
Být vysoký není výhra, mužská výška totiž ovlivňuje vznik řady nemocí. Jakým rizikům čelí muži, kteří měří nad 175 centimetrů?
Tedy, s výškou to samozřejmě není tak snadné, protože jak známo, všeho moc škodí, a to platí i pro nějaké ty výškové centimetry. Jednou stranou mince totiž je měřit lehce nad 180 cm, druhou pak výška blížící se (nebo i přesahující) dva metry. V takovém případě pak svět může být prostě příliš malý, člověk má problémy při hromadném cestování, ale nevejde se třeba ani do vlastního auta, i běžné projití dveřmi se navíc může stát solidní výzvou. Jednoduše řečeno, výška nemusí být žádná výhra. A jak navíc naznačil snad nejrozsáhlejší výzkum v dané oblasti, výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů, resp. předznamenává jejich možný vznik.
Obrovský výzkum s jasnými výsledky
Zatímco v minulosti vědci upozorňovali v kontextu s výškou zejména na souvislost s kardiovaskulárními riziky a tematizována byla výška také jako jistá predispozice ke vzniku určitých druhů rakoviny, výzkumníci z USA dovedli své pátrání prakticky k dokonalosti. Jako vzorek si totiž vybrali veterány, a to rovnou ve skutečně ohromujícím počtu. Do výzkumu jich totiž bylo zahrnuto téměř 300 tisíc. Informace o jejich výšce a zdraví pak odborníci porovnali s 3 290 genetickými variantami spojenými s výškou, jež byly získány prostřednictvím nedávné metaanalýzy genomu evropského původu. To v praktické rovině znamená, že rozsáhlá analýza přesahuje pouhé srovnání naměřené výšky a lékařských zpráv a využívá genetická data spojená s klinickými záznamy rozsáhlého počtu převážně mužů, kteří jsou evidováni v americkém programu veteránů. A jaká jsou zjištění?
Vědci přišli na to, že na 127 různých zdravotních stavů může být spojeno s genetickými markery souvisejícími s výškou nad 175 cm, stovka se jich pak týká přímo mužů (cca 10 % vzorku totiž tvořily ženy-veteránky). A to rozhodně není výška nijak ohromující, vlastně se jedná o docela průměrnou výšku, která byla napříč sledovaným vzorkem mužů dominantní. „Myslím, že naše zjištění jsou prvním krokem k hodnocení rizika onemocnění, protože identifikujeme podmínky, pro které může být výška skutečně rizikovým faktorem,“ vysvětlil pak hlavní autor studie, Sridharan Raghavan z Rocky Mountain Regional VA Medical Center. „Došli jsme k závěru, že výška může být nerozpoznaným neovlivnitelným rizikovým faktorem pro několik běžných zdravotních problémů u dospělých,“ dodal také.
Co vše vyšším mužům hrozí?
Konkrétně pak výzkumníci přišli na to, že muži vyššího vzrůstu čelí vyššímu riziku fibrilace síní (tj. nepravidelný srdeční tep, který může vést ke krvácení nebo tvorbě krevních sraženin), periferní neuropatii (poškození nervů, které se může objevit jak v souvislosti s diabetem, tak i bez ní) a také trombóze. Přitom podle Raghavana doposud schází jakékoliv další poznání, jež by určovalo právě možný vznik zdravotních problémů v souvislosti s tělesným vzrůstem. Propojením klinických dat s daty genetickými můžeme studovat klinické výsledky, které nejsou běžně shromažďovány v jiných typech pozorovacích kohortových dat,“ dodal s tím, že některá silnější spojení mezi výškou a nemocemi, konkrétně pak s žilní nedostatečností, osteomyelitidou či vředy na nohou a s periferní neuropatií nikdy dříve postižena nebyla. Přitom zejména tzv. poškození periferních nervů považuje Raghavan za obzvláště zajímavé – jedna z teorií, proč vysocí muži mohou pociťovat větší nervovou bolest nebo přímo necitlivost, stejně jako mohou vykazovat větší riziko deformací prstů a chodidel, tvrdí, že přenášení větší tělesné hmoty může také vyvíjet nežádoucí tlak na kosti, svaly a chodidla. Vedle již zmiňovaných zdravotních obtíží pak vyšší muže také s vyšší pravděpodobností postihnou infekce kůže a kostí, bércové vředy a plísně nehtů.
Vysoký, či malý, před nemocemi nelze uniknout…
Aby ale nyní muži, kteří měří nad 175 cm, nepropadli panice, odborníci také shromážděná data využili k tomu, aby určili, které nemoci se naopak vyšším mužům vyhýbají – větší vzrůst tak koreluje s nižším rizikem onemocnění koronárních tepen, a také nižším rizikem vzniku vysoké hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku. A co naopak ti, kdo dané „problematické“ výšky nedosahují? Také to není žádná hitparáda – lidé menšího vzrůstu tedy pro změnu čelí zvýšenému riziku vzniku koronárních onemocnění, mrtvice, onemocnění jater a poruch duševního zdraví. To si pak člověk skutečně nevybere. Ovšem zatímco s tělesnou výškou nic dělat nelze, minimálně je dobré vědět, jak s naším zdravím souvisí a příp. zůstat „v pozoru“ vzhledem k možným problémům, jimž lze např. cíleně předcházet.