Deset nejběžnějších psychogenních bolestí: Trápí vás tělo, ale nemůžete najít důvod? Zapátrejte v našem seznamu možných příčin

Tělo a duši nelze plně oddělit. Pokud něco trápí naši schránku, i psychicky strádáme: Nemoci a zranění všeobecně dovedou být neuvěřitelně náročné. Nicméně stejný princip funguje i z druhé strany. Pokud i vy nyní zápasíte s nějakou bolestí, jejíž příčinu je těžké najít, zamyslete se, zda za všechno nemůže právě nějaká vnitřní nepohoda.

Psychosomatika je slovo složené ze dvou částí – psyché a soma. To první značí naši mysl, druhé znamená tělo. Pokud trpíme psychosomatikou, pak naše tělo odpovídá na nějakou psychickou zátěž, která už námi prostoupila natolik, že se začala projevovat i fyzickými cestami. Psychogenní bolest je pak diagnostikována v tom smyslu, že jednoduše neexistuje fyzický důvod bolesti, ale přesto se něco citelného děje. Možná vás to překvapí, ale takové obtíže nejsou vždy jen krátkodobé (jako třeba bolest břicha před velkou událostí, nebo třeštící hlava z hádky) – existují lidé, které psychogenní bolest ničí dlouhodobě.

„Když mi dal pusu a táhl mě do ložnice, nebránil jsem se a řekl jsem si, že to vydržím,“ trápí vzpomínky gaye z Příbramska17. 6. 2022

Psychogenní bolest jako takovou je těžké léčit. Pouhé tlumení příznaků není ideální cestou. V případě, že lékař nenalezl na těle žádné známky problému, je stále nutno se k situaci postavit čelem a začít s psychoterapií. Někomu pomůže medikace, jinému i jen to, že se vylíže z problémů, pořádně je vyventiluje, anebo je přinejmenším pochopí. Napomoci může i alternativní přístup – meditace, jóga, hypnóza nebo třeba akupunktura.

Situaci, kdy tělo jednoduše bolí a nemá vlastně důvod, je snazší zvládnout, pokud se pokusíme alespoň o tři základní kroky první pomoci:

-        S někým si promluvíme, svěříme se a probereme všechny možné příčiny. Podpora je totiž někdy tou nejzázračnější medicínou.

-        Cvičení: Zkusit rozproudit krev, protáhnout se, jít na čerstvý vzduch, vyhecovat hormony a trochu si ulevit fyzickou námahou. I to může opravdu hodně pomoci.

-        Praktikování plného vědomí: Někdy je jednoduše zapotřebí zastavit se a učit se trénovat vnímání aktuální reality. Přestat se tolik zaměřovat na děsivou budoucnost nebo bolestnou minulost.

10 nejběžnějších fyzických bolestí způsobených psychickým utrpením podle Lory Hoffstetter:

Bolest v krku

Víte, že bolest v krku může mít spojitost s problémem někomu (možná i sobě) odpustit? To v krku prý držíme pocit viny. Pokud vás dlouhodobě škrábe polykání, cítíte tlak nebo jiný diskomfort právě v této oblasti, zkuste se zamyslet, zda vás netrápí něco, co se vám nedaří spolknout.

Bolest ramen

Tato oblast těla je spojena s námahou. Pokud vás bolí v ramenou, možná nesete příliš velkou zátěž, a to i přesto, že jste reálně za poslední měsíc zvedli maximálně telefon. Náklad na duši, který s sebou taháme, může opravdu zatěžovat i tělo.

GIF by South Park Zdroj: Giphy

Bolest loktů

Neprožíváte nyní náhodou velké změny vedoucí k určitému cíli? Možná tomu cíli vlastně tolik nevěříte, a tak se vaše duše brání změnit směr vaší životní cesty.

Bolest horní části zad

Možná už nevíte, jak je možné, že vás neustále bolí horní část zad – přeci jste začali cvičit, snažíte se nesedět shrbeně, ale nějak se ne, a ne něco změnit k lepšímu. Pak se zamyslete nad tím, zda se cítíte milováni, či dokonce hodní lásky. Bolest v těchto místech může značit, že nemáte dostatek emociální podpory, stahujete své emoce, protože necítíte, že by vám je dával někdo jiný. A třeba se i trápíte, že si nemůžete nikoho najít, protože „za to nestojíte“. To je ovšem hloupost! Pomozte svým zádům i sobě a zkuste vyrazit na rande!

Bolest spodní části zad

Trápí vás prázdná peněženka? Bojíte se o střechu nad hlavou? Nevíte, jak zvládnete své závazky? Možná se jedná o skrytou obavu o přežití.

Bolest v bocích

Možná se potřebujete posunout a nevíte jak: Třeba v práci, ve vztahu, anebo v nějakém projektu. Tato nejistota se může odrazit právě v bocích, které by se rády rozhoupaly k akci, ale nemají návod ani tušení, kdy přijde jejich šance.

Bolest kolenou

Tvrdohlavý a nezlomný! Zní to, jako popis vaší osobnosti? Pak možná nyní čelíte tlaku, který vás nutí se podřídit, ale vy víte, že za žádnou cenu nepokleknete jen proto, že se to od vás čeká. Nejen vy, ale i vaše kolena se rozhodly zatvrdit!

„Kdybychom věděly dřív, že na klinice pomohou k dítěti i nám, nezkoušely bychom to po vlastní ose,“ říkají maminky z Frýdku-Místku6. 5. 2022

Bolest v kotnících

Kotníky podporují celé naše tělo v chůzi i obyčejném stání. Pokud necítíte, že máte silné základy, možná se to začalo projevovat i na všem těle. Nejspíš vás trápí, že příliš závisíte na něčem nebo někom jiném. Ale možná je to i naopak: Kotníky – stejně jako vy – už nezvládají váhu toho, jak se každý spoléhá právě a jenom na vaši sílu a jste tím jediným, kdo všechno drží před zhroucením. A to je obrovská dřina zvládat!

Bolest chodidel

Jestliže vás bolí našlapování, možná potřebujete změnit terén. Vaše chodidla vám možná naznačují, že se i v životě nyní pohybujete na žhavých uhlících či rozbitém skle. A chce to odejít jinam – někam, kde nebude bolet každý nášlap.

Bolest rukou

Ruce symbolizují dotyk, sblížení s ostatními. Pokud bolí, je to možná známka toho, že až příliš prožíváte cizí trable a jste v tom moc zainteresovaní. Jedna věc je podpora a empatie, ale převzetí veškerého utrpení je věc druhá!

Zdroj: patient.info, verywellmind.com, my.clevelandclinic.org, hoffstettercounseling.com