
Pět nejrozšířenějších mýtů o mužské plešatosti: Věříte jim také? A kvůli čemu skutečně pánové ztrácejí své kštice?
Plešatí muži mají něco do sebe. Ti, kteří jsou výrazně přitahováni maskulinitou, mohou za nejvíce sexy považovat právě potenciální partnery bez porostu na hlavě. Takoví pánové totiž mohou působit ještě mužněji, drsněji a dominantněji. Jsou tací, kteří si tento na údržbu nejsnazší styl zvolili schválně. Proč taky ne? Řadě lidí – i žen – může slušet. Ovšem ti, kdo o své vlasy přicházejí proti své vůli, bývají někdy z tohoto procesu rozhození a přejí si jej minimálně zastavit, ne-li zvrátit.
Pokud patříte mezi ty, kteří si své zvětšující se čelo berou osobně a nevítají stále rostoucí kolečko na temeni hlavy jako nového kamaráda, pak se rozhodně vyhněte řešení, která navazují na slepou víru v „diagnózy“ spojené s důvody ve stylu jedna paní povídala. Nejenže by vás takové snahy mohly přijít draho co do peněz, ale i co do nervů. A jaké jsou takové nejčastější povídačky?
MÝTUS 1: Může za to děda z matčiny strany
Říká se, že pokud chce chlapec znát svou vlasovou budoucnost, má se podívat na otce své maminky. Protože přesně to jej jednou čeká, ať už je děda majitelem obrovské hřívy, anebo sotva několika jemných chloupků kolem uší. Osud byl zpečetěn a nedá se s tím nic dělat! To je výrok, který si někdy v životě vyslechla řada kluků a mužů. Ale je to tak?
„Je to jednoznačně mýtus,“ vyjádřil se Joshua Zeichner, ředitel Cosmetic and Clinical Research in Dermatology z nemocnice Mount Sinai v New York City. Geny nefungují tak, že si za vzor striktně vždycky vyberou právě chudáka nařčeného dědu. Stejně jako u řady dalších zděděných fyzických znaků se i síla vlasů a všechny jejich další vlastnosti dědí tak nějak mixem všech předků. Samozřejmě, že se někdy může stát, že náhoda je blbec a vlasy si toho vezmou nejvíc právě po matčině otci, ale že by šlo o pravidlo? To je prostě hloupost.
MÝTUS 2: Plešatí muži mají v těle více testosteronu
Plešatí muži jsou někdy společností zobrazováni jako alfa samci, oběti hormonů a nejvíce sexuálně aktivní jedinci, kteří kompulzivně sekají dřevo a pěstí zničí dům jen proto, že zrovna musejí upustit páru. To proto, že jim v žilách koluje testosteron – chlapácká látka, která z nich dělá drakobijce. Co třeba takový Dwayne Johnson nebo Vin Diesel?
Věc se má tak, že záleží spíš na citlivosti vlasových folikulů na hormony. Takže i obdařený Racochejl a hladcí Pat s Matem mohou mít co do testosteronu stejnou hladinu.
MÝTUS 3: Sluníčko vlasy upeče
Už vám někdy někdo říkal, že nezodpovědné opalování škodí zdraví? Tak to je pravda! Vždycky bychom si měli dávat pozor na zdravé slunění a chránit svou kůži, nebo třeba oči.
Nicméně pokud jde o vlasy, UV záření nefunguje vyloženě tak, že vás oplešatí, protože se vám upečou vlasy. Co se může stát, je vyšisování, které samozřejmě ubere struktuře na síle. Nicméně folikuly pracují, i když právě hrajete plážový volejbal. Neutíkají s křikem do krytu, ani se z nich nezačne kouřit. Trpí, když trpí pokožka. Proto není od věci zvolit péči, která sluníčkem zesvětlené vlasy ošetří a ochrání, a na ostrém horkém slunci případně použít pokrývku hlavy. A to nejen kvůli vlasům.
Zdroj: Giphy
MÝTUS 4: Čepice vlasy udusí
To je podobné jako spor vejce a slepice. Kdo tu byl dřív, čepice, nebo plešatění? Nosí muži čepice proto, že schovávají řídké vlasy, anebo jim vlasy řídnou proto, že nosí čepice? Opravdu filozofické okénko…
Zaichner nabízí svůj odborný pohled: „Pokud nosíme příliš pevné čepice (nebo i gumičky a jiné doplňky – pozn. red.), můžeme vytvářet tlak na místa kontaktu s hlavou. To může potenciálně vést k trakční alopecii.“ Přičemž trakční alopecie je v podstatě vypadávání vlasů způsobené nadměrnou zátěží, přílišným utahováním vlasů. „Pokud ovšem nejsme extrémně agresivní a nepřeháníme to s taháním a upínáním, není čeho se bát,“ uklidňuje zděšené majitele šťastných čapek a oblíbených nedělních klobouků odborník.
MÝTUS 5: Stres žere nejen duši, ale i vlasy!
Už už cítíte potřebu bránit tento mýtus jako pravdu? Právem. Ano, jistý druh stresu či traumatu může způsobit vypadání vlasů. Ale jedná se spíše o dočasnou plešatost. Není to tak, že by vlasy následkem psychicky náročného období vypadaly a už se nikdy neobjevily – pokud tam samozřejmě neintervenuje nějaká další proměnná.
Navíc: když už vlasy následkem psychického stavu vypadají, většinou se jedná o silný stres. Jestliže se obáváte, že vás o kštici připraví běžná hádka s přítelem nebo dlouhá fronta u kasy, můžete být v klidu. Nestresujte se ještě víc tím, že si v takových momentech způsobíte intenzivní obavy o svůj vzhled.
Proč tedy někteří muži nezvratně plešatí?
Napřed trocha zajímavé statistiky: Polovina mužů ztrácí vlasy kolem padesátky, 70 % vlasy ztratí věkem a dokonce 25 % mužů vidí úbytky už po 21. roku života.
Jak se situace vyvine u jednotlivce, to je u každého individuální a vliv na to má jak zdraví, tak genetika nebo věk. Existuje však jeden „strašák“, který se jmenuje androgenetická alopecie (AGA), a ten dává zabrat řadě pánů (a někdy i dam), kteří si přejí mít bohatý účes. V podstatě jde o kombinaci genetické predispozice a endokrinních faktorů. Proto raději přestaňte vinit pomalou pokladní, maminku, že vám kdysi nutila kulicha, a dědečka za to, že se nepostaral o vaši lepší budoucnost. Je to nefér.