Pět nejrozšířenějších mýtů o mužské plešatosti: Věříte jim také? A kvůli čemu skutečně pánové ztrácejí své kštice?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Pět nejrozšířenějších mýtů o mužské plešatosti: Věříte jim také? A kvůli čemu skutečně pánové ztrácejí své kštice?

Především pánové jsou často postiženi řídnutím vlasů či jejich taktickým ústupem v oblé kouty. „Ale proč se to zatraceně děje?!“ ptají se sami sebe, lékařů, kadeřníků, nebo třeba internetových vyhledávačů. A často se jim dostane odpovědi, která se zakládá pouze na pravidle „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“. O jaké dezinformace o mužské plešatosti se jedná nejčastěji?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
10. 3. 2022

Plešatí muži mají něco do sebe. Ti, kteří jsou výrazně přitahováni maskulinitou, mohou za nejvíce sexy považovat právě potenciální partnery bez porostu na hlavě. Takoví pánové totiž mohou působit ještě mužněji, drsněji a dominantněji. Jsou tací, kteří si tento na údržbu nejsnazší styl zvolili schválně. Proč taky ne? Řadě lidí – i žen – může slušet. Ovšem ti, kdo o své vlasy přicházejí proti své vůli, bývají někdy z tohoto procesu rozhození a přejí si jej minimálně zastavit, ne-li zvrátit.

<Path> Trend v mužské kráse: „zženštilí“, ale silní muži. Nahradí muži s make-upem klasické macho typy?Zdroj: cnn.com

Pokud patříte mezi ty, kteří si své zvětšující se čelo berou osobně a nevítají stále rostoucí kolečko na temeni hlavy jako nového kamaráda, pak se rozhodně vyhněte řešení, která navazují na slepou víru v „diagnózy“ spojené s důvody ve stylu jedna paní povídala. Nejenže by vás takové snahy mohly přijít draho co do peněz, ale i co do nervů. A jaké jsou takové nejčastější povídačky?

MÝTUS 1: Může za to děda z matčiny strany

Říká se, že pokud chce chlapec znát svou vlasovou budoucnost, má se podívat na otce své maminky. Protože přesně to jej jednou čeká, ať už je děda majitelem obrovské hřívy, anebo sotva několika jemných chloupků kolem uší. Osud byl zpečetěn a nedá se s tím nic dělat! To je výrok, který si někdy v životě vyslechla řada kluků a mužů. Ale je to tak?

„Je to jednoznačně mýtus,“ vyjádřil se Joshua Zeichner, ředitel Cosmetic and Clinical Research in Dermatology z nemocnice Mount Sinai v New York City. Geny nefungují tak, že si za vzor striktně vždycky vyberou právě chudáka nařčeného dědu. Stejně jako u řady dalších zděděných fyzických znaků se i síla vlasů a všechny jejich další vlastnosti dědí tak nějak mixem všech předků. Samozřejmě, že se někdy může stát, že náhoda je blbec a vlasy si toho vezmou nejvíc právě po matčině otci, ale že by šlo o pravidlo? To je prostě hloupost.

MÝTUS 2: Plešatí muži mají v těle více testosteronu

Plešatí muži jsou někdy společností zobrazováni jako alfa samci, oběti hormonů a nejvíce sexuálně aktivní jedinci, kteří kompulzivně sekají dřevo a pěstí zničí dům jen proto, že zrovna musejí upustit páru. To proto, že jim v žilách koluje testosteron – chlapácká látka, která z nich dělá drakobijce. Co třeba takový Dwayne Johnson nebo Vin Diesel?

Věc se má tak, že záleží spíš na citlivosti vlasových folikulů na hormony. Takže i obdařený Racochejl a hladcí Pat s Matem mohou mít co do testosteronu stejnou hladinu.

MÝTUS 3: Sluníčko vlasy upeče

Už vám někdy někdo říkal, že nezodpovědné opalování škodí zdraví? Tak to je pravda! Vždycky bychom si měli dávat pozor na zdravé slunění a chránit svou kůži, nebo třeba oči.

Nicméně pokud jde o vlasy, UV záření nefunguje vyloženě tak, že vás oplešatí, protože se vám upečou vlasy. Co se může stát, je vyšisování, které samozřejmě ubere struktuře na síle. Nicméně folikuly pracují, i když právě hrajete plážový volejbal. Neutíkají s křikem do krytu, ani se z nich nezačne kouřit. Trpí, když trpí pokožka. Proto není od věci zvolit péči, která sluníčkem zesvětlené vlasy ošetří a ochrání, a na ostrém horkém slunci případně použít pokrývku hlavy. A to nejen kvůli vlasům.

Sunbathing Aunty Donna GIF by Netflix Is a JokeZdroj: Giphy

MÝTUS 4: Čepice vlasy udusí

To je podobné jako spor vejce a slepice. Kdo tu byl dřív, čepice, nebo plešatění? Nosí muži čepice proto, že schovávají řídké vlasy, anebo jim vlasy řídnou proto, že nosí čepice? Opravdu filozofické okénko…

Zaichner nabízí svůj odborný pohled: „Pokud nosíme příliš pevné čepice (nebo i gumičky a jiné doplňky – pozn. red.), můžeme vytvářet tlak na místa kontaktu s hlavou. To může potenciálně vést k trakční alopecii.“ Přičemž trakční alopecie je v podstatě vypadávání vlasů způsobené nadměrnou zátěží, přílišným utahováním vlasů. „Pokud ovšem nejsme extrémně agresivní a nepřeháníme to s taháním a upínáním, není čeho se bát,“ uklidňuje zděšené majitele šťastných čapek a oblíbených nedělních klobouků odborník.

MÝTUS 5: Stres žere nejen duši, ale i vlasy!

Už už cítíte potřebu bránit tento mýtus jako pravdu? Právem. Ano, jistý druh stresu či traumatu může způsobit vypadání vlasů. Ale jedná se spíše o dočasnou plešatost. Není to tak, že by vlasy následkem psychicky náročného období vypadaly a už se nikdy neobjevily – pokud tam samozřejmě neintervenuje nějaká další proměnná.

Navíc: když už vlasy následkem psychického stavu vypadají, většinou se jedná o silný stres. Jestliže se obáváte, že vás o kštici připraví běžná hádka s přítelem nebo dlouhá fronta u kasy, můžete být v klidu. Nestresujte se ještě víc tím, že si v takových momentech způsobíte intenzivní obavy o svůj vzhled.

<Path> Jak se změní svět kvůli koronaviru? Možná za něj časem poděkujemeZdroj: Redakce

Proč tedy někteří muži nezvratně plešatí?

Napřed trocha zajímavé statistiky: Polovina mužů ztrácí vlasy kolem padesátky, 70 % vlasy ztratí věkem a dokonce 25 % mužů vidí úbytky už po 21. roku života.

Jak se situace vyvine u jednotlivce, to je u každého individuální a vliv na to má jak zdraví, tak genetika nebo věk. Existuje však jeden „strašák“, který se jmenuje androgenetická alopecie (AGA), a ten dává zabrat řadě pánů (a někdy i dam), kteří si přejí mít bohatý účes. V podstatě jde o kombinaci genetické predispozice a endokrinních faktorů. Proto raději přestaňte vinit pomalou pokladní, maminku, že vám kdysi nutila kulicha, a dědečka za to, že se nepostaral o vaši lepší budoucnost. Je to nefér.

Zdroj: menshealth.com, csfd.cz, healthline.com, health.clevelandclinic.org

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop