
Touha po svalech se může vymstít. Co jsou „steroidové bradavky“ a jak souvisejí s nežádoucím růstem mužských prsou?
Ať už jste se s termínem „gynekomastie“ setkali, nebo ne, je dost možné, že ve vizuální rovině jste již tento problém – třeba na druhých mužích – zachytili. Jedná se totiž o nežádoucí růst/zvětšení prsní tkáně mužů. Samozřejmě, že se nutně nemusí jednat jen o důsledek užívání steroidů (příčinou může být genetika, náhlý přírůstek hmotnosti, vedlejší účinky léků…), ovšem pravdou je, že jedním z důvodů, proč mužům – lidově řečeno – začnou „růst prsa“, je hormonální nerovnováha. A ta se steroidy může úzce souviset.
Od tvrdých bradavek až k poprsí…
Věda má bohužel v případě souvislosti mezi užíváním steroidů a gynekomastií docela jasno. „Mnoho případů gynekomastie je způsobeno hormonální nerovnováhou. Bohužel užívání steroidů může tuto nerovnováhu vyvolat a způsobit gynekomastii. Některé steroidy se totiž v mužském těle mění na estrogen,“ uvádí přímo odborníci z losangeleské kliniky, jež se na odstranění gynekomastie zaměřuje. V podstatě lze tedy říci, že zvýšení hladiny testosteronu v důsledku suplementace steroidy může v těle narušit rovnováhu testosteronu a estrogenu, a to mnoha způsoby. Jedním z nich je ten, že se testosteron může přímo přeměnit na estrogen v tukových buňkách uživatele. Případně může náhlý příliv testosteronu donutit tělo k tomu, aby se s tímto stavem vyrovnalo právě skrze nárůst estrogenu. Ať tak, či onak, nárůst ženského hormonu podněcuje tělo k tomu, aby „začalo pracovat“ na zdokonalování sekundárních ženských pohlavních znaků – oteklými tuhými a kulatými bradavkami počínaje, rozvojem tkáně podobné ženským prsům v případě mužů konče.
Ovšem zatímco zvětšující se prsa jsou již „konečnou fází“, tím, co jí může předcházet, jsou právě ony „steroidové bradavky“, které mohou na vznikající problém upozornit. Klinické studie uvádějí jako hlavní příznak gynekomastie zvětšení prsní tkáně kolem bradavek, v jejichž okolí je hmatná pevná, symetrická a gumovitá hmota. A je třeba zdůraznit, že určujícím příznakem není ukládání tělesného tuku ve stejné oblasti (ač je jím gynekomastie také doprovázena). Ale klinické studie mohou některým připadat příliš vzdálené – a tak vzpomeňme i na slavnou scénu ze snímku Klub rváčů, který problematiku gynekomastie tematizuje v několika souvislostech (včetně té týkající se nevyrovnané hladiny hormonů v ryze zdravotní rovině), přičemž v jedné ze scén v dalším kontextu na dané téma dokonce zaznívá následující: „Bitch tits, jo, ztvrdnou ti bradavky, otečou…bolí to a ty si vezmeš Nolvadex.“
Lékem na rakovinu proti gynekomastii…
A co že je ten Nolvadex? Jedná se vlastně o jedno z několika „řešení“, jak se uživatelé steroidů snaží právě oněm „steroidovým bradavkám“ a také gynekomastii bránit. Jenže tohle „řešení“ také není zrovna hitparáda – konkrétně Nolvadex (ale i další za tímto účelem užívané přípravky) je totiž ze stejné kategorie antiestrogenových léků, které lékaři předepisují třeba pacientkám trpícím rakovinou prsu. Princip je pak takový, že lék se váže na buňky a zabraňuje tomu, aby do nich estrogen vstupoval – to v důsledku vede k tomu, že buňky na estrogenu závislé odumírají. Další variantou je užívání přípravků, které zabraňují přeměně androgenu na estrogen (snad je dostatečně zřejmé, do jak začarovaného kruhu se pak uživatelé steroidů mohou dostat).
Steroidová gynekomastie sama nezmizí…
V případě již rozvinuté gynekomastie přitom platí, že pokud vznikla některým z výše jmenovaných způsobů, nezřídka sama odezní po odstranění primární příčiny. Jenže nic takového nelze říci o gynekomastii, jež se rozvinula v důsledku užívání steroidů, ta navíc může mít celou řadu podob. Kulturisté tak mohou trpět jedním či více projevy gynekomastie – od zvětšených a tuhých bradavek až po zvětšené prsní dvorce a samozřejmě nárůst prsní tkáně jako takové. Přitom jak již bylo naznačeno, právě prsní tkáň, která se vyvine v důsledku užívání steroidů, sama nezmizí (a to ani při nasazení diety či cvičení). A tak je jediným řešením operace. Navíc ani ta není tak snadná, resp. gynekomastie, jež souvisí s užíváním steroidů, má žlázovou povahu, což činí např. z jinak užívané liposukce poměrně problematický zákrok, který může vést k recidivě, krvácení a dalším nežádoucím průvodním jevům. Spolehnout se tak lze pouze na přímou excizi tkáně…
Ačkoliv tedy užívání steroidů není zcela automatickou cestou k diagnóze gynekomastie, minimálně v některých případech k jejímu rozvoji skutečně dochází. A tak je možná docela namístě zvážit rizika předem, než dojde k jejich reálným projevům…