Pánové, voňte jako pořádní (zpocení) muži! Pocení má řadu skvělých výhod, a to nejen pro vaše zdraví, ale i sexuální život a práci
Ať už se to někomu líbí, nebo ne, pot si v dnešní době vydobyl pozici něčeho nežádoucího, čemu je třeba bránit se v podstatě za využití všech možných prostředků. Lidé se tak doslova fixují především na svá podpaží a po kilech nakupují deodoranty, antiperspiranty, příp. také speciální trika, která mají bránit vzniku nevzhledných „koláčů potu“ na svrchním oblečení. Asi nikoho také nepřekvapí, že již existují i různé lékařské metody, jak pocení eliminovat – v těchto případech je pak užívána laserová terapie. Jednoduše: potit se není cool – přesně to nám vštěpuje marketing. Zcela jiný pohled na věc má ale věda. Ačkoliv muži prokazatelně (ve srovnání se ženami) produkují větší množství potu, zároveň platí, že ti, kteří se potí více, žijí déle než ti, kteří se nepotí vůbec nebo málo. Kromě toho se prý zpocení muži těší většímu sex-appealu a dokonce (jelikož údajně působí dominantně) jsou také schopní efektivnější spolupráce s druhými…
Pot je životně důležitý – a taky sexy
I když pocení tedy díky společenskému diskurzu získalo nelichotivou pověst, v prvé řadě je třeba uvědomit si, že kdyby se lidské tělo nepotilo, člověk by zemřel. Pot je totiž směsí vody a soli zabraňující přehřátí organismu. To, jak se člověk potí, navíc svědčí o jeho kondici. Ano – v tomto případě platí: čím víc, tím líp (mimochodem, věda již také dokázala, že lidé, kteří jsou zvyklí pravidelně se věnovat fyzické aktivitě, se při stejné námaze potí více než sportovci ryze rekreační). „Nejvíce a nejrychleji se potí muži, kteří jsou v nejlepší kondici, protože jejich těla se dokážou správně ochlazovat,“ tvrdí přímo Neal Pire, osobní trenér, který je zároveň členem americké College of Sports Medicine. Od skvělé kondičky je pak už jen krůček k fyzické tělesné přitažlivosti. „Obraz zpoceného těla znamená, že je člověk aktivní, fit, silný a odolný. To je taky důvod, proč je zpocené tělo atraktivní,“ vysvětluje Michael Bergeron, výkonný ředitel National Institute for Athletic Health and Performance.
Ovšem atraktivita nemusí být posuzována jen prizmatem lesknoucích se kapiček potu na mužném a svalnatém těle. Vůně (ano, opravdu VŮNĚ) mužského potu totiž může dokonce u žen zvyšovat hladinu stresového hormonu kortizolu a tím zvýšit jejich vzrušení (sexuální vzrušení, ne vzrušení v podobě snahy okamžitě naházet všechno partnerovo oblečení do pračky…). Nikoho by tak nemělo překvapit, že právě jedna z látek, jíž tuto schopnost vědci přičítají, tedy androstadienon, platí za oblíbenou přísadu přidávanou do parfémů. A i když k určení toho, jakou roli v lidském – partnerském a sexuálním – životě sehrávají feromony, se výzkumy staví velmi zdrženlivě, minimálně je tu slavný experiment s propocenými tričky. V jeho rámci totiž výzkumníci zjistili, že ženy při svém výběru preferovaly zpocená trika od mužů, kteří byli geneticky odlišní. K závěru, že na vůni potu je tedy i něco, co ovlivňuje výběr partnera, pak není daleko.
Zdroj: Giphy
Pot jako stimulátor plodnosti?
Mužský pot ale v případě svého vlivu na ženy zdaleka nekončí jen u sexuálního zalíbení. Podle některých souvisejících dat totiž může dokonce přispět ke stimulaci ženské plodnosti. Jak totiž naznačil jeden z výzkumů, v momentě, kdy ženy ucítily různé pachy (vůně) mužského podpaží, došlo v jejich těle k urychlení uvolňování hormonů spojených s ovulací. Dalším poměrně zajímavým poznatkem je ale fakt, že ženy vystavené odéru mužského potu, se také cítily uvolněnější. „K našemu velkému překvapení ženy uvedly, že při expozici extraktu mužského potu se cítily méně napjaté a uvolněnější,“ shrnul tak jeden z výzkumníků, Charles J. Wysocki. Tedy, ne že by byl úplně skvělý nápad rozzuřené partnerce/manželce strkat pod nos zpocené prádlo, ale takový „zpocený sex“, to už je jiný (a potenciálně také velmi „plodný“) příběh!
Muži sobě
Ačkoliv by se mohlo zdát, že mužský pot má poměrně širokou škálu „využití“ pouze směrem k ženám, opak je pravdou. Pach mužského potu totiž může ovlivňovat i jiné muže. Studie již totiž dokázaly, že odér obklopující zpocené muže může druhé (nejspíš nezpocené…) muže přimět ke vzájemné spolupráci. Do jisté míry paradoxní se pak může zdát, že příčinou tohoto stavu je tatáž chemická látka, androstadienon, která „rajcuje“ ženy…
Ovšem mužský pot rozhodně nemá jen „vnější“ efekt. Pokud se muži potí často (nutně se přitom nemusí jednat jen o pocení, k němuž obvykle vede fyzická aktivita, bohatě postačí i pravidelná návštěva sauny), žijí déle. A dokonce jsou vystaveni nižšímu riziku vzniku mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění než ti, kteří… jednoduše pro své pocení nehnou ani prstem.
Podtrženo – sečteno: byť „mediální obraz potu“ není zrovna lichotivý, pánové by na něj měli být vlastně pyšní. Ostatně – nejenže jim zajišťuje pevné zdraví, ale také zájem opačného pohlaví a v neposlední řadě i lepší kooperaci s dalšími muži. A jsou pro to ty „pravé důkazy místo (pověstných) slibů“…