Cítíte se staří, oškliví, nedostateční a tak nějak celkově mimo? Kult mládí a dokonalosti útočí na všechny. Jak si s ním poradit?
Komentář
<Path>

Cítíte se staří, oškliví, nedostateční a tak nějak celkově mimo? Kult mládí a dokonalosti útočí na všechny. Jak si s ním poradit?

Tenhle svět není pro starý! Mládí vpřed! Pozor! S věkem přibývá vrásek a ubývá mozkových buněk! Hrozné! Někdo se na červeném koberci objevil v róbě zcela neodpovídající věku! Jak nevkusné, nevhodné a příliš mladistvé! Žijte dnes, ať máte ve stáří na co vzpomínat! Proč? Protože pak už zjevně nic zajímavého nepřijde! To a další hlody aneb kultura mládí a její toxický vliv. Skončí to někdy?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
2. 12. 2022

Lepší mladík v hrsti než stařík na střeše!

Co? Že to nedává smysl? Ale to přeci nevadí. Řada výkřiků na téma adorace mládí je vlastně jen tupou reklamou na krém, mobil s lepším foťákem nebo salón plastické chirurgie.

No dobře, to je možná trochu sypání širokého spektra názorů a informací do jednoho pytle, avšak je pravdou, že se mládí v kultuře dokonalosti často vyvyšuje na piedestal, který je logicky neudržitelný, pokud se nemá jeho osazenstvo neustále měnit. Nikdo nezůstane navždy mlád, i když by si to přál, a tak se trápíme. Stárneme dle rad na internetu s grácií, avšak tiše a nenápadně, ať mohou zazářit ti, které ještě nenahlodal zub času. Není divu. Mládí je vidět víc než kdy dřív.

<Path> Vítejte na Gay Twitteru: porno na pár kliknutí, přátelé i přijetí. Twitter je útočištěm komunity, kterou byste jinde těžko hledaliZdroj: Sestra Miruna (anonymní respondent), Modrej Inženýr (anonymní respondent)

Že umírají tištěná média, toho jsme si už pár let vědomi. Postupně se k odpadlíkům přidávalo rádio, televizní vysílání a poslední dobou je jasné, že se nejsilnějším zdrojem informací (ať už přímočarých nebo podprahových) stal internet.

Pokud jde o sociální sítě, věděli jste, že drtivou většinu sponzorovaného obsahu tvoří influenceři do 34 let? Celkem (za rok 2019) to bylo 88 % tohoto obsahu, který se k nám denně dostává skrze chytré telefony, počítače, tablety a další technologie. Dokonce i nezletilí mezi 12 a 17 lety v tomto předčili skupinu od 50 do 64 let. Suma sumárum to znamená, že více „profi“ obsahu (ve smyslu placeného) tvoří děti než starší generace, která ani není tou nejstarší.

Rory Steward ve svém článku na téma Naše kultura vylučuje staré, přestože mají mnohé co nabídnout glosoval na závěr výbornou myšlenkou. Totiž, že se neustále bavíme o tom, jaký svět tvoříme pro naše děti. Ale nezapomněli jsme náhodou tvořit svět i pro naše rodiče? Proč se z prvního stala již všem známá fráze, avšak druhé slyšíme jen zřídka? A co tím pádem do budoucna čeká nás samotné? Nic? To je děsivé, že?

Krizí středního věku nyní lidé trpí klidně už ve třiceti nebo dříve, a to i přesto, že se od tohoto jevu očekává věk od 40 let. Tedy takový, který je za polovinou předpokládané délky dožití požehnaného stáří.

A jak se to projevuje? Neděje se to náhodou i vám?

Podle kliniky Well jste v tom až po uši, pokud zoufale toužíte po větším účelu, procházíte obdobím velkých změn, cítíte se jako někdo jiný, impulzivně se rozhodujete pro věci, které by jindy nezněly jako něco vám blízkého a cítíte neklid v práci, ve vztazích i v životě obecně.

To pro třicátníky nemusí být nic neznámého v době, kdy se na nás odevšad valí dokonalé fotky, videa a další smrště perfektních životů ostatních krásných, šťastných, úspěšných mladých lidí. Porovnáváme se. Je to přirozené, ale bolí to. Ti, kdo se zasekli v práci na pozici, kterou těsně po škole doufali, že opustí hned po zaučení a získání prvních zkušeností, taky ne vždycky dobře nesou svou každodennost. A co hůř, dospělost je už oficiálně tady. Se všemi důsledky a povinnostmi. A bude to tak už navždy! Že je to pro mnoho vlastně ještě stále mladých lidí děsivé a připadají si strašně, není nic, co by se mělo zlehčovat. Dopady dlouhodobé nespokojenosti, úzkostí a stresu mohou být fatální. Deziluze z toho, jak „dospělý“ život vypadá a jak moc se liší od toho, nač se těšili a co vidí denně, když scrollují telefonem, umí být opravdu zdrcující. Čas běží a zářná přítomnost nikde.

Forbes radí těm, kdo se potýkají s podobnými obavami, aby…

1.    …si nastavili ambiciózní cíle a těmi se motivovali;

2.    se vzdělávali v ohledech zdraví a stárnutí a vytvořili si díky tomu optimistický pohled na budoucnost;

3.    otestovali svůj biologický (nikoli papírový) věk pokrokovými metodami u odborníků a zjistili, jak jsou na tom ve skutečnosti;

4.    se přátelili s mladšími lidmi, se kterými „omládnou“

5.    a aby se zapojili do dlouhodobých projektů, které mají před sebou spoustu vývoje

Zda to pomůže, je otázkou, ale možná stojí za to zmínit, že si trendu nešťastného (a předčasného) stárnutí vlivem kultury adorující dokonalé mládí všimlo už dost lidí na to, aby se s tím pokusili něco udělat. Někteří tvrdí, že díky mileniálům se všechno změní a už začíná revoluce, která přestane tolik obdivovat pouze jednu věkovou kategorii.

<Path> Vyzkoušeli jsme za vás: Inkluzivní vlasové produkty Matrix, které slibují snadné použití a profesionální výsledky. Náš názor?Zdroj: Matrix, matrixprofessional.cz, notino.cz, IG: @matrix

Stresuje vás, že někdo (Billie Eilish) ve svých osmnácti už stihl převzít Grammy a vy jste v osmadvaceti na pozici juniora v no name firmě s nudným zaměřením? Cítíte, že je život nefér, když se kdosi (Logan Paul) v sedmadvaceti dostal už na majetek v hodnotě milionů a milionů dolarů, když začal jako content creator na sociálních sítích, zatímco vy ve čtyřiceti posloucháte přednášky svého šéfa o tom, že vám neproplatí dvě stovky na hodinu za přesčasy?

Věc se má tak, že zatímco v dobách minulých jsme se mohli porovnávat jen s několika málo lidmi v okolí a o kterých jsme slyšeli, dnes tomu není úniku. Nebo snad je?

Překvapení! Je! A je to poměrně snadné – jen se dokopat udělat jeden podstatný krok.

Pro inspiraci si pusťte například dokument Anežky Chudlíkové (Not So Funny Any) – influencerky, která se postupem času stala majitelkou kosmetické firmy, a to také před třicítkou, a navíc v Česku. I ona zápasila s porovnáváním se s ostatními, a to dokonce v době, kdy už podnikala, měla řadu sledujících, a profil plný dokonalých fotografií. „Jsem se zhlídla v instagramech jiných holek, kdy jsem si říkala, ty jo, tak já jsem úplná nicka, nevypadám hezky, takže jsem hrozně editovala fotky. […] Vlastně jsem si vytvořila takovou jako zlatou klec,“ přiznala ve třetím dílu.

Její odpověď na toto těžké období se zdá jako velmi rozumná pro každého, kdo se necítí být součástí mladé, dokonalé, úžasné kultury dneška: Sledujte jen ty, kdo vás inspirují, ne ty, kdo vám působí deprese. Nakonec totiž nejde o věk a nic není tak dokonalé, jak se to na první pohled tváří.

Zdroj: statista.com, hollywoodlife.com, vice.com, theguardian.com, thethings.com, Forbes.com, wellsanfrancisco.com, YouTube kanál NotSoFunnyAny,

Populární
články

E-Shop