Víte, jaký máte „mozkový typ“? Měli byste ho znát! Má totiž vliv na vaše chování, ale i štěstí a návrat do normálu po pandemii

Věda se v průběhu posledních let neuvěřitelně posunula a kupředu se vlastně vyvíjí neustále. Jediné, co se zatím moc nezměnilo, je fakt, že mozek pořád zůstává nejméně prozkoumaným orgánem lidského těla. Přesto, že nad jeho funkcemi stále visí hodně otazníků, něco už se lékařům přece jenom zjistit podařilo. Třeba to, jaké typy mozku vlastně existují.

O mozku toho ještě nevíme tolik, kolik bychom chtěli. Tenhle složitý a z velké části dosud neprobádaný orgán je pro vědce i laiky pořád velkou záhadou, která má stále čím překvapit. Nedávná zkoumání ale odhalila takzvané mozkové typy. 

Filip Titlbach: „Jako gay vyrůstající v devadesátkách mimo velká města jsem se setkal se šikanou a homofobií, prožil jsem si pár facek, spoustu urážek a hodně niterné bolesti“13. 9. 2022

Americký psychiatr a autor více než 40 knih Daniel G. Amen studoval přes 200 000 snímků mozku lidí ze 155 různých zemí světa. A co bylo výsledkem jeho práce? Amen objevil pět základních typů mozku – vyrovnaný, spontánní, vytrvalý, citlivý a opatrný. Tyto mozkové typy jsou podle něj klíčové nejen pro výslednou podobu našeho chování, ale také dovršení spokojenosti a nalezení skutečného štěstí.

1. Vyrovnaný

Lidé s tímto typem mozku jsou praktičtí, pragmatičtí a mají tendenci vést svůj život spořádaným, organizovaným způsobem. Mezi charakteristické vlastnosti vyrovnaného mozkového typu patří schopnost koncentrace a sebekontroly, svědomitost, flexibilita, optimismus, a také psychická odolnost a emoční stabilita. 

2. Spontánní

Pokud jste aktivní, chvíli neposedíte a rádi zkoušíte nové věci, pak je váš mozek spontánní. Lidé, kteří k tomuto mozkovému typu patří, se vyznačují kreativním myšlením, zvědavostí a impulzivností. Rádi riskují a jejich pozornost je často hodně přelétavá, takže se někdy můžou dopustit neopatrných chyb. Mohou mít také sklony k ADHD. Spontánnímu mozkovému typu vládne láska ke všemu novému a k překvapením, ale také neposednost a roztržitost. 

3. Vytrvalý

Silná vůle, odhodlanost a vytrvalost. Lidem s vytrvalým mozkovým typem nevadí si ráno trochu přivstat a hned se pustit do úkolů, které je čekají. Jsou houževnatí a pracovití, ale ani oni nejsou dokonalí. Jejich preference stálé rutiny, na kterou se vždycky můžou spolehnout, jim může také pěkně zavařit. Vyskytnou se dokonce může i obsedantně-kompulzivní porucha. Velkou nevýhodou těch, kdo disponují vytrvalým typem mozku, je tak hlavně nepružnost. Uškodit jim ale může i velká tvrdohlavost, která těmto lidem mnohdy brání v tom uvědomovat si vlastní chyby. 

4. Citlivý

Jak název tohoto mozkového typu napovídá, lidé, kteří ho mají, jsou velmi citliví a emotivní. Jsou sociální, umí být velmi empatičtí a pro ostatní mají pochopení. Právě to, že jsou pro ně tak důležité pocity, citové vazby a vše velmi prožívají, má ale i svou značně stinnou stránku. Lidé s citlivým typem mozku mohou být i dost náladoví a bohužel u nich čas od času můžou převažovat depresivní myšlenky. 

5. Opatrný

I u lidí s opatrným mozkovým typem není náladovost ničím neobvyklým. Mohou trpět úzkostmi a mít problémy s uvolněním a relaxací, protože mají potřebu být neustále ve střehu. Lidé, jejichž mozek se řadí k opatrnému typu, mají totiž na jednu stranu vyloženě averzi vůči jakémukoliv riziku, a tak chtějí být připravení na všechny situace. Na druhou stranu jim ale nechybí notná dávka motivace a díky svojí věčně zaneprázdněnosti se ani nikdy nenudí. 

Jak se dostat z bolavého rozchodu? Zkušenost muže, který přišel o manželku a bál se o děti, vám možná otevře oči4. 11. 2022

Psychicky náročné a vypjaté situace námi mnohdy dokážou dost výrazně otřást. Podle Amena je to dost patrné právě na mozkových typech, které potom ovlivňují naše chování a to, jakým způsobem jsme schopni se s nepříjemnými záležitostmi vypořádat. Zatímco válka na Ukrajině ještě bude mít svou setrvačnost, teď je možné vidět, co s našimi mozkovými typy udělala pandemie koronaviru. „Naše mozky zdevastovala, a to hlavně chronickým stresem. Přitom je opravdu zásadní pracovat na tom, aby náš mozek byl zdravý,“ upozornil psychiatr.

Každý mozkový typ se podle Amena s pandemií vyrovnával trochu jinak a po svém. Nejhůře na tom byly vytrvalé a citlivé typy mozku, protože zatímco první skupině covid nabořil zažité rutiny, druhá skupina nesla špatně absenci klasické komunikace a kontaktu s ostatními. Mozkové typy ale nejsou definitivní, protože se můžou navzájem prolínat. „Všichni bychom se měli snažit co nejvíc se přiblížit vyrovnanému mozkovému typu, který je flexibilní a odolný vůči stresovým faktorům. Stačí jen trénovat správné strategie, mezi které patří naslouchání mozku a jeho potřebám,“ uvedl psychiatr.

Jak toho tedy docílit? „Dělejte to, co vašemu mozku prospěje. Jezte jídlo, které vás nasytí, ale zároveň se po něm budete cítti dobře. Mějte jasně definované hodnoty a na druhých si snažte všímat jen toho dobrého namísto toho, abyste zkoumali, co se vám nelíbí na vás samotných. Vyvarujte se nálepkování jiných a hlavně omezte přísun negativních zpráv na 15 minut denně,“ dodal Amen s tím, že znalost mozkového typu každému může usnadnit život. 

Zdroj: Psychologytoday.com, Healthline.com