
Máte po létě pocit, že vaše silueta připomíná vorvaně? Nejste v tom sami, za vše může nový zabiják štíhlé linie: letní tuk
Léto je období, kdy mají mnozí pocit, že žijí zdravě. Aby ne, všude je záplava čerstvé zeleniny, ovoce, různé saláty je možné obědvat i večeřet. Pohyb na sluníčku a čerstvém vzduchu je taky samozřejmostí, takže přeci není jediný dobrý důvod, proč by se zrovna tohle roční období mělo jakkoliv negativně podepsat na tělesné hmotnosti. Jenže opak je pravdou. Vědci přišli na to, že právě v létě lidé naberou ještě víc tuku než v zimě. Ups.
Hubnoucí a přibírací koloběh
Každoroční koloběh ročních období do jisté míry nastavuje lidem harmonogram činností. A hubnutí není výjimkou. Zatímco přes zimu (a především přes vánoční svátky) „kyneme“, po novém roce tradičně hubneme. Do plavek! Jenže jak se ukazuje, tahle aktivita je vlastně naprosto zbytečná. Právě léto je totiž úplný magnet na nadbytečná kila. Podle dvou nedávno publikovaných studií je jasné, že váha člověka během roku různě kolísá. Konkrétně na příkladu školou povinných dětí tak vědci ukazují, že největší výzvou pro štíhlou linii je léto, kdy mizí pravidelný režim, a to nejen pohybový, ale i stravovací a vlastně i denní a spánkový. A děti tak tloustnou. Není tedy divu, že tyto poznatky následně mnozí začali aplikovat i na dospělou populaci – a odborníci jsou tedy již přesvědčeni, že nabírání kil v létě se týká celé populace. Ostatně, tuto tezi podporují i exaktní data…
Je již známým faktem, že lidé v létě spí mnohem méně než v zimě – důvod je docela prostý: jsou ve vyšší míře vystaveni dennímu světlu, ale také horku. A za těchto podmínek je mnohem obtížnější dostatečně kvalitně se vyspat, čímž se vlastně v lidském těle spouští „dominový efekt“. Kvůli nedostatku spánku dochází ke zvýšení produkce kortizolu, stresového hormonu, který způsobuje touhu po cukru, ale i celkové přibírání na váze. A vzhledem k tomu, že specificky dospělí mají tendenci před létem držet různé (často velmi bizarní diety), jejich těla namísto toho, aby následně opravdu hezky vypadala, se jen třesou na to, až se obalí tukem. Letním tukem. „Letní přibírání na váze je často prostě biologickou reakcí na předletní pokusy o hubnutí,“ potvrzuje pak zdravotní trenérka a odbornice na fitness Ragen Chastain. „Tento cyklus shazování a nabírání kil pak zrychluje ruku v ruce s tím, jak extrémní dietu si člověk vybere. Takže nárazová dieta, kterou se člověk rozhodne držet kvůli tomu, aby v létě vypadal dobře, ve skutečnosti zajistí, že v létě ztloustne,“ shrnuje také.
Ačkoliv tedy řada z nás podléhá zcela mylné představě, že právě v létě „žijeme zdravě“, opak je pravdou. Podle dalších výzkumů totiž narušený spánek v důsledku znamená také narušený metabolismus. Přidá-li se k tomu „letní režim“ v podobě vysedávání na zahrádkách s pivem/aperolem, procházek se zmrzlinou v ruce, zahradních grilovaček, ale třeba i dovolených s klasickým all inc., na solidní „podzimní pupek“ je zaděláno. Na pohyb si totiž najde čas málokdo (ostatně, kdo by se trápil sportem, když je venku přes třicet) a ti, kdo mohou, ideálně tráví čas vsedě někde tam, kde je klimatizace.
Kilo sem, kilo tam – tuk všude, kam se podívám
I zimní přibírání na váze je samozřejmě relevantní téma. Podle výzkumů lidé klasicky skutečně mezi říjnem a lednem přibírají, a to i kvůli tomu, že mají tendenci dopřávat si těžká jídla „na zahřátí“ apod. Obecně ale panuje přesvědčení, že hlavním důvodem (pod)zimního nabírání na váze je zvýšený příjem kalorií během svátků. Lidé prostě jedí více, častěji a samozřejmě si také pochutnávají na cukroví. A více konzumují alkohol (ano, to je také solidní kalorická bomba). I v zimě pak klesá fyzická aktivita (ať už z důvodu, že na pohyb venku je nepříznivé počasí, nebo i proto, že dny jsou krátké a chodit cvičit za tmy se už nikomu nechce), ale rozhodně zajímavý pohled na věc poskytuje výzkum, dle nějž lidé častěji odkládají cvičení venku v létě než v zimě. Naprosto klíčovým zjištěním je také to, že vystavení chladnému počasí má jednu skvělou výhodu (oproti počasí letnímu) – aktivuje tzv. hnědý tuk k tomu, aby tělo zahříval, což ale v praktické rovině znamená, že je tuk také spalován. To ale v létě neplatí.
Pokud ale aktuálně zoufale postáváte před zrcadlem (a říkáte si klasické „pozdě bycha honit“), buďte si jistí, že nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá. Ostatně, i pro to, že konkrétně jaro je vhodnou dobou pro shazování nadbytečných kil, existují důkazy. Jen je třeba k těmto jarním pokusům zajistit si skvělou figuru do plavek změnit přístup. Jednorázové diety nikoho nespasí. A letní debužírování nikomu neprospěje – jelikož k podzimní váhové depresi je to již jen krůček. Takže nejlepším přístupem nejspíš bude na tyto neradostné výhledy myslet již nyní – a zejména během nadcházející zimy. Pokud nespolykáte kila cukroví, řízků a salátu, jarní hladovění nebude třeba. A pak i tělo bude v létě přeci jen lépe reagovat na všechny nežádoucí efekty způsobující přibývání na váze. Uteče to jako voda. Snad tedy za rok v září nebudete znovu zoufale postávat před zrcadlem a nebudete dělat čest jménu vorvaně. Ano, správně, jmenuje se vorvaň OBROVSKÝ…