Co všechno přinášejí maličkosti do vztahu? A proč často znamenají více než velká gesta? Máme pro vás tipy, jak ohromit svého partnera
Straight friendly
Zdroj: iStock

Co všechno přinášejí maličkosti do vztahu? A proč často znamenají více než velká gesta? Máme pro vás tipy, jak ohromit svého partnera

Velká gesta lásky mohou vašeho partnera potěšit a přinést mu radost do nového dne. Ale maličkosti jsou tím, co může trvale posílit vaše pouto a emocionální spojení. Proč právě malá gesta ve vztahu tolik znamenají. A o jaké maličkosti se jedná? Zde je pár rad a tipů, jak na ně.
Aneta Šimečková Aneta Šimečková Autor
11. 10. 2022

Zeptejte se sami sebe – dali byste přednost tomu, kdyby vám dal partner luxusní auto, nebo by vám projevoval každý den náklonost a ohleduplnost? Pro mnoho lidí je mnohem důležitější vyjadřovat si lásku každý den malými skutky. Milé slovo, pozornost, náklonnost a péče o druhého může váš vztah naprosto proměnit. A jsou mnohdy víc než velká gesta. Drobnosti totiž znamenají, že na vás ten druhý myslí a záleží mu na vás. Jednoduše mohou tyto drobné pozornosti posílit váš vztah a prohloubit lásku.

HIV testování v Liberci je teď jednodušší. Česká společnost AIDS pomoc ve městě otevírá pevný checkpoint12. 1. 2023

Proč jsou maličkosti tak důležité?

Výzkumy dokazují, že řada malých skutků je důkazem trvalé a pravé lásky. V roce 2013 se uskutečnil výzkum mezi 5 000 lidmi a zjistilo se, že laskavost a ohleduplnost byla pro mnohé důležitější než jakýkoli drahý dar. Mnoho z nich uvedlo, že by jim kolikrát stačilo od partnera dostat třeba jen bonboniéru. Další výzkum proběhl v roce 2016, kdy se z vyplněných dotazníků zjistilo, že se lidé cítí milování díky komplimentům a laskavosti. A v roce 2020 vědci zjistili, že každodenní prožitky lásky byly spojeny s vyšší úrovní psychické pohody a optimismu. Čím více projevů lásky člověk dostává, tím více se cítí v „pohodě“.

Jakákoliv malá gesta od druhého mohou vyjadřovat: jsi pro mě důležitý, vážím si tě, všímám si tvých potřeb. Zeptejte se znovu sami sebe, kdy naposledy si vás váš partner všiml a dal vám najevo, že mu na vás záleží? A kdy a jak projevujete lásku vy?

Jaké maličkosti ve vztazích můžete dělat?

Každý pár je jiný a každému mohou vyhovovat jiná gesta. Ale i tak tu pro vás máme několik doporučení, kterými i vy můžete partnera překvapit.

Vděčnost

Mnoho partnerů si rozděluje povinnosti v domácnosti, ale často některé úkoly dělá stále jen ten jeden z vás. Dělá něco ve vaší domácnosti stále a jen ten druhý? Pere vaše prádlo? Vyperte ho jednou vy. Samantha Saundersová, vztahová poradkyně, uvedla, že takto malý skutek může dát partnerovi opravdový pocit vděčnosti. A to je emoce, která nám pomáhá zaměřovat se na všechno, čeho si ve svém životě ceníme.

Naplňování potřeb a přání

Buďte pozorní k tomu, co váš partner potřebuje. Snídá váš partner každé ráno? Přivstaňte si a připravte mu bohatou snídani. Právě tím svého partnera ujistíte, že si ho všímáte a že víte, co potřebuje a chce. Nebo má váš partner rád kávu po obědě? Doneste mu ji.

Fyzická blízkost

Mazlení na pohovce, držení se za ruce nebo objetí při pozdravu nebo odchodu může ukázat vašemu partnerovi, že si užíváte jeho blízkost. Doteky jsou v romantickém vztahu nesmírně důležité. Dodá vám to pohodu a ujistí vás to, že jste tu jeden pro druhého. Navíc tím budujete i intimní spojení a ne jen to fyzické. Intimita pak může vést k tomu, že se budete oba cítit v bezpečí.

Konverzace

Vyhrazení času na to, abyste zjistili, jak se měl váš partner celý den, je nesmírně důležité. Dáte mu najevo, že se zajímáte o jeho život, jeho den, koníčky, práci, a hlavně o něj samotného. Pokud váš partner zažil přes den nějaké trápení, pomozte mu tím, že si s ním o tom promluvíte. A pamatujte si to, co vám váš partner říká. Je to sice jen malá věc, ale přitom velmi důležitá. Znamená to, že vašeho partnera vnímáte. Někdy pouhá otázka na projekt, kterému se třeba věnoval minulý měsíc, může udělat opravdu hodně.

Výprasky na zadek mezi gayi: zpověď bitého i bijce půlek. A kdy je lepší na spanking zapomenout?6. 1. 2023

Povzbuzení a podpora

Slovní podpora partnera může vašemu protějšku ukázat, jak moc mu fandíte a věříte. Jak chcete, aby uspěl. Pošlete mu před schůzkou zprávu, že na něj myslíte a držíte mu palce. Uvidíte, jak pookřeje a bude si vás mnohem více vážit. Nebo mu někam schovejte lístek, kde napíšete „věřím ti“ či „držím palce“. Překvapte ho.

Malá gesta vás mohou zbavit nejistoty a mohou neuvěřitelně posílit váš vztah. Znamenají empatii, intimitu a pocit bezpečí a pohody. A stojí tak málo. Zapojujte se do smysluplných konverzací, potřeb a přání vaší drahé polovičky. Skutky laskavosti opravdu dokáží zázraky.

Tip od redaktorky: O podobném tématu je napsána i kniha s názvem Pět jazyků lásky od manželského poradce Garyho Chapmana. Kniha radí, jak ve vztahu dosáhnout skutečného naplnění. 

Zdroj: psychcentral.com

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop