Mýtus nebo tvrdá realita? Odborníci řekli, jak moc elektronika a umělé světlo doopravdy ovlivňují náš spánek
Straight friendly
Zdroj: iStock

Mýtus nebo tvrdá realita? Odborníci řekli, jak moc elektronika a umělé světlo doopravdy ovlivňují náš spánek

Fakt, že modré ani elektrické světlo kvalitě našeho spánku neprospívají, známe asi všichni. I přesto ale spousta z nás těsně před ulehnutím svítí lampičkou nebo kouká do mobilu. Jak ale ukazují nová zjištění, varování odborníků skutečně není dobré brát na lehkou váhu.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
28. 3. 2022

Možná je z postele potřeba ještě rychle něco dodělat, nebo někomu důležitému odepsat. Podle aktuálních vědeckých poznatků bychom se ale modrému ani jinému umělému světlu bezprostředně před spaním rozhodně vystavovat neměli. 

<Path> 3 nebezpečné věci, které si nalháváte o svém zdraví. Co dělají s vaším tělem pravidelné páteční party?Zdroj:

A už vůbec ne pravidelně. Potvrdila to čerstvá studie, která před několika málo dny vyšla v odborném měsíčníku PLOS Biology. Na co všechno se mezinárodnímu týmů vědců z univerzit v britském Manchesteru a americkém Coloradu podařilo přijít?

Například na to, že bychom neměli podceňovat sílu denního světla. To totiž nepřispívá jen naší bdělosti během dne, ale přispívá ke zdravým biorytmům, a také klidnému spánku. Jak je to možné? Díky specializované buňce v oku, která využívá na světlo citlivý protein zvaný melanopsin. 

Jenže stejně jako naše biologické hodiny dokáže denní světlo seřídit, to umělé ho zase bohužel umí pořádně rozhodit. Modré i elektrické světlo totiž narušuje 24hodinové cykly, kterým se souhrnně říká cirkadiánní rytmus. Správné nastavení těchto vnitřních hodin je přitom klíčové pro náš spánek. 

Nepřetržité působení umělého světla v kombinaci se sníženým vystavením přirozenému slunečnímu světlu ale nevede „jenom“ k poruchám spánku – negativní vliv má i celkově na zdraví, psychickou pohodu, a dokonce produktivitu. To dokládá další studie, která rovněž vyšla letos v březnu.

Výzkum se objevil v časopise PNAS a jeho autoři mají pro lidi jasný vzkaz. „Výsledky naší studie ukazují, že i pouhá jedna jediná noc, kterou strávíte v místnosti s mírným umělým osvětlením, může narušit regulaci glukózy a kardiovaskulárního systému, což jsou rizikové faktory pro srdeční onemocnění, cukrovku a metabolický syndrom“ uvedla autorka práce Phyllis Zee. „Je proto důležité, aby se lidé vystavování umělému světlu během spánku buď úplně vyhýbali, nebo ho aspoň minimalizovali“, doporučila lékařka. 

Ačkoliv důsledky ozáření umělým světlem během spánku vědci byli schopni určit, souvislost mezi světlem a pozorovanými účinky už tak jasná není. A o to je umělé světlo nebezpečnější. Experti nicméně pracovali se třemi verzemi, přičemž k jedné z nich se přiklánějí nejvíc. „Domníváme se, že světlo aktivuje oblasti mozku, které regulují autonomní nervový systém. Všimli jsme si totiž vztahu mezi změnami variability srdeční frekvence a inzulinovou rezistencí,“ dodala Zee. 

<Path> Vypijte každý večer před spaním sklenici tohoto nápoje a hubněte v průběhu noci bez námahy!Zdroj: Pinterest

Vědci doufají, že by výsledky studií do budoucna nemusely sloužit jen jako jedno z dalších upozornění, které opět hodně lidí nevyslyší. Odborníci totiž věří, že jimi získané poznatky se dočkají i využití v praxi. „Díky shromáždění vědeckých důkazů se nám podařilo dát dohromady vodítka k sestavení vzorců, které budou podporovat zdravé biorytmy za využití denního světla. Tyto poznatky poskytují také jasná doporučení toho, jak nejlépe by se mělo postupovat při osvětlování vnitřních prostorů – od pracovišť přes vzdělávací a zdravotnická zařízení až po vlastní domovy,“ nechal se slyšet britský akademik Timothy Brown, který se podílel na první zmíněné studii.

Pravdou je, že tyhle plány zní slibně a velkolepě, ale na definitivní závěry je asi ještě brzy. Jestli k jejich uskutečnění totiž opravdu někdy dojde, asi teprve ukáže čas. Do té doby se ale můžeme alespoň pokusit o zlepšení vlastních návyků, protože to je naopak něco, co máme hlavně ve vlastních rukou. 

Zdroj: Journals.plos.org, Healthline.com, Medicalnewstoday.com, Pnas.org

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop