Sezóna klíšťat je tu: Jak se proti nim chránit? Repelenty podle virologa nestačí. Pozor bychom si měli dávat i na to, co jíme
Rozhovor
Zdroj: iStock
<Path>

Sezóna klíšťat je tu: Jak se proti nim chránit? Repelenty podle virologa nestačí. Pozor bychom si měli dávat i na to, co jíme

Spolu s příchodem jara nastává doba, kdy začínají být aktivní také klíšťata. Tihle parazité jsou sice malí, ale zato opravdu nebezpeční. A protože přenáší závažná onemocnění jako klíšťová encefalitida, lymeská borelióza nebo třeba tularémie, i jedna zdánlivě bezstarostná procházka v přírodě kvůli nim může mít bez nadsázky osudové následky. Jak bychom se proti klíšťatům tedy měli chránit? Ptali jsme se předního českého virologa a biochemika.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
4. 4. 2022

Je celkem přirozené, že si chceme všechno zobecnit a zjednodušit. V případě klíšťat by se nám to ale naopak mohlo šeredně vymstít. Český virolog a biochemik Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR, totiž varuje, že s klíšťaty není nic tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Kromě toho se s nimi pojí i spousty mýtů. 

<Path> Zima se blíží a s ní i volba správného prádla!Zdroj:

Jedním z nich je například období výskytu. Ačkoliv se obecně uvádí, že klíšťata bývají nejaktivnější v létě, pravdou je, že na náš můžou číhat i jindy. „Před klíšťaty si můžeme být jisti jenom v zimní sezóně, ale jen když je zima jak se patří – tedy když mrzne a sněhová pokrývka dotváří zimní idylku. To klíšťata zůstávají zalezlá v půdě. Naši zvířecí miláčci na sobě přesto klíště mohou občas přinést,“ popisuje Grubhoffer s tím, že v bezpečí nejsme ani na jaře – naopak. „Sezóna aktivních klíšťat naplno začíná s jarním oteplením, které současně přináší i potřebnou vlhkost. Takové podmínky mají klíšťata v jednotlivých vývojových stádiích ráda. Vrchol aktivity nastává za běžných podmínek mírného pásma v červnu. S příchodem obvyklých červencových veder a snížené vlhkosti dozná aktivita klíšťat výrazného propadu, aby se opět vzedmula na sklonku léta, kdy letní vedra pominou a opět se zvýší vlhkost vzduchu,“ dodává virolog. 

V omylu žijeme i pokud jde o očkování proti klíšťové encefalitidě. „To, že nejohroženější skupinou jsou v tomto směru děti, je mýtus. Děti máme potřebu chránit jako první, to je nám dospělým přirozené, ale právě zmíněnou klíšťovou encefalitidu děti ve skutečnosti dokážou prodělat skoro z poloviny bez klinických příznaků. Největší nebezpečí naproti tomu hrozí věkovým skupinám 50+,  a to proto, že právě po padesátce se postupně snižuje imunita stárnoucího člověka v přirozené i adaptivní složce imunitní obrany,“ vysvětluje Grubhoffer, který zároveň upozorňuje, že s proočkovaností na tom v porovnání s jinými státy v Česku vůbec nejsme dobře. „Češi jsou na tom mizerně. Proti klíšťové encefalitidě je očkováno jen  něco přes 20 procent populace, zatímco v Rakousku se proočkovanost blíží 90 procentům. Proti lymské borelióze se ale vakcínou bohužel zatím nemůžeme,“ upřesňuje biochemik.

A co dalšího nám v boji s klíšťaty může efektivně pomoct? Podle Grubhoffera nás nespasí jen repelenty, světlé oblečení z hladké látky s dlouhými rukávy i nohavicemi, nebo důkladná prohlídka po návratu domů z přírody. „Kromě těchto opatření bych přidal ještě radu chodit po vyšlapaných cestách,“ radí odborník. Svou roli může sehrát také jídlo. „Jako potravinový doplněk, který klíšťata odpuzuje, bývají doporučovány kvasnice známé jako droždí, které mají vysoký obsah vitamínů B. „ Aby však opravdu měly nějakou účinnost, tak by jich člověk musel sníst takové množství, že by zápachem odradil nejenom klíšťata, ale také všechny lidi z blízkého okolí,“ uvádí virolog na pravou míru. 

<Path> Je váš partner často unavený? Zkontrolujte, zda se nejedná o něco vážného!Zdroj: Pinterest, Instagram

Zatímco dosavadní výzkumy prevenci proti klíšťatům v podobě chytře sestaveného jídelníčku nějak výrazněji nepotvrdily, co se stravy týče, jisté je něco jiného. „Zejména přenosu viru klíšťové encefalitidy se týká takzvaná alimentární nákaza. K té může dojít při konzumaci kozího mléka, které neprošlo řádnou pasterizací,“ objasňuje Grubhoffer. Opatrnost je tedy na místě nejenom venku, ale i doma v kuchyni, a taky v průběhu jakéhokoliv ročního období.

Zdroj: Libor Grubhoffer

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop