Injekční stříkačky s flitry, lahve s léky nebo pestré žiletky – nový módní styl chce bořit stigma kolem duševních nemocí

Ačkoliv řada trendů, a to nejen těch módních, dorazila do Evropy ze západu, neznamená to, že by jinde neexistovaly zajímavé a inspirativní podněty. Jedním z nich by pak mohl být i aktuální fashion trend, jehož kořeny lze naleznout v Japonsku. Jedná se o tzv. menhera styl, který – ač dnes jde již o součást módního průmyslu – akcentuje mnohem hlubší témata než jen vzhled navenek. Souvisí totiž s duševními chorobami, resp. snaží se upozorňovat na fakt, že řada lidí se s nimi v dnešní době potýká. Jak že tedy takové „destigmatizující oblečení“ vypadá?

Původ „menhera“

Ačkoli „menhera“ nejspíš na první dobrou zrovna zemi vycházejícího slunce neevokuje, ve skutečnosti se jedná o japonský slangový výraz, který odkazuje k duševnímu zdraví (mental health-er) a vzešel také z komunity těch, kteří se s různými duševními problémy potýkají a potřebují k vyjádření svých pocitů nějaké konkrétní prostředky. Je potom docela příznačné, že základy tohoto stylu byly položeny právě Japonsku, tedy zemi, která má k duševnímu zdraví velmi komplikovaný vztah – ostatně, právě zde je pravidelně zaznamenávána velmi vysoká míra sebevražd a pro ty, kdo je páchají kvůli přepracování, je v japonštině již dokonce zaveden speciální termín: karo jisatsu.

Označení „gay“ nebylo vždy určeno mužům, kteří milují muže. Jaké významy se k němu pojily a proč jím byli označováni i milovníci žen?12. 10. 2022

Styl označovaný jako „menhera“ se pak dle dostupných zdrojů poprvé objevil v rámci tzv. vent art, tedy uměleckého směru, který je přímo zaměřen na to, aby lidé skrze něj mohli ventilovat své negativní prožitky, jako jsou hněv nebo smutek. Jeho základní podstata tkví de facto v tom, že člověk své pocity uvolňuje právě prostřednictvím různých uměleckých forem. Samotný módní styl tedy vznikl v podstatě jako umění, které se však proměnilo v běžnou součást šatníků mnoha lidí po celém světě, a to již i toho západního.   

Jak k sobě pasuje oblečení a duševní zdraví?

Možná, že si jen stěží dokážete představit, jak přesně by mohlo oblečení či přímo módní styl poutat pozornost na problémy s duševním zdravím. A tak by vám mohly napovědět určité prvky, které se často v šatnících těch, kteří stylu menhera propadli, opakují. Tedy: poměrně běžným doplňkem je např. injekční stříkačka, uvnitř níž jsou umístěny barevné třpytky. Podobně populární je ale i v pastelových barvách vyvedená žiletka v podobě náhrdelníku nebo pilulky či lahvičky na pilulky ve formě různých doplňků (náramky, přívěsky ad.). Docela často se objevují také hravé a barevné špendlíky a odznáčky s tematickým menhera uměním s motivy léků, obvazů nebo nemocničních symbolů či s různými provokativními frázemi.

V obecnější rovině je pak menhera fashion až chorobně roztomilý styl, který doslova přetéká barvami. Ty jsou ale využívány ke znázornění nespočtu nepříliš radostných prvků (zejména z ranku nemocničních témat). Na první pohled tedy výsledný look nositele/ky může vypadat „hravě“, při detailnějším pohledu ale do popředí vystupují závažná témata. Odpověď, proč takové oblečení a doplňky nosit, je ale dle těch, kteří se za součást této unikátní kultury považují, docela snadná. Jedná se o cestu, jak se s těžkostmi (lehčeji) vyrovnávat. „Osobně nosím menheru každý den. Dokáže lidi vtáhnout, a to i proto, že pro běžnou populaci je tato prezentace duševních chorob stravitelnější. Ano, vypadá to trošku divně, ale není to nijak zastrašující. Myslím, že těm, kteří menheru nosí, to umožňuje cítit se roztomile, ale zároveň vlastně vyprávět svůj příběh,“ vysvětluje tak Addy Somers, která mezinárodně patří mezi nejuznávanější tvůrkyně menhera stylu a na sociálních sítích má přes 100 tisíc fanoušků. Pro nositele/ky menhera stylu je prý navíc posilující, když v běžném životě potkají další lidi, kteří se ke stylu menhera hlásí – znamená to totiž, že bojují s podobnými problémy a tím je de facto normalizují.

I když jsou ale pro styl menhera určité prvky „typické“, podle těch, kteří jej vyznávají, je pro něj nejpříznačnější to, že vlastně nemá nastavena žádná pevná pravidla. Ačkoliv tedy lze opakovaně pracovat s různými podobnými motivy, ti, kdo se menheru rozhodnou uvést do praxe, v podstatě mohou spoléhat jen na vlastní kreativitu – protože je třeba mít stále na mysli, že primárním není vzhled, ale duševní zdraví a pohodlí (i proto jsou příslušné kousky obvykle velmi pohodlné, z měkkých materiálů a mají také volný střih). V podstatě lze tedy říci, že menhera je o vlastním komfortu nositele/ky a také o možnosti otevřít diskusi o duševních problémech. „Menhera je způsob, jak vzít něco, co je ve vašem životě ve své podstatě negativní, a vytvořit něco, na co budete hrdí. Cítím, že jsem z tohoto procesu skutečně těžila. Nejde přitom o to překonat své prožitky, ale vynést je do popředí způsobem, který máte pod kontrolou. Může to být extrémně katarzní,“ shrnuje také Somers.  

Bohulibý, nebo komerční trend?

Menhera je tedy minimálně dle celé komunity, která tento styl vyznává, jedinečným způsobem, jak se vyjádřit. Celá tato módní subkultura jako by utvářela bezpečný prostor pro ty, kteří bojují s duševními problémy, a móda jako by pomáhala navázat dialog o duševním zdraví a přispívala k ukončení stigmatizace těch, kteří souvisejícími onemocněními trpí. A ti mohou své temné myšlenky ventilovat relativně zdravým (a navenek přinejmenším zajímavým) způsobem.

České pivo podraží o stovky procent, varují zahraniční odborníci. Překvapivě však nebude důvodem inflace8. 11. 2022

Na druhou stranu, i když snaha upozornit na to, jak velkým současným problémem různá duševní onemocnění jsou, je jistě záslužná, mnozí již upozorňují, že dobrý záměr se změnil skutečně „jen v módu“, což původní smysl stylu menhera degradovalo (velké kontroverze vzbudilo např. to, když se na trhu objevil náramek, který měl znázorňovat podřezaná zápěstí…).  I tak ale není divu, že menhera styl zaujal de facto po celém světě – a to i v zemích, kde se o duševních problémech hovoří více otevřeně než právě v Japonsku. Duševní zdraví, to je totiž zcela univerzální téma, o němž může diskusi rozproudit prakticky cokoliv – umění a módu nevyjímaje.

Zdroj: menheratic.tumblr.com, edition.cnn.com, oem.bmj.com, urbandictionary.com, paloliworld.com, vice.com