělo být se vším. Je v pořádku se splést, ale pokud ostatní nerespektujeme jenom proto, že NÁM se to nelíbí nebo NÁM to nevyhovuje, tak už to potom není: „Myslím to s tebou dobře." Je to: "Budu tě podporovat jen v tom, co se líbí mně."

Jak by měla vypadat ideální reakce blízkých na takovou informaci?

Každé dítě by mělo být milováno bez ohledu na genderovou identitu nebo sexuální orientaci. Protože s tím se člověk narodí, to si nikdo nevybere. To si moc lidí neuvědomuje, myslí si, že to je trend nebo jen fáze, ale tak to vůbec není. Pokud rodiče milují své děti jen za určitých podmínek, tak to potom není bezpodmínečná láska a neměli by mít děti.

Pokud někdo z vašich blízkých sebere tu odvahu se vám s něčím takto citlivým svěřit, tak ho obejměte a řekněte mu, že jste moc rádi, že to řekli právě vám a důvěřovali vám. Řekněte jim, že je budete mít stejně rádi jako před tím. Že tu pro ně vždy budete a že je budete podporovat, ať to stojí, co to stojí. Tohle je asi ta nejlepší reakce.

Máte nějakou radu, co byste doporučila trans lidem, kteří se setkávají s kritikou, či přímo nenávistí?

Moje rada pro trans lidi, kteří zažívají hodně nenávisti, je tato:

Zaprvé, nikdy se nehádejte nebo nekřičte, vždy jednejte s klidnou hlavou a pokud můžete, odejděte, nemá cenu rozesívat semínka na neúrodnou půdu.

A zadruhé, neberte si žádné komentáře osobně. Takoví lidé (ti, kdo nenávidí – pozn. red.) jsou sami duševně poraněni, protože nenávidí sami sebe nebo si sami prošli traumaty, která ještě sami se sebou nezpracovali. 

Co je pro transgender ženu nejtěžší, pokud přijde na komunikaci s lidmi? Čím lidé dokáží ublížit/urazit, aniž by si to třeba plně uvědomovali? Je to třeba deadnaming (oslovování jménem, které měla trans osoba před tranzicí – pozn. red.), odkazy na minulost, nevhodné otázky či poznámky…?

Pro mě bylo a je nejvíc nepříjemné setkávat se s lidmi, kteří mě po tranzici ještě osobně neviděli, a představovat jim moji novou identitu. Pro mě to bylo vždy hodně nervující a stresující, ale většina lidí to zatím přijala v pohodě.

Když si někdo splete moje nové jméno nebo zájmeno, tak je opravím, když mám na to v ten moment sílu a odvahu. Jak už jsem říkala, když je to jen ze začátku, než si zvyknou, chápu to. Ale když vím, že to je z arogance a ignorace, tak to potom v pořádku není.

No a úplně nejvíc nesnáším otázky typu: Co máš mezi nohama? Byla jsi už na operaci? Dole jsi ještě chlap? A prsa ti narostly, nebo máš silikony? Tohle jsou absolutně nevhodné a neslušné otázky, do kterých lidem, kteří nejsou moje rodina, blízcí kamarádi nebo milenci, nic není. Já jsem žena. Tečka. Ať už mám za sebou deset operací, nebo žádnou.

Celý proces tranzice může být nejen psychicky, ale i fyzicky velmi bolestivý či náročný. Jak jste jej vy osobně zvládala po této medicínské stránce?

Trvalo mi skoro 4 roky odstranit vousy, takže si dokážete představit, jak nepříjemné to muselo pro mě být. Laser byl ze začátku hodně bolestivý, to jsem brečela prvních pět návštěv. Pak už se to umírnilo, ale pořád to bolelo. Teď ještě chodím na elektrolýzu na blonďaté chloupky a ta taky docela bolí. Botox a výplňové injekce v obličeji bolely jen trošku a augmentace prsou byla bolestivá první dva týdny a pak už taky docela v pohodě. 

Jak probíhala komunikace s úřady? Co všechno jste v tomto smyslu musela „oběhat“?

Ve Spojeném Království je taková úžasná věc, která se jmenuje Deed Poll, což je legální změnění jména i titulu (ve smyslu muž/žena – pozn. red.) za malý poplatek. Takže jsem potom jen šla do banky nebo k mému telefonnímu operátorovi a oni mi moje jméno a titul hned změnili, což bylo super.

<Path> Když muži potřebují podprsenku aneb Esenciální oleje potlačují testosteronZdroj: sciencealert.com

V Česku jsem kvůli současnému zákonu stále uznávaná jako muž, což je hodně nepříjemné, obzvláště když cestuju letadlem zpátky do Česka. V Česku jsou trans lidé uznáni jako druhé pohlaví, pouze když se lékařsky nechají vykastrovat a sterilizovat. Je to odporné a absolutně nelidské. Když to podstoupit nechcete, tak jste pořád to pohlaví, ve kterým jste se narodil*a a když si chcete změnit jméno, tak nemůžete mít jméno druhého pohlaví. Dají vám jen jakýsi limitovaný seznam unisexových jmen, ze kterých si musíte vybrat, nebo se prostě musíte spokojit s tím jménem, se kterým jste se narodil*a. To se musí co nejdříve změnit, musí se to pro transgender a nebinární osoby v Česku udělat jednodušší. Zasloužíme si to.

Byli úředníci, lékaři a další lidé, se kterými jste musela v tomto ohledu komunikovat, vždy ochotní a chápaví?

Nepamatuju si, že bych někdy měla s někým problém. Doktoři nebo úředníci možná byli trochu zmateni v obličeji, obzvláště v začátcích mé tranzice, ale vždy mi naštěstí pomohli, vyhověli a respektovali mě. 

Více o osobní zkušenosti Pavie si můžete přečíst v rozhovoru o vlastní tranzici zde.

Zdroj: Pavie Valsa, redakce, lui.cz, IG: pavievalsa_

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop