HPV virus spojovaný s rakovinou děložního čípku není jen „ženskou otázkou“. Proč by se měli nechat očkovat i gayové?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

HPV virus spojovaný s rakovinou děložního čípku není jen „ženskou otázkou“. Proč by se měli nechat očkovat i gayové?

O HPV, tedy tzv. lidském papilomaviru, se ve veřejném prostoru začalo více hovořit cca před 15 lety. Právě tehdy se totiž na českém trhu objevila nová očkovací látka zaměřená na prevenci výskytu karcinomu děložního čípku u žen. Vzhledem k tomu, že toto opatření bylo za nejúčinnější označováno v případě, že ještě nedošlo k zahájení sexuálního života, logicky byla vakcinace doporučována především dívkám nižšího věku, tedy již od 12 let. Dnes se ale tato praxe přeci jen změnila – a kromě dívek (ale i chlapců) je očkování proti HPV doporučováno i mužské části populace, zejména pak gayům.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 11. 2022

Různých sexuálně přenosných infekcí existuje nespočet. Ovšem pokud bychom měli jmenovat tu nejčastější, byla by to právě infekce HPV. V průběhu života se s ní totiž setká 80 % lidí – týká se tedy všech žen a mužů, kteří jsou sexuálně aktivní. I když k samotné nákaze nejčastěji dochází ve věku mezi 18 a 25 lety, riziko je celoživotní, přičemž roste s každým novým sexuálním partnerem. Samozřejmě, že nákaza nutně nemusí končit nijak fatálně – ba naopak, ve většině případů se s HPV dokáže tělo vyrovnat a zbaví se jej – ovšem ve zbývajících 20 % se infekce v těle „zabydlí“ a dojde k rozvoji konkrétního onemocnění…

Nesnášenlivost gayů: Jsme heterofobní, nedá se s námi bavit a není s námi k vydržení?23. 1. 2023

Co vše může způsobit HPV virus?

HPV virus napadá kožní nebo slizniční buňky a způsobuje na nich abnormální dělení – lze jej tedy přirovnat k viru bradavice. Ne náhodou jsou tak častým projevem nákazy tzv. condylomata acuminata, tedy genitální bradavice, jež se tvoří v oblasti zevního genitálu či v oblasti análního otvoru. Těchto na pohled nehezkých útvarů se lze naštěstí relativně snadno zbavit (byť onemocnění se bohužel nezřídka „rádo“ vrací). Odstranění genitálních bradavic tak nabízí i v Česku celá řada pracovišť, a to nejen těch veřejných, ale i soukromých. Ta jsou zárukou nejen špičkové kvality služeb, ale také diskrétního a pro-zákaznického přístupu, a např. na soukromé urologické klinice URO MEDICO dokáží s genitálními bradavicemi „zatočit“ během pouhé půlhodiny.

Bohužel ale vedle genitálních bradavic a příp. také papilomů, jež se v důsledku infekce HPV objevují v oblasti krku, existují i závažnější projevy HPV, a to v případě, že jsou napadeny slizniční buňky. Tehdy dochází ke vzniku nádorových onemocnění. Je ale velký omyl domnívat se, že se jedná pouze o karcinom děložního čípku nebo hrdla v případě žen, zasažen totiž může být i anální otvor, krk, hrtan, hltan nebo mandle. A právě proto by měli zpozornět i muži, kteří byli dlouho považováni „jen“ za přenašeče HPV virem relativně neohrožené.

Podle slov vedoucího lékaře URO MEDICO, MUDr. Viktora Vika, Ph.D., se HPV přenáší při pohlavním, análním nebo orálním styku. Jelikož virus HPV byl ale označen za nejčastější příčinu karcinomu děložního čípku nebo hrdla, byla vyvinuta vakcína určená ženám. Ovšem po určité době dospěli odborníci k závěru, že očkována by měla být i mužská část populace. Proč? „Především kvůli tomu, aby tzv. přenašeči nešířili vir a sami byli chráněni,“ objasnil MUDr. Vik. HPV infekce tedy již zdaleka není jen problém žen – konkrétně rakovina krku, jejímž původcem je HPV virus, se dokonce u mužů vyskytuje třikrát častěji než u žen. Ostatně, při orálním sexu bariérovou ochranu užívá málokdo, tedy není divu, že přenos tímto způsobem se stal velmi častým. Ovšem zdůraznit je v daném kontextu nutné především rakovinu anu – ta se totiž vyskytuje u těch, kdo praktikují anální sex, zejména tedy u gayů.

Očkování: kdy a pro koho?

Ačkoliv i dnes platí, že nejvhodnější je podstoupit očkování ještě před prvním pohlavním stykem (tj. ve věku 12-16 let, kdy je vakcína hrazena ze zdravotního pojištění), neznamená to, že by v pozdějším věku pozbývalo na smyslu. „Očkování má význam do 45. roku života, zejména pak při střídání sexuálních partnerů. Přeci jen riziko vzniku nádoru se zvyšuje s každým dalším partnerem, a pokud existuje jednoduchá účinná ochrana, není důvod, proč ji nevyužít,“ upozorňuje MUDr. Vik.

Nový singl Miley Cyrus Flowers je porozchodovou ódou na sebelásku. Bude vám znít v uších a budete se milovat13. 1. 2023

Jak (a čím) vakcinace probíhá?

Virus HPV má sice zhruba 90 typů, jejich rizikovost je však různá. Z hlediska vakcín, které jsou dostupné na českém trhu, je dle MUDr. Vika nejúčinnější vakcínou nonavalentní GARDASIL9, který chrání před devíti nejrizikovějšími subtypy viru. „Vakcína je rozdělena do tří dávek, které klient dostane v průběhu devíti měsíců. Očkuje se klasicky do svalu do paže. Celý proces je rychlý a bezbolestný,“ doplnil s tím, že očkování touto vakcínou provádějí právě i na klinice URO MEDICO. Dále jsou na trhu dostupné také bivalentní Cervarix vakcíny, které chrání proti dvěma typům HPV, a kvadrivalentní Gardasil (dříve Silgard) vakcíny chránící proti čtyřem typům HPV.

Pro ochranu vlastního zdraví (a zdraví těch nejbližších) tedy vlastně nemůže být nic snazšího než právě očkování proti HPV. Kromě učinění konkrétního rozhodnutí totiž stačí jen kontaktovat kliniku URO MEDICO a na očkování se objednat. 

Zdroj: CARE MEDICO

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop