Bez hormonů i vedlejších účinků: Vědci vyvíjí antikoncepční pilulky pro muže
News
Zdroj: iStock

Bez hormonů i vedlejších účinků: Vědci vyvíjí antikoncepční pilulky pro muže

Antikoncepční pilulky byly zatím výhradně ženskou záležitostí. To by se ale už možná v hodně blízké budoucnosti mohlo změnit. Vědci z univerzity v americké Minnesotě totiž testují nový druh nehormonální antikoncepce, kterou by nově mohli brát také pánové. Další dobrou zprávou je i to, že užívání aktuálně vyvíjených pilulek by se mělo obejít bez obávaných vedlejších účinků.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
1. 4. 2022

První antikoncepce pro muže, která nebude spoléhat na kondom nebo chirurgický zákrok, je blíž než kdy předtím. Velkou naději pánům dávají výsledky, které přišly z Minnesotské univerzity. Tamní odborníci totiž usilovně pracují na vývoji antikoncepce určené mužům. A jak se podle jejich nejčerstvějších hlášení zdá, nové pilulky by mohly mít šanci na úspěch.

<Path> Video, kde plačtivě i sprostě vyhrožoval, ať necháme Britney na pokoji, má 47 miliónů zhlédnutí. Nyní Chris Crocker hraje v gay pornu bez kondomu. Najděte tři rozdílyZdroj:

Doposud převažovaly zejména opakované snahy o vytvoření hormonální mužské antikoncepce. Kýžené ovoce ale zatím žádný z minulých pokusů nepřinesl, protože tento vývoj výrazně komplikuje fakt, že mužský reprodukční systém na rozdíl od toho ženského není cyklický. To znamená, že mužské tělo vylučuje spermie prakticky nepřetržitě. Aktuální poznatky o testování nehormonální antikoncepce pro pány ale po nějaké době zase dodávají trochu naděje. 

„V otázce antikoncepce se ženám nabízí hned několik možností – od pilulek přes náplasti až po nitroděložní tělíska. V důsledku toho nesou většinu břemene, pokud jde o zabránění těhotenství. Brzy by se ale mohly rozšířit i možnosti mužské antikoncepce, a tedy i odpovědnosti, “ nechal se tým amerických akademiků slyšet v oficiální tiskové zprávě

Dosavadní testy na myších totiž ukázaly, že nová antikoncepční pilulka poskytuje ochranu před otěhotněním z 99 procent. U myších samců lék po pravidelném měsíčním dávkování výrazně snížil počet spermií. Po období dalších čtyř až šesti týdnů ale normální rozmnožování bylo zase možné. 

Klíčovou roli v mužských antikoncepčních pilulkách hraje receptor kyseliny retinové alfa (RAR-α). Ten se řadí do trojice nukleárních receptorů, které zmíněnou kyselinu retinovou vážou. Jejím hlavním úkolem je podíl na tvorbě spermií a buněčném růstu. Aktuální výzkum je v porovnání se svými předchůdci unikátní tím, že se zaměřuje právě jenom na RAR-α, a to ve snaze zredukovat možné vedlejší účinky na minimum.

„Máme z tohoto léku velkou radost a vkládáme do něj velkou důvěru. Pokud k jeho schválení dojde, mohl by to být první průlom v oblasti antikoncepce od schválení první pilulky pro ženy v roce 1960. Za podmínek, že všechno půjde dobře a lék prokáže bezpečnost a účinnost v klinickém hodnocení, dalo by se s jistotou předpokládat, že ho na trhu uvidíme ještě během tohoto desetiletí, možná dokonce už za pět let,“ uvedl jeden z autorů výzkumu, doktor Abdullah Al Noman z univerzity v Minneapolis. 

Testování na lidech akademici plánují už na konec letošního roku. Ovšem i přesto, že dosavadní výsledky výzkumu vypadají dobře, sami vědci si uvědomují, že z laboratoří je to na pulty lékáren ještě dlouhý kus cesty. Po zkušenosti s minulými pokusy, zejména o vývoj mužské hormonální antikoncepce, jsou obavy o zdraví lidí pořád na místě. „Co se týče vývoje antikoncepčních pilulek, bezpečnost je na prvním místě. Lidé je totiž neberou kvůli nemoci, takže jsou méně tolerantní k vedlejším účinkům,“ dodal Al Noman. 

<Path> Sperma je posvátným zdrojem života. Bude Texas trestat masturbaci?Zdroj:

Na to, jak to s novým antikoncepčními pilulkami pro muže dopadne, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Do té doby si pánové i nadále mohou vybrat ze dvou možností. Tou nejspolehlivější a nejsnazší jsou samozřejmě kondomy, které navíc výrazně omezují riziko přenosu pohlavních chorob. Nic ale není dokonalé, a tak si mnoho pánů stěžuje na snížení citlivosti.  Kromě kondomů se pak nabízí ještě chirurgická vasektomie, u které je ale potřeba počítat s tím, že rozhodně není pro každého. Během tohoto invazivního zákroku se totiž přeruší chámovody, a tak je muž vlastně sterilizovaný. 

Zdroj: Acs.org, Medicalnewstoday.com, Healthline.com, Smithsonianmag.com, Inews.co.uk

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop