Toužíte po mladistvém vzhledu, lepším spánku, nebo hledáte řešení podzimní deprese? Skvělým (a pohodlným) řešením je terapie červeným světlem
Pro pochopení principu terapie červeným světlem je třeba drobný exkurz do základů fyziky (bohatě postačí ta ze střední školy). Co že tedy je „červené světlo“? Jistě si vzpomenete, že elektromagnetické záření probíhá v mnoha vlnových délkách, od těch velmi malých (pak je řeč o tzv. gama záření) až po ty významně větší (např. radiové vlny). Jen část tohoto rozsáhlého spektra pak tvoří světlo (tedy viditelná část elektromagnetického záření), které naše kůže pohlcuje. A samozřejmě se může jednat o světlo škodlivé (např. UV záření), tak i prospěšné. Tím je pak i světlo červené, které má nejdelší vlnovou délku viditelného spektra.
Terapie červeným světlem je tedy léčbou, jež využívá červené a blízké infračervené LED diody k utváření vlnových délek, které dokážou kůží projít zcela neinvazivně. A během tohoto procesu tzv. mitochondrie (ano, nyní je třeba rozpomenout se pro změnu na středoškolskou biologii) v buňkách červené a blízké infračervené světlo přijímají a utvářejí energii, která dle odborníků pomáhá k buněčně regeneraci a zdraví. V jakých případech tak může být terapie červeným světlem přínosná?
Světelný elixír mládí?
Velké pozornosti se terapii červeným světlem dostává především v souvislosti s tzv. antiagingovými účinky, tedy účinky proti stárnutí. Není divu – v dnešní době po mladistvém vzhledu touží prakticky každý, bez ohledu na pohlaví a paradoxně i věk. Zájem o zpomalení procesu stárnutí tak dnes mají i dvacátníci, kteří v tomto směru podnikají různé preventivní kroky. Ačkoliv klasicky jsou využívány různé krémy či pleťové výplně, skvělou službu může odvést právě i terapie červeným světlem. Ta je dle dermatologů neinvazivní metodou (nezřídka v kombinaci také se světlem infračerveným), jak se zbavit nežádoucích drobných linek a vrásek ve tváři a na druhou stranu získat pevnost a elasticitu pleti.
Principiálně totiž tato světelná terapie pomáhá tělu produkovat více bílkovin – konkrétně kolagenu a elastinu – které jsou nezbytné (zjednodušeně řečeno) právě pro pružnost pokožky a které v těle spolu s narůstajícím věkem ubývají. Díky terapii červeným světlem lze navíc podpořit i hojení ran a kvalitu vlasů a nehtů, i v těchto případech totiž kolagen sehrává důležitou roli.
Vše není jen o vzhledu!
V době, kdy se značná část světové populace potýká s různými formami poruch duševního zdraví, není divu, že se odborníci snaží hledat také stále nové způsoby, jak je řešit. Čím dál více lidí totiž trápí nadměrný stres, úzkosti, deprese apod. I v těchto případech ale může být terapie červeným světlem nápomocná. A dokazují to i mnohé výzkumy. Působení červeného světla na již zmiňované mitochondrie totiž zvyšuje aktivitu buněk a vzniklá energie může být následně distribuována dál do těla tam, kde je to třeba. Převratným zjištěním odborníků pak je, že právě terapie červeným světlem může být nápomocná všem, kteří se potýkají s tzv. sezónní afektivní poruchou, tedy specifickou sezónní depresí, která souvisí s nedostatkem přirozeného světla. Tímto problémem trpí řada lidí právě nyní, v období podzimu a zimy. Zatímco klasická léčba zahrnuje konzumaci léčiv na klinické deprese a psychoterapii, již existují důkazy, že velmi přínosné může být i vystavení intenzivnímu „umělému světlu“ a také světlu červenému.
Na obdobném principu staví i další z přínosů terapie červeným světlem pro psychické zdraví (a jeho zlepšení), tedy zlepšení kvality spánku a stabilizace cirkadiánních rytmů – k tomu totiž postačí vystavení červenému světlu simulujícímu východ slunce hned po probuzení. Díky tomu se cirkadiánní rytmus „resetuje“, což se pozitivně projeví v množství energie, ale také ve výkonnosti.
Díky terapii červeným světlem lze ale např. podpořit v činnosti i konkrétní oblasti mozku, které jsou spojeny se vznikem určitých typů deprese a úzkostí. Vědci již také potvrdili, že terapie červeným světlem má významné účinky na neurokognitivní chování i tehdy, když přímo na hlavu necílí. V praktické rovině to tedy znamená, že působení červeného světla de facto na jakoukoliv část těla přináší benefity pro celý organismus, resp. budete-li světlem cílit např. na oblast břicha za účelem zlepšení funkce střev, doprovodným efektem klidně může být i zlepšení nálady a zmírnění příznaků úzkosti.
„Terapie“ v pohodlí domova
Není to tak dávno, co byla terapie červeným světlem, resp. její provádění, vyhrazena jen odborníkům – dermatologům. Dnes si ale lze její výhody bez problémů dopřát i v pohodlí vlastního domova, a to díky nespočtu různých přenosných LED zařízení, jež jsou běžně dostupná na trhu. V Česku pak množství špičkových červených a infračervených panelů nabízí např. společnost MITO LIGHT, jejímiž ambasadory jsou i špičkoví sportovci od Ons Jabeur, jedné z pětice nejlepších světových tenistek, přes MMA bojovníka Davida Kozmu až po mistra ČR v trojboji Jana Krasinského.
Ať už tedy toužíte po mladistvějším vzhledu, lepší kondici či se aktuálně potýkáte právě s psychickými potížemi souvisejícími s podzimním nečasem, terapie červeným světlem je skvělou investicí do vlastního zdraví.