
Přicházíte o vlasy a s nimi také o sebevědomí? Pomoci může nejmodernější transplantace vlasů, na níž se vedle lékaře podílí i robot
Ačkoliv i muži, kteří vlasy nemají (či si je cíleně holí) nepochybně mohou být sexy, řada z nich zastává spíše přesvědčení, že ztráta vlasů je připravuje o přitažlivost. A tak samozřejmě hledají způsoby, jak díky novému vlasovému porostu zase omládnout a získat na sex-appealu. V minulosti příliš mnoho možností, jak vlasový porost obnovit a nebýt k smíchu, nebylo. Ostatně, tzv. přehazovačky, ale třeba i příčesky či v modernější historii i první transplantace vlasů vysázených v řádcích podobně jako brambory, zrovna přirozeně nepůsobily. Dnes jsou ale na trhu přeci jen metody zajišťující, že si toho, že vaše zářivá a hustá kštice přeci jen neroste tak úplně sama sebou, nevšimne prakticky nikdo.
Transplantace vlasů jako kooperace robota a lékaře
Pokud bychom měli zmínit dva z postupů, které se aktuálně těší největší popularitě, byla by to transplantace vlasů s extrakcí folikulární jednotky (tzv. FUE) zahrnující jednotlivé vlasové folikuly transplantované z oblasti týla, a pak transplantace folikulárních jednotek (FUT), kdy jsou vlasy a tkáň nejprve z pokožky hlavy odejmuty a následně transplantovány. Tato metoda je však poměrně invazivní, tedy není divu, že řada zájemců o novou kštici raději volí metodu FUE. Ta je pak dostupná i v Česku, přičemž v Clinical Hair & Health je tato transplantace jako na jediném pracovišti v republice prováděna roboticky asistovanou metodou FUE, a to za pomoci dvojice špičkových přístrojů: ARTAS a NeoGraft. Zatímco NeoGraft je pomyslná robotická „vrtačka“, kterou manipuluje lékař, jenž vakuem vysaje štěpy z dárcovské oblasti, takže se jedná o nejmodernější ruční metodu FUE, v případě ARTAS již do hry vstupuje samotný robotický systém.
„Při transplantaci vlasů systémem ARTAS jde o spolupráci precizního robota s lékařem, pečlivým a citlivým člověkem, který je zároveň odborníkem na lidské tělo,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková, odborná technička a majitelka kliniky. Dle jejích slov se také jedná o první a jediný robotický transplantační systém vlasů na světě. ARTAS tedy využívá nejmodernější robotickou technologii, jež pomáhá lékařům s nesnadnými, přesnými a opakujícími se pohyby, které zákrok tohoto typu vyžaduje. Jelikož robot odvede za lékaře část práce, která by pro něj představovala časově i fyzicky náročný proces, snižuje se tak chybovost i časová náročnost zákroku na minimum. Kromě toho dochází také ke zvýšení kvality extrakce folikulárních jednotek a efektivnímu vytvoření lůžek v příjmových oblastech pro následnou manuální implantaci odebraných folikulů. Tyto dva kroky jsou pro úspěšnost transplantace klíčové. Právě při nich jiné metody ztrácí na kvalitě a trvalosti výsledku. Díky využití této technologie jsou tedy minimalizovány jizvy, bolest, jakékoliv nežádoucí následky, ale také ztráta transplantovaných folikulů.
Od první návštěvy kliniky až ke kýženému výsledku
V případě, když padne rozhodnutí transplantaci vlasů podstoupit, prvním krokem je samozřejmě návštěva příslušného odborného pracoviště. V případě Clinical Hair & Health nejprve probíhá vyšetření trichologem (jedná se o specialistu na onemocnění vlasové pokožky se zaměřením na různé anomálie včetně péče o vlasové cibulky) a je provedena diagnostika. Cílem je shromáždit informace o příčinách ztráty vlasů. Po zhodnocení individuální situace pacienta (např. zjištění možných kontraindikací pro transplantaci) a poskytnutí informací o výhodách i limitech vlasové transplantace (jelikož očekávání mohou být někdy nerealistická), následuje konzultace s lékařem – specialistou na transplantace. Pacient je také seznámen s tím, jak zákrok probíhá a jsou mu zodovězeny veškeré dotazy. V rámci konzultace před zákrokem je konzultován také očekávaný výsledek – jak by měla vypadat vlasová linie a jaká by měla být hustota vlasů, což je aspekt, od něhož se odvíjí počet transplantovaných štěpů.
To, které vlasové folikuly jsou k transplantaci vhodné, již určuje systém ARTAS High-Definition Stereoscopic Vision, a to tak, aby byly upřednostněny zdravé štěpy s jedním i více folikuly, které systém ARTAS Harvesting následně šetrně a přesně odebere. Dokáže se ale zároveň vyhnout takovým jednotkám, které obsahují jen jeden vlas, což při manuální transplantaci možné není. Díky tomu jsou ochráněny zbývající vlasy. Kam budou vlasy transplantovány, se odvíjí od zpracovaného návrhu kýženého výsledku, přičemž přesná místa opět určí algoritmy. Výsledek je tedy zcela přirozený a naplňující přání a očekávání klientů. Celý zákrok je pak možné zvládnout během jediného dne.
Troška toho luxusu nejen pro pány
Ačkoliv doposud byla řeč jen o mužské části klientely, rozhodně to neznamená, že by popisovaný typ robotické transplantace nebyl vhodný i pro ženy. V jejich případě pak platí jediný rozdíl – zatímco v případě mužů je třeba před zákrokem zkrátit všechny stávající vlasy na délku 1,1–1,3 mm, u žen postačí na tuto délku zastřihnout jen část na týle.
Robotická transplantace samozřejmě vyžaduje i určitou investici, na druhou stranu ti, kdo se k tomuto kroku odhodlají, zastávají názor, že nově nabyté sebevědomí je nevyčíslitelné. A kolik peněz si tedy připravit? „Cena zákroku začíná na 59 tisících korunách a odvíjí se od počtu transplantovaných folikulárních jednotek, které obsahují 1–4 vlasy,“ upřesňuje Lenka Kašpaříková. Takže by se vlastně dalo říci, že čím dříve v procesu postupného vypadávání vlasů rázně zakročíte, tím více také ušetříte. V každém případě je ale život příliš krátký na trápení se s něčím, s čím si již dnešní medicína a moderní technologie dokáží snadno během jediného dne poradit.