Nechce se vám do fitka? Úzkost z jeho návštěvy je dnes regulérní problém. I proto vznikají „cvičení pro stydlivé“. Jak vypadají?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Nechce se vám do fitka? Úzkost z jeho návštěvy je dnes regulérní problém. I proto vznikají „cvičení pro stydlivé“. Jak vypadají?

I když cvičení lidskému tělu samozřejmě prospívá, ne každému se adekvátního pohybu dostává v potřebné míře. I proto dnes fitka rostou jako houby po dešti. Jenže jak se zdá, ani návštěva posilovny již není jen tak pro každého. Svět totiž zachvátila úzkost z cvičení. Tedy, ze samotného cvičení vlastně tak úplně ne – ale ze sebe sama a z lidí okolo…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
31. 10. 2022

Pokud jste někdy byť jen uvažovali o tom, že byste se vydali trošku potrápit své tělo do posilovny, jistě vás také napadla celá řada souvisejících otázek. Tou hlavní věcí, která však ty, kteří v posilovně nikdy nebyli (nebo byli a jejich zkušenost není zrovna radostná), tíží, je, jestli nebudou při cvičení trapní a směšní. Ono vlastně není divu, pokud někdo do fitka míří poprvé, má k tomu důvod – chce, aby jeho tělo vypadalo lépe. A z toho plyne, že s tím, jak jeho tělo vypadá v danou chvíli, zrovna spokojen není. A tak se zabývá tím, jak takové tělo bude vypadat při pohybových aktivitách. Tedy, aby bylo jasno: všem v posilovně jsou těla jiných lidí úplně ukradená, protože mají dost práce s těmi vlastními. To však neznamená, že „prvocvičiči“ (ano, právě jsme vymysleli zcela ujetý název pro osoby, které se vydaly prvně cvičit…) nemají na své úzkosti nárok! Úzkost z tělocvičny je totiž naprosto relevantní problém – a tak dokonce vznikají i speciální cvičení pro stydlivé…

Madonna ohlásila nové mezinárodní turné. Na „The Celebration Tour“ vyrazí 15. července a navštíví 35 měst včetně evropských metropolí18. 1. 2023

Možná už jste toho také byli svědky. To si tak sedíte u stolu v restauraci a najednou vám oči sklouznou do dáli, kde ze sebe na běžícím pásu kdosi vydává naprosto vše. Ano, posilovny, které mají do jisté míry podobu výkladních skříní, v nichž lze funící lidi ženoucí se za lepším tělem pozorovat, se v poslední době docela rozmáhají.  Jenže tento cvičební exhibicionismus prostě a jednoduše není každému vlastní. Někteří lidé se při cvičení před druhými necítí komfortně.  To je prostě fakt – který, mimochodem, jistě stojí i za tím, proč vznikají např. i speciální fitka určená jen ženám. Mnohé ženy jednoduše nechtějí „házet špekem“ zleva doprava před očima vysvalených krasavců a ještě u toho vydávat divné zvuky (Uf! Uf!).  A jelikož stávající kultura na vzhled a tělo klade opravdu velký důraz, není divu, že úzkost z návštěvy fitka trápí čím dál více lidí – a někdy je ten pocit tak silný, že jednoduše člověka od cvičení naprosto odradí. Vždyť prý minimálně 50 % všech Američanů považuje cvičení před očima druhých přímo za nervy drásající!

Zdroj: Giphy

Co je „úzkost z návštěvy fitka“?

I když by se mohlo zdát, že jistou formou úzkosti z návštěvy fitka trpíme všichni (zejména my, co za největší sport považujeme cestu z gauče k lednici), faktem je, že se opravdu jedná o odborníky uznávaný problém. Ti jsou navíc přesvědčeni, že v nárůstu této úzkosti hraje roli i pandemie. Nejenže lidé přišli o celou řadu pozitivních pohybových návyků, ale kvůli lockdownům také nezřídka nějaké to kilo nabrali. A proto je pro ně nyní mnohem obtížnější začít se svým tělem něco dělat.

Úzkost z návštěvy posilovny pak může mít celou řadu podob, v základu ale zahrnuje obavy z toho, co si druzí budou myslet o vašem vzhledu nebo schopnostech (ono totiž i cvičení na různých přístrojích je docela věda). Vzhledem k tomu, že dle Americké psychiatrické asociace jsou úzkostné poruchy aktuálně nejčastějším typem poruch duševního zdraví, jež se projevují např. jako svalové napětí nebo jednoduše snaha problematické aktivitě se vyhnout, pokud jste se doposud posilovnu neodhodlali navštívit, možná konečně znáte ten pravý důvod. A lenost to není.

Již v roce 2018 přitom jedna z vědeckých studií odhalovala důvody, proč se ženy v posilovně obvykle nevěnují tzv. odporovému tréninku. A výsledek? Ačkoliv si samy ženy byly vědomy výhod tohoto typu tréninku, raději jej neprováděly, protože se před ostatními nechtěly moc potit, měly obavy, že jejich neatletická postava začne vypadat směšně, budou dělat nekoordinované pohyby a také se obávaly, že budou cvičit špatně. Autoři výzkumu pak rovnou nabídli několik strategií, jak tyto překážky překonat – a jejich tipy je tak v podstatě možné užít i v případě, že se potýkáte s „úzkostí z fitka“.

Kamarád taky rád: Je přátelství gaye s heterosexuálem toxická fikce, nebo realita?9. 1. 2023

Cvičení pro stydlivé

Dnešní doba je skvělá i proto, že prakticky na každý problém dokáže promptně najít řešení. Ti, kdo trpí úzkostí z návštěvy posilovny, tak mají celou řadu možností, jak se s ní popasovat. Různých odborných tipů je tak na internetu možné najít nespočet. Začínají tím, že nemá smysl hned se hnát za velkými věcmi. Zejména začátečníci by si měli fitko a vše v něm (tedy, kromě těch dalších vysvalených cvičících) v klidu „osahat“. Další možností je najmutí osobního trenéra – ten může minimálně odbourat strach z užití různých posilovacích strojů – nebo návštěva fitka s doprovodem, někým dalším, kdo je také motivovaný cvičit. Pokud nikdo takový není po ruce, vstupují do hry skupinové lekce – skupinové cvičení totiž úzkost z toho, že člověk neví, co vlastně v posilovně dělat (ehm, ano, posilovat…), odbourává. Nápomocné ale může být i sledování toho, kdy je ve fitku méně lidí, a snaha navštěvovat jej právě v tento čas. A samozřejmě i pozitivní myšlení. Když ale nic z toho nezabere, nastupuje teprve to pravé cvičení pro stydlivé. To je totiž aktuálním hitem na TikToku.

Sociální sítě jsou mocné – takže pokud se stydíte navštívit posilovnu, stačí navštívit TikTok. Najdete na něm celou řadu tipů, jak cvičit buď doma, nebo v posilovně (takže budete předem informovaní). Jen je tedy třeba říct, že video nestačí jen zhlédnout, ale následně je třeba se jím také řídit. A už žádné vymlouvání se na to, že vás stihla „cvičební úzkost“!

Zdroj: blog.nasm.org, verywellmind.com, shape.com, ihrsa.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, huffpost.com,

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop