Trápí vás alergie? Máme pro vás 10+1 tip na zjednodušení si pylového období

Pšíkání, pokašlávání, svrbění, slzení a všechny ty další „skvělé“ příznaky alergií už brzy čekají řadu z vás. Těšíte se? Nejspíš ne. Ti, kdo mají štěstí a alergie se jich netýkají, si možná se začátkem jara pískají: Užívají si delších dní a hřejivého sluníčka. Jak se k nim přidat, tedy eliminovat komplikace a také si užívat toto období přírodního rozkvětu naplno?

Kdo by si chtěl připadat nemocný i v dnech, kdy je vlastně zdráv? Neustálé posmrkávání, škrábání v krku a oteklé oči nejsou zrovna ideálním startovním stavem pro nadšení. Pokud zažíváte alergie, jistě znáte ten pocit, kdy si přejete hlavně zalézt někam, kde vám nebude vadit i jen hluboký nádech čerstvého vzduchu. Vzduchu plného pylů, ale třeba i prachu. Komu vadí zvířecí chlupy? A co ti, kdo trpí s přítomností roztočů? Alergií je nespočet a jaro je bezesporu v tomto směru nejnáročnějším časem. Co můžete udělat, abyste si zvýšili šance na co nejhladší průběh?

Před sebevražednými myšlenkami jí zachránil bratra pokrokový kněz. Mladý gay se bál rodiny, komunity i pekla17. 10. 2022

Sledujte zprávy

Jaké bude ovzduší? To je klíčová otázka. Nezajímejte se jen o to, kolik bude stupňů a co má na sobě rosnička. Jestliže se chystá třeba inverze, raději zůstaňte doma se zavřenými okny. Někteří zpravodajci nabízejí i informace o tom, které dny budou nejnáročnější na pyly. To je dobré brát výrazně v potaz, jsou-li pyly právě to, co vás tíží nejvíc. Dobré je sledovat i vítr – jestliže žijete například v blízkosti sadů či pole, bude vám tato informace hodně platná při analýze, zda zrovna vaše okolí zasáhne pylová nálož.

Okna na petlici

Prevence jako taková je někdy lepší než tisíc tišících prostředků likvidujících až následky. Vezměte si home office, přesuňte výlet, naplánujte den s rodinou doma. Připravte si vše tak, aby byl den fajn, ne za trest jako vězení. Pozor si dejte na větrání. V těch nejnáročnějších dnech není dobré nic riskovat. Jestli vám přeci jen chybí nějaká ta návštěva veřejného místa, co si odpočinout v solné jeskyni a pomoci svým dýchacím cestám?

Čistota, čistota, čistota…

Pyly, prach i další nečistoty se drží jak na kůži – proto si myjeme ruce –, tak ale i ve vlasech nebo na oblečení. Proto častěji perte, po návratu domů se vysprchujte a nekontaminujte si okolí. Spláchněte, sundejte a setřete ze sebe vše, co by vám nejen působilo potíže, ale co byste si mohli i roznést po bytě. Neprocházejte se v oblečení z venku půl dne sem a tam po ložnici a obýváku. Převlékněte se rovnou a do koupelny miřte přímo. Je to snazší než pořád dokola uklízet.

Pozor na povlečení

Povlečení je věc, na kterou řada lidí zapomíná jako na klíčovou. V posteli trávíme spoustu hodin. Nejen, že se do povlaků potíme, ale také si tam zanášíme nečistoty, včetně alergenů. A ty se tam drží opravdu dobře. Nejsnazší je peřiny a polštáře prostě minimálně co týden převléknout. Nezapomínejte ani na prostěradlo a obal matrace.

Sušte doma!

Vyprali jste si a pověsili jste prádlo? Dobře, ale kam jste jej umístili? Na balkon či zahradu? Tak to je velká chyba. V pylové sezoně je to jako nosit dříví do lesa. To, čeho jste se chtěli zbavit, se vám do látky nafouká už hned po vyprání. Totéž platí i třeba na prach z blízké silnice. Raději volte domácí věšák. Čisté prádlo navíc pokoj pěkně provoní. Pokud máte sušičku, je jednoznačně po problému a není co řešit.

Vysávejte nejen koberce

Řada lidí vysaje koberce, a tím mají dojem, že se zbavili nejhoršího. Pravdou je, že totéž, co se zachytilo ze vzduchu v koberci, je i třeba v polštářcích nebo polstrování. Vezměte luxem i taková místa. Nezapomínejte na rohožky a předložky v koupelně. Častěji perte i ručníky, utěrky, deky a zvířecí pelíšky. Samozřejmostí každého alergika by měl být kvalitní vysavač s filtry, který nebude vířit kolem sebe další zkázu.

Vacuuming Freddie Mercury GIF by QueenZdroj: Giphy

Vyprašte kožíšky

I domácí mazlíčci ve svých kožíšcích nosí alergeny. Lidé jsou alergičtí nejen na srst jako takovou. Zvířata jsou přenašeči i prachu, pylů nebo parazitů. Starejte se tedy o svá zvířátka zodpovědně nejen k nim, ale i k sobě. Vyčesávejte je, psy, jelikož chodí často ven, koupejte. Možná vás překvapí, jak moc se vám uleví.

Pozor na zvlhčovače vzduchu

Přestože máte třeba rádi vonné esence ve zvlhčovačích vzduchu a někomu může vlhčí vzduch pomáhat tlumit příznaky alergie, také si v bytě vytváříte prostředí pro mikroorganismy opravdu jako dělané. Ve vlhku se jim může dařit lépe, a to nejspíš nechcete. Namísto zvlhčování celého bytu raději inhalujte s ručníkem přes hlavu. Tím si splníte úlevu a zároveň neriskujete, že ublížíte svému domovu.

Čistěte vzduch

Domů si dnes již můžete pořídit přístroje, které umí eliminovat alergeny ve vzduchu. Vyzkoušejte je. Nicméně, než se pustíte do drahých investic, vsaďte na selský rozum, který velí uklízet a starat se o hygienu. Někdy i malá změna udělá velké věci.

Nejhorší coming out? Říct pravdu prarodičům! „Babička s dědou mají pro mou orientaci opravdu zvláštní vysvětlení,“ svěřil se muž12. 10. 2022

Co se v covidu naučíš, v sezóně alergií jako když najdeš…

Pravdou je, že rouška není nejhorší nápad, pokud musíte nutně ven a víte, že vás porazí pyly. Čím méně jich vdechnete, tím lépe. Současně jsme se díky pandemii naučili si častěji mýt ruce a čistit vše, co přinášíme do bytu. Tyto návyky nejsou pro alergiky od věci. Také je možno navázat i na zvyk potkávat se s přáteli online a držet se doma, když se ví, že je to všude jinde jednoduše pro zdraví náročnější.

Vycestujte

Poslední rada je spíše nápadem, pokud si jej můžete ve všech ohledech dovolit. Je-li toho na vás na jaře v tuzemsku moc, vyrazte někam, kde je to jinak. Co takový výlet do zimy? Nemusíte stejně jako ptáci táhnout za teplem a na jih. Pylovou sezónu zkuste přečkat někde, kde pyly jednoduše tolik neútočí, a ještě zažijete něco nového a příjemnou dovolenou.

Zdroj: healthline.com, nbcnews.com, mayoclinic.org