Nechce se vám do fitka? Úzkost z jeho návštěvy je dnes regulérní problém. I proto vznikají „cvičení pro stydlivé“. Jak vypadají?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Nechce se vám do fitka? Úzkost z jeho návštěvy je dnes regulérní problém. I proto vznikají „cvičení pro stydlivé“. Jak vypadají?

I když cvičení lidskému tělu samozřejmě prospívá, ne každému se adekvátního pohybu dostává v potřebné míře. I proto dnes fitka rostou jako houby po dešti. Jenže jak se zdá, ani návštěva posilovny již není jen tak pro každého. Svět totiž zachvátila úzkost z cvičení. Tedy, ze samotného cvičení vlastně tak úplně ne – ale ze sebe sama a z lidí okolo…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
31. 10. 2022

Pokud jste někdy byť jen uvažovali o tom, že byste se vydali trošku potrápit své tělo do posilovny, jistě vás také napadla celá řada souvisejících otázek. Tou hlavní věcí, která však ty, kteří v posilovně nikdy nebyli (nebo byli a jejich zkušenost není zrovna radostná), tíží, je, jestli nebudou při cvičení trapní a směšní. Ono vlastně není divu, pokud někdo do fitka míří poprvé, má k tomu důvod – chce, aby jeho tělo vypadalo lépe. A z toho plyne, že s tím, jak jeho tělo vypadá v danou chvíli, zrovna spokojen není. A tak se zabývá tím, jak takové tělo bude vypadat při pohybových aktivitách. Tedy, aby bylo jasno: všem v posilovně jsou těla jiných lidí úplně ukradená, protože mají dost práce s těmi vlastními. To však neznamená, že „prvocvičiči“ (ano, právě jsme vymysleli zcela ujetý název pro osoby, které se vydaly prvně cvičit…) nemají na své úzkosti nárok! Úzkost z tělocvičny je totiž naprosto relevantní problém – a tak dokonce vznikají i speciální cvičení pro stydlivé…

<Path> Cvičit jako o život má mnohem hlubší smysl, než se zdá. To, jaké máte svaly, předpovídá délku vašeho životaZdroj: menshealth.com, health.usnews.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, daily.barbellshrugged.com

Možná už jste toho také byli svědky. To si tak sedíte u stolu v restauraci a najednou vám oči sklouznou do dáli, kde ze sebe na běžícím pásu kdosi vydává naprosto vše. Ano, posilovny, které mají do jisté míry podobu výkladních skříní, v nichž lze funící lidi ženoucí se za lepším tělem pozorovat, se v poslední době docela rozmáhají.  Jenže tento cvičební exhibicionismus prostě a jednoduše není každému vlastní. Někteří lidé se při cvičení před druhými necítí komfortně.  To je prostě fakt – který, mimochodem, jistě stojí i za tím, proč vznikají např. i speciální fitka určená jen ženám. Mnohé ženy jednoduše nechtějí „házet špekem“ zleva doprava před očima vysvalených krasavců a ještě u toho vydávat divné zvuky (Uf! Uf!).  A jelikož stávající kultura na vzhled a tělo klade opravdu velký důraz, není divu, že úzkost z návštěvy fitka trápí čím dál více lidí – a někdy je ten pocit tak silný, že jednoduše člověka od cvičení naprosto odradí. Vždyť prý minimálně 50 % všech Američanů považuje cvičení před očima druhých přímo za nervy drásající!

Zdroj: Giphy

Co je „úzkost z návštěvy fitka“?

I když by se mohlo zdát, že jistou formou úzkosti z návštěvy fitka trpíme všichni (zejména my, co za největší sport považujeme cestu z gauče k lednici), faktem je, že se opravdu jedná o odborníky uznávaný problém. Ti jsou navíc přesvědčeni, že v nárůstu této úzkosti hraje roli i pandemie. Nejenže lidé přišli o celou řadu pozitivních pohybových návyků, ale kvůli lockdownům také nezřídka nějaké to kilo nabrali. A proto je pro ně nyní mnohem obtížnější začít se svým tělem něco dělat.

Úzkost z návštěvy posilovny pak může mít celou řadu podob, v základu ale zahrnuje obavy z toho, co si druzí budou myslet o vašem vzhledu nebo schopnostech (ono totiž i cvičení na různých přístrojích je docela věda). Vzhledem k tomu, že dle Americké psychiatrické asociace jsou úzkostné poruchy aktuálně nejčastějším typem poruch duševního zdraví, jež se projevují např. jako svalové napětí nebo jednoduše snaha problematické aktivitě se vyhnout, pokud jste se doposud posilovnu neodhodlali navštívit, možná konečně znáte ten pravý důvod. A lenost to není.

Již v roce 2018 přitom jedna z vědeckých studií odhalovala důvody, proč se ženy v posilovně obvykle nevěnují tzv. odporovému tréninku. A výsledek? Ačkoliv si samy ženy byly vědomy výhod tohoto typu tréninku, raději jej neprováděly, protože se před ostatními nechtěly moc potit, měly obavy, že jejich neatletická postava začne vypadat směšně, budou dělat nekoordinované pohyby a také se obávaly, že budou cvičit špatně. Autoři výzkumu pak rovnou nabídli několik strategií, jak tyto překážky překonat – a jejich tipy je tak v podstatě možné užít i v případě, že se potýkáte s „úzkostí z fitka“.

<Path> Sváteční akné je problém, který na vás číhá v předvánočním čase. Co jej způsobuje a jak mu předejít?Zdroj: huffpost.com, ncbi.nlm.nih.gov, perriconemd.com, dermnetnz.org, healthline.com

Cvičení pro stydlivé

Dnešní doba je skvělá i proto, že prakticky na každý problém dokáže promptně najít řešení. Ti, kdo trpí úzkostí z návštěvy posilovny, tak mají celou řadu možností, jak se s ní popasovat. Různých odborných tipů je tak na internetu možné najít nespočet. Začínají tím, že nemá smysl hned se hnát za velkými věcmi. Zejména začátečníci by si měli fitko a vše v něm (tedy, kromě těch dalších vysvalených cvičících) v klidu „osahat“. Další možností je najmutí osobního trenéra – ten může minimálně odbourat strach z užití různých posilovacích strojů – nebo návštěva fitka s doprovodem, někým dalším, kdo je také motivovaný cvičit. Pokud nikdo takový není po ruce, vstupují do hry skupinové lekce – skupinové cvičení totiž úzkost z toho, že člověk neví, co vlastně v posilovně dělat (ehm, ano, posilovat…), odbourává. Nápomocné ale může být i sledování toho, kdy je ve fitku méně lidí, a snaha navštěvovat jej právě v tento čas. A samozřejmě i pozitivní myšlení. Když ale nic z toho nezabere, nastupuje teprve to pravé cvičení pro stydlivé. To je totiž aktuálním hitem na TikToku.

Sociální sítě jsou mocné – takže pokud se stydíte navštívit posilovnu, stačí navštívit TikTok. Najdete na něm celou řadu tipů, jak cvičit buď doma, nebo v posilovně (takže budete předem informovaní). Jen je tedy třeba říct, že video nestačí jen zhlédnout, ale následně je třeba se jím také řídit. A už žádné vymlouvání se na to, že vás stihla „cvičební úzkost“!

Zdroj: blog.nasm.org, verywellmind.com, shape.com, ihrsa.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, huffpost.com,

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop