„Partnerské prdění“ vztahům prospívá, myslí si vědci. Překvapí vás i zjištění, kudy se plyny uvolní, když nedostanou volný průchod
Straight friendly
Zdroj: iStock

„Partnerské prdění“ vztahům prospívá, myslí si vědci. Překvapí vás i zjištění, kudy se plyny uvolní, když nedostanou volný průchod

Pokud jde o lidské plyny, tzv. meteorismus nebo – lidově řečeno – prdění, neexistuje snad příznačnější citát, který by vystihl podstatu této rozmanité terminologie, než ten z pera klasika Shakespeara: „co růži zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně.“ Byť plyny nejsou zrovna voňavé, to, jak je označujeme, je vskutku jedno. Výsledek je vždy tentýž. Upouštění plynů bude vždy do jisté míry nepřístojné a v určitých situacích přímo trapné. Třeba ve vztahu. Ovšem jak se zdá, nemusí tomu tak být vždy. Ba naopak – podle vědců je „partnerské prdění“ pro vztah přímo prospěšné!
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 10. 2022

Pokud jde o vztahy, tak zejména v jejich počátku se obvykle snažíme před protějškem působit jako ztělesnění dokonalosti. Image éterické víly (v případě žen) však nepohybně může narušit „ulevení si“ v nevhodnou chvíli. I když pak muži jako ony éterické víly působit nepotřebují a nezřídka se nezdráhají svou mužnost projevit hned celou řadou způsobů, zrovna nějaké to pšouknutí jim na atraktivitě také nepřidá. Dalo by se tedy říci, že upouštění plynů je minimálně pro čerstvě zamilované docela tabu – a ne náhodou se traduje, že jakmile se před sebou partneři nezdráhají dát průchod všem svým lidským projevům, vztah již přešel do zcela nové roviny. Ovšem. Tahle rovina je žádoucí!

<Path> Polyamorie není o nespoutaném sexu, ale o budování vztahů mezi několika lidmi, s nimiž všichni zúčastnění souhlasíZdroj: Bohdana Rambousková

Plynaté tabu

Vlastně se to netýká jen intimních vztahů, upouštění plynů není zrovna společensky přijímané – dalo by se přímo říct, že je opředeno celou řadou stigmat, takže když už dojde na věc, prvotní pocit, který člověk v danou chvíli pocítí, je stud. A podle Shannon Chavez, psycholožky a sexuální terapeutky, není divu, jedná se totiž o praxi, která je běžná v souvislosti s celou řadou dalších – zcela normálních – tělesných funkcí. „Upouštění plynu je považováno za hrubé, páchnoucí a neatraktivní. Již děti ve škole se kvůli tomu druhým posmívají a na druhou stranu jsou v rozpacích, pokud se něco takového stane jim,“ vysvětlila. A právě tato hanba zůstává nezřídka v našich myslích zakódována až do dospělosti. „Toto rané naprogramování se může projevovat i v našich romantických vztazích, mnozí se mohou cítit nekomfortně jen při pomyšlení na to, že by dali přirozeným projevům svého těla před protějškem volný průchod,“ doplnila také Chavez.

Pohledy na problematiku se však mohou různit. Podle průzkumu z roku 2016 je moment, když si člověk před svým partnerem dovolí doslova „prdnout“, naprosto zlomový – údajně značí přechod k zamilovanosti. Období přechodu od zalíbení k lásce (a otevřenému prdění) pak údajně trvá dva až šest měsíců. „Prdy jsou legrační, jakmile se člověk naladí na jednu vlnu humoru a dokáže se s druhým sblížit na osobnější úrovni, je mnohem jednodušší se s tímto zcela přirozeným procesem vyrovnat,“ uvedl pak přímo jeden z účastníků výzkumu. Vlastně by se tak dalo říct, že prdění ve vztahu je známkou toho, že dvojice si je velmi blízká.

Nevinné pšouknutí jako důkaz pevného vztahu

Navzdory tomu, co jsme si o nevhodnosti upouštění plynů zafixovali, jedná se tedy o zcela přirozený a vlastně žádoucí tělesný projev. Takže lidé, kteří žijí ve spokojených a upřímných vztazích, jsou normálními lidskými bytostmi, které dýchají a občas také prdí – aniž by to jejich vztahy jakkoliv ohrozilo.

Zdroj: Giphy

Nakonec dokonce platí, že pokud lidé dokážou odhodit všechny bariéry a před protějškem se uvolní, jejich vztahu to prospěje. A to i v rovině sexuální. „Pokud se partneři před sebou nestydí, nejenže to znamená, že jejich vztah je skutečně upřímně vzájemně otevřený, ale značí to také mnohé o sexuálním životě. Lidé, kteří se nezdráhají upustit před sebou plyny, jsou spokojeni se svými těly a s tím, co dělají. Je tak mnohem pravděpodobnější, že si budou užívat také různé typy stimulace, budou mít menší zábrany a budou se potýkat také s menšími nejistotami,“ vysvětlila Chavez.

<Path> Zadržujete kýchnutí, močení či nějaký ten pšouk? Když nedáte tělesným projevům průchod, počítejte se znepokojivými důsledkyZdroj: jamanetwork.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, curistrelief.com, remaudiology.com, my.clevelandclinic.org, journals.sagepub.com, healthline.com, mayoclinic.org, sciencedirect.com, journals.physiology.org, ncbi.nlm.nih.gov

Vztahům, a to nejen těm partnerským, ale upouštění plynů prospívá ještě z jednoho – možná docela překvapivého – důvodu. Vědci již totiž také zjistili, co přesně se v lidském těle děje, pokud člověk plynům nedá volný průchod. A možná, že z jejich závěru budete docela v šoku. Ačkoliv člověka totiž tato praxe přímo neohrozí na zdraví, může se promítnout… do nevábně zapáchajícího dechu. Když totiž plyny zadrží, ty se do jeho těla vstřebají a uvolní se právě ústy… Samozřejmě, že ideálním receptem na svěží dech  není jen a pouze prdění, na druhou stranu jako výmluva, proč si ulevit, tento argument může docela solidně fungovat…

Zdroj: ipb.ac.id, huffpost.com, mic.com, theconversation.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

E-Shop