„Nesystematické skákání do ledové vody je hazard se zdravím,“ tvrdí biohacker a odborník na chladovou terapii Libor Mattuš
Rozhovor
Zdroj: Libor Mattuš/se svolením
<Path>

„Nesystematické skákání do ledové vody je hazard se zdravím,“ tvrdí biohacker a odborník na chladovou terapii Libor Mattuš

Původně se věnoval tlumočení a překladatelství ve dvojici jazyků – v angličtině a čínštině. Již za vlastním studiem čínštiny ale bylo v případě Libora Mattuše mnohem více než jen snaha umět cizí jazyk. Čínsky se totiž učil proto, aby porozuměl tomu, jak na zdraví nahlížejí v jiných kulturách. Není tedy divu, že dnes se věnuje biohackingu a technikám, jak zlepšit kondici těla i duše, tedy např. různým typům dýchání a chladové terapii. Právě chladová terapie je přitom trendem dnešní doby – snímky lidí v ledových jezírkách již loni bohatě plnily internet. Skutečně je ale dobrý nápad jen tak se vrhnout do ledové vody? A jak by měla vypadat „chladová terapie“, aby měla žádoucí účinky?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
11. 10. 2022

Libore, označujete se jako biohacker. „Hackeři“ jsou přitom lidé, kteří pronikají do „zakázaných zón“, do počítačových systémů, a ty různě upravují. Vy tedy analogicky nějak „upravujete“ procesy v těle?

V praxi je „hacking“ vlastně označení pro metody, které lidé užívali odjakživa. Biohacking jsou tedy různé cesty, jak organismus rozličnými způsoby aktivovat, nebo naopak uklidnit. Může jít o využití nespočtu metod – od dýchání přes stravu až po práci s teplotními extrémy. Pokud bychom ale zůstali u podobnosti s počítači, třeba konkrétně s PC hrami, tak „biohack“ člověku dává něco navíc pro jeho životní hru.

<Path> Lidé s úzkostmi a depresemi našli novou „terapii“ – sledují make-up tutoriály. Dle odborníků ale podobná praxe prospěje každémuZdroj:

Když už jste zmínil teplotní extrémy – sám se profesně věnujete chladové terapii. Ta je dnes velmi populární, ostatně, období, kdy sociální sítě opět zahltí fotky lidí koupajících se v ledových jezerech, je na spadnutí. Je to ale skutečně tak snadné, jak se z fotek zdá? Prostě přijdu a skočím mezi kry do jezírka?

Rozhodně ne. (smích) My jsme teď v situaci, kdy většina lidí bere otužování jako „hurá akci“ a přistupuje k němu velmi nesystematicky. Ovšem já vždycky říkám, že s otužováním je to jako s maratonskými běhy. Ty jsou dnes taky hodně populární. Ale představte si, že byste se vydala na maraton jen tak, bez přípravy. Nepochybně byste odpadla někde u cesty doslova „uhnaná“. A naprosto stejná situace je i v případě otužování. I proto raději mluvím o „chladové terapii“, kdy chci tu praxi odlišit právě od nesystematického skákání do ledové vody, které samozřejmě může být i hazardem se zdravím. Aby nebylo, měla by mu předcházet příprava.

Jak by tedy správná příprava měla vypadat?

Otužování by mělo být postupné. Pokud bych ještě jednou využil příklad s maratonem, tak na ten se lidé běžně připravují klidně i rok. Takže pokud se někdo chce ponořit celým tělem do ledové vody, je potřeba příprava, která začíná pomalu a zlehka, např. tím, že si ponoří do ledové vody jen ruce a nohy. Tím se tělo začíná postupně připravovat a od tohoto bodu se lze dál odrazit. Všem bych taky doporučil, aby se nenechali sociálními sítěmi nijak stresovat. Být až po krk v ledové vodě není pro každého.

I když ne každý si dokáže představit, že si tuto „ledovou kratochvíli“ reálně dopřeje, jaké jsou vlastně její výhody? Pokud bych se vrátila i k tomu otužování rukou a nohou, tak ty mi v dětství při horečce máma obkládala mraženým hráškem, ovšem snížení tělesné teploty, tuším, cílem chladové terapie není…

Hráškové obklady, ano, to je velmi moudré terapeutické pojetí! (smích) Teď ale vážně – dlaně a především zápěstí a plosky nohou jsou důležitou komunikační branou s okolním prostředím právě z hlediska teploty. A lze se tak skutečně efektivně zchladit, což je při horečce rozhodně prospěšné. Cílem chladové terapie je ale trošku něco jiného, ledová voda má totiž na lidský organismus velmi blahodárný vliv. V prvé řadě stimuluje funkce kardiovaskulárního systému, dojde k vylučování hormonů, které jej podporují. Důležitá je také podpora soustředění, a to díky norepinefrinu, který tělo při ponoření do ledové vody začne vylučovat i v trojnásobném množství. Chladová terapie ale také zpomaluje stárnutí a podporuje udržování svalové hmoty, vystavení chladu lidskému tělu pomáhá také spalovat tuk, jelikož se člověku zrychlí metabolismus. V některých případech i o tři sta procent. To ale samozřejmě neplatí, když aplikujete jen tu metodu otužování rukou a nohou. (smích) Nakonec tedy chladová terapie komplexně podporuje kondici, zdraví a imunitu.

Prozatím byla v souvislosti s chladovou terapií řeč především o jejích výhodách v rovině fyzické – má ale např. i nějaké přínosy pro psychiku?

Samozřejmě, v podstatě platí, že vše souvisí se vším. I naši náladu ovlivňuje spousta prvků v těle, hormony, neurochemikálie... a chladová terapie právě tím, že podporuje produkci různých látek v těle, velmi výrazně pomáhá i v podpoře nálady, chuti do života. Již existují i výzkumy, podle kterých může být chladová terapie zajímavým přínosem, je-li aplikována u lidí v psychiatrické péči, u těch, kteří trpí klinickou depresí. Nejedná se sice o „léčbu“ v pravém slova smyslu, ale vystavení těla chladu lidské psychice prospívá.

Chlad je tedy (ve správné formě) pro člověka přínosný, a to jak psychicky, tak i fyzicky – jak ale do tohoto kontextu zapadá fakt, že přímo nachlazení se naopak obvykle snažíme vyhnout? A nevede právě „ledový ponor“ také k nachlazení?

V prvé řadě je třeba uvědomit si, že je rozdíl mezi chladovou terapií a tím, že je vám zima. Ta vám totiž klidně může být i v plus dvaceti stupních, třeba když máte nějakou část těla mokrou, nebo když jedete na kole a zpotíte se. Nic z toho však není chladová terapie, ale opravdu jen prochladnutí. A to je nebezpečné. Já potom i ve své knize Chladová terapie, která je vlastně takovým uceleným průvodcem otužováním, popisuji, že správná chladová terapie je cílená a časově omezená

<Path> Máte doma hodiny? Pak zvažte jejich odstranění. Mohou mít zásadní vliv na vaše zdraví!Zdroj: huffpost.com, psychoweb.cz, YouTube kanál TEDx Talks, Huffington, A.: Thrive: The Third Metric to Redefining Success and Creating a Life of Well-Being, Wisdom, and Wonder, Harmony, New York, 2015.

Jak dlouho by tak ten, kdo se rozhodne chladovou terapii praktikovat, měl být chladu správně vystaven – nejen aby si neublížil, ale také aby se dostavil kýžený efekt?

Studie ukazují, že už 20sekundové ponoření do ledové vody má velmi zajímavý efekt. I když se někdo rozhodne začít jen s kyblíkem s ledovou vodou, měl by se držet těch 20-30 vteřin, není kam spěchat a čas je možné postupně prodlužovat. Naopak zdravotní maximum se pohybuje v rozmezí kolem dvou až tří minut, setrvávat v ledové vodě nad tento limit už nemá tolik přínosů. Na druhou stranu, osobně bych se tím neomezoval – má-li někdo chuť, ve vodě klidně může pobýt déle, ovšem jen tehdy, je-li na to adekvátně připraven. Jinak se mohou dostavit nežádoucí efekty, obvykle ale až za dva či tři dny – pak má člověk méně energie a cítí se unavený. Naopak ke klasickému nachlazení v těchto případech prakticky nedochází, je ale možné podchladit se.

Zdá se, že terapie chladem by tedy nemusela být zase taková „věda“ a každý by si s ní mohl poradit i sám, v domácích podmínkách – je ale i tak něco, nač si dát určitě pozor?

Lidé se mě často ptají, zda to, či ono dělají správně. A já vždy odpovídám, že jednoduše stačí, když použijí zdravý rozum. Ať už je to chladová terapie nebo i správné dýchání, což je další z oblastí, na kterou se profesně zaměřuji, nic z toho nelze dělat vyloženě špatně. Všemu je ale třeba dát čas, cvičit často, opakovaně, ale s rozumem. Pak se výsledky dostaví.

Zdroj: Redakce/Libor Mattušák

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop