Bez hormonů i vedlejších účinků: Vědci vyvíjí antikoncepční pilulky pro muže

Antikoncepční pilulky byly zatím výhradně ženskou záležitostí. To by se ale už možná v hodně blízké budoucnosti mohlo změnit. Vědci z univerzity v americké Minnesotě totiž testují nový druh nehormonální antikoncepce, kterou by nově mohli brát také pánové. Další dobrou zprávou je i to, že užívání aktuálně vyvíjených pilulek by se mělo obejít bez obávaných vedlejších účinků.

První antikoncepce pro muže, která nebude spoléhat na kondom nebo chirurgický zákrok, je blíž než kdy předtím. Velkou naději pánům dávají výsledky, které přišly z Minnesotské univerzity. Tamní odborníci totiž usilovně pracují na vývoji antikoncepce určené mužům. A jak se podle jejich nejčerstvějších hlášení zdá, nové pilulky by mohly mít šanci na úspěch.

„Spíš než na hezkou mladou holku se podívám na muže,“ krčí rameny úspěšný podnikatel. Svou orientaci před všemi tají11. 5. 2022

Doposud převažovaly zejména opakované snahy o vytvoření hormonální mužské antikoncepce. Kýžené ovoce ale zatím žádný z minulých pokusů nepřinesl, protože tento vývoj výrazně komplikuje fakt, že mužský reprodukční systém na rozdíl od toho ženského není cyklický. To znamená, že mužské tělo vylučuje spermie prakticky nepřetržitě. Aktuální poznatky o testování nehormonální antikoncepce pro pány ale po nějaké době zase dodávají trochu naděje. 

„V otázce antikoncepce se ženám nabízí hned několik možností – od pilulek přes náplasti až po nitroděložní tělíska. V důsledku toho nesou většinu břemene, pokud jde o zabránění těhotenství. Brzy by se ale mohly rozšířit i možnosti mužské antikoncepce, a tedy i odpovědnosti, “ nechal se tým amerických akademiků slyšet v oficiální tiskové zprávě

Dosavadní testy na myších totiž ukázaly, že nová antikoncepční pilulka poskytuje ochranu před otěhotněním z 99 procent. U myších samců lék po pravidelném měsíčním dávkování výrazně snížil počet spermií. Po období dalších čtyř až šesti týdnů ale normální rozmnožování bylo zase možné. 

Klíčovou roli v mužských antikoncepčních pilulkách hraje receptor kyseliny retinové alfa (RAR-α). Ten se řadí do trojice nukleárních receptorů, které zmíněnou kyselinu retinovou vážou. Jejím hlavním úkolem je podíl na tvorbě spermií a buněčném růstu. Aktuální výzkum je v porovnání se svými předchůdci unikátní tím, že se zaměřuje právě jenom na RAR-α, a to ve snaze zredukovat možné vedlejší účinky na minimum.

„Máme z tohoto léku velkou radost a vkládáme do něj velkou důvěru. Pokud k jeho schválení dojde, mohl by to být první průlom v oblasti antikoncepce od schválení první pilulky pro ženy v roce 1960. Za podmínek, že všechno půjde dobře a lék prokáže bezpečnost a účinnost v klinickém hodnocení, dalo by se s jistotou předpokládat, že ho na trhu uvidíme ještě během tohoto desetiletí, možná dokonce už za pět let,“ uvedl jeden z autorů výzkumu, doktor Abdullah Al Noman z univerzity v Minneapolis. 

Testování na lidech akademici plánují už na konec letošního roku. Ovšem i přesto, že dosavadní výsledky výzkumu vypadají dobře, sami vědci si uvědomují, že z laboratoří je to na pulty lékáren ještě dlouhý kus cesty. Po zkušenosti s minulými pokusy, zejména o vývoj mužské hormonální antikoncepce, jsou obavy o zdraví lidí pořád na místě. „Co se týče vývoje antikoncepčních pilulek, bezpečnost je na prvním místě. Lidé je totiž neberou kvůli nemoci, takže jsou méně tolerantní k vedlejším účinkům,“ dodal Al Noman. 

Prahu zahalí oblak flitrů a peří – do klubu PM zavítá vítězka Drag Race Holland: Vanessa Van Cartier. Chybět nebudou ani české drag queens28. 6. 2022

Na to, jak to s novým antikoncepčními pilulkami pro muže dopadne, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Do té doby si pánové i nadále mohou vybrat ze dvou možností. Tou nejspolehlivější a nejsnazší jsou samozřejmě kondomy, které navíc výrazně omezují riziko přenosu pohlavních chorob. Nic ale není dokonalé, a tak si mnoho pánů stěžuje na snížení citlivosti.  Kromě kondomů se pak nabízí ještě chirurgická vasektomie, u které je ale potřeba počítat s tím, že rozhodně není pro každého. Během tohoto invazivního zákroku se totiž přeruší chámovody, a tak je muž vlastně sterilizovaný. 

Zdroj: Acs.org, Medicalnewstoday.com, Healthline.com, Smithsonianmag.com, Inews.co.uk