Zkrášlování genitálií je novým trendem, a to včetně bělení penisu. Jak probíhá a kdo o něj má největší zájem?

Možná jste si v dnešní době, kdy si lidé nechávají do těla vpravovat implantáty, aby vypadali např. jako kočka, podstupují plastické operace, které zdokonalují tvar jejich pohlavních orgánů, či se snaží své tělo digitalizovat natolik, že již mají i anténky (ano, i takoví skutečně jsou), mysleli, že jste slyšeli již všechno. Tak to je ovšem velký omyl. Již informace o tom, že je možné podstoupit bělení análního otvoru, docela zahýbala médii (a dost možná se k vám tím pádem tato informace také dostala). Ovšem kdo jednou začne, neumí přestat. A tak se nyní velké pozornosti dostává… bělení penisu…

S bělením penisu je to dost podobné jako s mnoha dalšími poměrně bizarními trendy – jeho kořeny lze tedy hledat v zemi, která např. proslula tím, že se po ní prohání celá řada tzv. she-males (či ladyboys), mužů, kteří si nechali implantovat prsa. Tedy v Thajsku. Právě zde se nachází klinika, kam každý měsíc míří přibližně stovka mužů, aby si nechali své nádobíčko barevně vylepšit. Přímo bělení penisu přitom klinika zpočátku nenabízela – ovšem své služby poskytla muži, který toužil po vyřešení problému s „tmavými částmi“ na tříslech. Jakmile ale lékaři zveřejnili výsledné snímky, okamžitě se staly hitem – nejprve na sociálních sítích, následně pronikly i do celostátních thajských médií. A tak není divu, že zájemců o podstoupení nové procedury začalo rapidně přibývat.

Češi Ukrajincům závidí vstup do ZOO zdarma, přitom jde jen o snahu zmírnit dopady posttraumatického stresu14. 3. 2022

Samotný zákrok je pak dle manažerky thajské kliniky, Bunthity Wattanasiri, poměrně nenáročný a je k němu užíván velmi malý laser. „Musíme být opatrní, protože to je velmi citlivá část těla,“ upozornila také. Laserové zesvětlení prý pak funguje tak, že soustředí energii ve formě světla o určité vlnové délce a zaměří ji na problematické místo. Energie dodaná do tkání má pak za následek zahřívání molekul vody a také přímo poškození tkáně, což nakonec vede k tomu, že tmavší skvrny zmizí (resp. tímto způsobem je vlastně odbourán melatonin).

Na problémy zaděláno?

Nic z výše popsaného by vlastně nemuselo být nijak extra problematické, kdyby se však k tomuto typu ošetření nepojila také celá řada různých rizik – od bolesti přes pocity pálení, zjizvení až po změny struktury kůže a příp. riziko rozvoje infekce. Zatímco ale klinika na sebe upoutala mediální pozornost a strhla vlnu zájmu, nadšení z nové procedury nijak nesdílelo thajské ministerstvo zdravotnictví. To dokonce před bělením penisu vydalo varování. „Laserové bělení penisu není nutné, plýtvá penězi a může mít více účinků negativních než pozitivních,“ píše se tedy v oficiálním vyjádření úřadu. A tentýž názor zastává i mnoho dalších odborníků.

„Hlavním problémem je, že se jedná o křehké a citlivé oblasti těla, jež mohou být náchylné ke zranění – například popálení. To je obzvláště problematické, protože neinvazivní postupy, jako je tento, jsou často prováděny nedostatečně kvalifikovanými poskytovateli, protože existuje méně předpisů na ochranu pacienta,“ vysvětlil tak certifikovaný plastický chirurg z New Yorku, Darren Smith. Kromě ryze zdravotních rizik se však dle jeho názoru k proceduře pojí i rizika další – zejména pak negativní ovlivnění sexuálních pocitů a prožitků. „Kromě komplikací souvisejících s popálením může být citlivost penisu také trvale snížena nebo přímo eliminována,“ shrnul. A není divu – ačkoliv popis zákroku zní poměrně medicínsky, reálně odborníci shrnují, že k proceduře bělení jsou užívány látky, které jsou obecně velmi agresivní. „Myslím, že nic takového by se nemělo provádět u pacientů, kteří takový zákrok nijak nepotřebují,“ dodal milánský plastický chirurg Massimiliano Brambilla, jenž se specializuje na rozličné genitální poruchy.

Pokud nyní dumáte nad tím, kdo přesně by mohl toužit po vybělení penisu (a to i při zohlednění všech popsaných rizik), můžete si být jisti, že každý produkt si svého zákazníka najde. Většina klientů je dle údajů kliniky ve věku 22-55 let, mnozí z nich se zároveň hlásí k LGBT komunitě. „Procedura je oblíbená mezi gayi a transvestity, kteří se dobře starají o své intimní partie. Chtějí, aby celé jejich tělo vypadalo dobře,“ vysvětlil tak Popol Tansakul, marketingový ředitel thajské kliniky. Procedura zahrnující v základu pět sezení je navíc poměrně finančně dostupná („zářivý penis“ si klienti mohou dopřát za cca 650 dolarů), takže není divu, že zájemci se do Thajska sjíždějí i z řady okolních zemí. Popularita bělení penisu se však již rozšířila i za hranice Thajska a nyní je dostupná i v dalších zemích po celém světě.

Ideální „bělost“

Samozřejmě, že v geografickém kontextu musí každého napadnout, že daný trend vlastně docela logicky navazuje na určitou „posedlost“ Asiatů světlou pletí – v mnoha částech Asie je totiž světlá pleť považována za ideální a různé techniky jejího zesvětlování jsou tak již v těchto oblastech populární docela dlouho – samotný trend bělení pleti je pak připisován přetrvávající tradiční představě, že mít světlou pleť znamená nebýt součástí dělnické třídy a nemuset pracovat na poli. „Tohle je posedlost související s neschopností přijmout vlastní barvu pleti,“ píše ale docela příznačně jeden z diskutujících pod souvisejícím příspěvkem na sociálních sítích.

Významná evropská queer média se spojila, aby byl jejich hlas víc slyšet. Český LUI je mezi nimi10. 3. 2022

Na druhou stranu podle Mezinárodní společnosti pro estetickou a plastickou chirurgii zájem o různé způsoby „zkrášlování genitálií“ v posledních letech roste. Zdaleka největší zájem je o tzv. labioplastiku, tedy „ořezání“ stydkých pysků u žen. Ačkoliv bělení genitálií ve statistikách ještě nefiguruje, odborníci tvrdí, že poptávka po něm také stoupá. „Myslím, že to souvisí s pornografizací společnosti,“ tvrdí plastický chirurg Fabien Boucher. Ten se jinak specializuje mj. i na rekonstrukce pohlavních orgánů trans lidí a tvrdí, že v případě trans mužů je výsledkem právě penis bělejší, než by měl být – a obvykle tento stav pacienti považují za nežádoucí. „Mí pacienti vlastně chtějí přesný opak než bělení, mnozí se nakonec rozhodnou raději své genitálie potetovat,“ shrnuje s tím, že viditelně bělejší genitálie jednoduše nevypadají přirozeně. To však zjevně celé řadě mužů nijak nevadí…

Zdroj: zmescience.com, thailandredcat.com, allure.com, .bbc.com, firstpost.com, france24.com