Neurotrenér poodhaluje tajemství věčné štíhlosti. Roli nehraje jen genetika, ale těchto 9 návyků, díky kterým se můžete udržet v kondici

Někteří lidé vypadají, že se udržují v perfektní kondici téměř bez práce. Je to díky dobré genetice? Mají tito lidé prostě jen štěstí? I když genetika ovlivňuje tělesnou kompozici, ve skutečnosti za jejich zdravými sportovními postavami stojí hlavně dobré dlouhodobé návyky. V tomto článku se podíváme na tajemství lidí, kteří vypadají dobře zdánlivě bez námahy a shrneme si tipy, jak dosáhnout podobného úspěchu.

Nedrží žádné diety a nepočítají kalorie

Jakmile přestanete počítat kalorie a držet dietu, postupně naberete zpět vše, co jste shodili. Často i něco navíc. Dietami si rozhodíte svůj metabolismus a dostanete se do nekonečného kolotoče přibírání a diet. Lidé v perfektní kondici mají místo počítání kalorií základní povědomí o složení potravin a živinách, které jejich tělu prospívají.

Jíst průmyslově nezpracované a šetrně upravené potraviny je nejlepší cestou, jak tělu dodat dostatek esenciálních živin (bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály). Zároveň je to nejpřirozenější prevence přejídání, protože takové jídlo vede k optimalizaci hormonů a k přirozeným signálům hladu a sytosti.

Jak poznat výživné potraviny? Jezte rajčata, ne kečup. Máslo, ne margarín. Steak, ne párek.

Jedí jídla, která jim chutnají

Cílem není dokonalost, ale vyváženost. Lidé v dobré kondici se nesnaží dělat vše na 100 %, stačí jim na 80 %, ale každý den. Uvědomují si, jak se po každém jídle cítí a podle toho dělají vědomé volby při výběru potravin. Vědí, že když si dají dort, tak si pochutnají na sladkém, ale vědí, že to povede k rychlému propadu energie a možná se jim spustí chutě na sladké. Vědí ale také, že když si dají kvalitní bílkoviny, tak je to zasytí a budou mít plno energie na dlouhou dobu.

Vybírejte si jídla podle toho, jak se chcete dlouhodobě cítit. Základem každého jídla by měla být porce kvalitních bílkovin (maso, ryby, vejce, luštěniny) a pořádná porce zeleniny. Dbejte na kvalitu, ne kvantitu, jezte sezónní potraviny. Pro vaše tělo je to přirozené.

Jezte vědomě, nehltejte a kousejte. Nejezte ve stoje a ve spěchu nebo nalepení na mobilní telefon či televizní obrazovku. Žvýkáním aktivujete více trávicích enzymů a dáte tělu čas vyslat signál k mozku, že už jste nasycení. Navíc si jídlo více vychutnáte.

Své zdraví považují za prioritu 

Lidé v dobré kondici o sobě smýšlejí jako o někom, kdo je v dobré kondici a chce v ní také zůstat. Zní to přirozeně, přesto sílu naší mysli často podceňujeme. V neurovědě to nazýváme behaviorální aktivační terapie, která funguje na principu “chovej se jako člověk, kterým se chceš stát”.

Pokud o sobě smýšlíte jako o někom, kdo se cítí fit a plný síly, přirozeně začnete dělat lepší rozhodnutí v jídle a přestanete vynechávat pohyb. Pokud naopak propadáte sebelítosti a říkáte si, že je to všechno stejně úplně jedno, nemůžete se pak divit, že vás nebaví cvičení a každý večer “vyluxujete” ledničku.

Pamatujte, že pozitivní změna začíná pozitivním nastavením mysli. Začněte o sobě přemýšlet jako o někom, kdo je zdravý a v dobré kondici. Pomůže vám to dělat lepší volby.

„Největším problémem zdejší LGBT+ komunity je nyní chemsex,“ tvrdí sex koučka7. 5. 2022

Srovnávají se jen sami se sebou, se svým včerejším já 

Ideály a vzory jsou důležité, protože je třeba někam mířit. Zároveň je potřeba si uvědomit, že vždy bude někdo krásnější, vyrýsovanější nebo silnější, takže nemá cenu se s nimi srovnávat. Nikdy nevíte, jak dlouhou cestu ten daný člověk už urazil, a proto byste se měli srovnávat jen se svým včerejším já. 

Je dobré si dávat cíle, ale měly by být splnitelné. Podívejte se, jak dopadají novoroční předsevzetí. Místo toho se zaměřte na kontinuální zlepšení. Dávejte si malé splnitelné cíle a sledujte jednotlivé krůčky, které vás k cíli vedou. Uvědomte si, že rozdíl dnes a zítra není moc velký, ale dnes a za 3 měsíce velký je. Zapisujte si své zlepšení. Sledujte a oslavujte úspěchy, bez ohledu na to, jak jsou velké. Naučte se sami sebe pochválit. 

Přátelí se s lidmi, kteří pro ně chtějí to nejlepší 

Často se někdo rozhodne začít cvičit, přestat kouřit nebo jíst zdravě a od svého okolí se mu dostane reakce ve stylu “Co blázníš, to už s námi dneska nepůjdeš na pivo? To už si jako nedáš cigáro? To stejně nevydržíš!” Lidé se často bojí změny a úspěchu, a proto raději zesměšňují ty, kteří na sobě pracují a makají na zdraví, fyzičce a charakteru.

Podpora je důležitá a často stačí pár drobných slov povzbuzení. Pokud je vaším cílem být zdraví a v dobré kondici, najděte si přátele, kteří smýšlejí podobně jako vy. Najděte si parťáka do posilovny, kamarádku na procházky a navzájem se podporujte ve vašem snažení.

Zdroj: Giphy

Starají se o svá střeva (a mikrobiom) 

V našich střevech žijí miliardy mikrobů, které zásadním způsobem ovlivňují naše zdraví, chování i náladu. Pokud se špatně stravujeme, snadno dojde k přemnožení negativních bakterií.

Jezte kvalitní stravu a probiotické potraviny. Drahé ještě neznamená zdravé, čtěte etikety na potravinách, vybírejte jen ty bez konzervantů, co „nejčistší”. Pokud netrpíte střevním onemocněním, jezte dostatek vlákniny. Jejím nejpřirozenějším zdrojem je zelenina.

Každý den se hýbou 

Pohyb není jen o kalorickém výdeji. Cílem je najít způsob, jak co nejvíce pohyb zakomponovat do vašeho života. Jděte do práce pěšky, vyjděte schody, pořiďte si pracovní stůl, u kterého můžete stát, nastavte si do telefonu připomínky a každou hodinu se 5 minut protáhněte a zacvičte si pár cviků na mobilitu.

Zaměřte se na intervalový a silový trénink. Intervalový trénink vám pomůže shodit 6x více tuku než klasický kardio trénink, buduje více svalové hmoty, vytrvalost a kardiovaskulární kapacitu. Je časově méně náročný a pokud máte nadváhu, šetří vaše klouby.

Častým problémem není pouze nadbytek tuku, ale hlavně nedostatek svalové hmoty. Přitom lidé s optimální svalovou hmotou jsou odolnější vůči zraněním a déle žijí. Silový trénink by měl být minimalistický, poskládaný z několika základních cviků aktivujících více svalových skupin (stačí vám velká činka, kettlebell nebo vlastní váha) a neměl by být delší než 45 minut. A navíc můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv. 

„Patřím mezi ty, kdo v Evropě chtějí obnovit důvěru v ruský lid,“ říká Rus, který s ukrajinskou partnerkou unikl do Maďarska17. 3. 2022

Dobře spí a pracují se stresem

Spánková deprivace má dalekosáhlé následky na zdraví. Mimo jiné vede k tomu, že se cítíte hladovější, máte větší chutě, zhoršuje se vám inzulinová citlivost a vlivem zvýšené hladiny kortizolu se vám více ukládá tělesný tuk.

Stres obecně zvyšuje kortizol, který zvyšuje hladinu krevního cukru a inzulínu. Tím se v těle vytváří toxicképrostředí, dochází k chronickým zánětům a vzniká hormonální nerovnováha. Výsledkem jsou nejenom dlouhodobé psychické problémy, ale také vytváření tukových zásob. Proto je potřeba se naučit se stresem pracovat a omezit jej na minimum.

Rychle se vrátí zpět na správnou cestu

Všichni se občas odkloní od svých plánů. Důležité je, jak se zachováte poté. Štíhlí lidé nedovolí, aby se z pár nezdravých jídel stal pravidelný návyk a z jednoho vynechaného cvičení několik měsíců bez pohybu.

Zdroj: Jan Vinkler, IG: @janvinkler, FB: /jan.vinkler