Pohodový a bezrizikový steroid? Tohle jsou největší mýty o populárním oxandrolonu

Ve sportovním světě se oxandrolon řadí k nejoblíbenějším anabolickým steoridům. Vyhledávaný je především proto, že většina lidí věří v jeho sílu a umírněnost zároveň. Uživatelé oxandrolonu jsou totiž skálopevně přesvědčeni o tom, že jim sice efektivně pomůže nabrat svaly a zbavit se tuku, ovšem bez větších nežádoucích vedlejších účinků. Ani na tento zdánlivě neškodný steroid se ale nejde dívat jen přes růžové brýle.

Scénář užívání anabolických steroidů je pořád víceméně stejný. Sportovci touží po svalech, síle a výkonnosti, zatímco druhá skupina, která se k těmto látkám uchyluje, hodlá s jejich pomocí především zhubnout a shodit přebytečný tuk. Výjimku v tomhle směru netvoří ani orálně podávaný oxandrolon. Jeden rozdíl by tu ale přece jenom byl. Spousta lidí má za to, že jim nemůže nikterak ublížit. A právě to je tím největším kamenem úrazu. 

Trans muži mohou mít i po letech užívání testosteronu vlastní děti. Vědci v laboratoři připravili jejich vajíčka k oplodnění12. 5. 2022

Oxandrolon budí falešný dojem bezpečné látky mimo jiné nejspíš proto, že se využívá k léčbě některých zdravotních problémů. Obvykle se předepisuje maximálně na dobu několika málo týdnů a pomáhá pacientům, kteří se zotavují z těžkých popálenin. Jako prospěšný se ale oxandrolon ukázal třeba i v případě anemických stavů, zmírnění bolestí lidí, kteří trpí osteoporózou, nebo naopak urychlení růstu u dětí. Svou službu steroid prokázal také u těch, kdo se vlivem operace či nějakého chronického onemocnění potýkali s úbytkem svalové i celkové hmotnosti.

Pokud jde ale o méně legální užití oxandrolonu, pojí se s ním spousta zkreslených představ. Ta nejčastější ho považuje za slabší látku. Pravdou ale je, že i když ve srovnání s jinými anabolickými steroidy v menším dávkování oxandrolon takové riziko nepředstavuje, rozhodně není radno si s ním zahrávat. 

Úplně by se mu samozřejmě měly vyhnout těhotné ženy. Oxandrolon by ale neměli užívat ani ti, kdo mají vysokou hladinu vápníku v krvi, nebo lidé trpící chronickým onemocněním ledvin. Při pravidelném překračování doporučené dávky a dlouhodobém užívání se ale oxandrolon může negativně podepsat i na zdraví lidí, kteří do té doby žádné problémy neměli. Co všechno může tento steroid vyvolat?

Podobně jako jiné anabolické steroidy může také oxandrolon vyvolat žaludeční nevolnost, bolesti hlavy nebo nadměrné vypadávání vlasů. Dále pak můžou hrozit různé kožní problémy včetně zvýšeného výskytu akné, vyrážek, ale taky oslabení libida. Aby toho nebylo málo, tak vzhledem k tomu, že se oxandrolon užívá orálně, v ohrožení můžou být i játra. V neposlední řadě je potřeba zmínit také riziko zvýšení krevního tlaku, zhoršení citlivosti na inzulín i srdečního selhání. 

Muži by si měli na oxandrolon dát pozor zejména proto, že může stimulovat růst nádorů prostaty. Moc dobře ale nezní ani možný útlum tvorby spermatu. Po oxandrolonu nicméně často sahají také ženy. Ani jim se nevyhnou některé zdravotní komplikace. Připravit se musí třeba na případné poruchy menstruačního cyklu. A pokud oxandrolon dámy plánují zařadit s nadějí, že získají větší sílu a budou si moct troufnout i na těžší činky a závaží, ostražitost je zde také na místě. Odborníci totiž varují před nechtěným a přílišným zvýšením maskulinních rysů. 

Nejhorší čtvrtrok života: Čekání na test na HIV byla pro muže z Klatovska noční můra. Výsledek úplně od základů změnil jeho život26. 9. 2022

Asi není třeba nějak zvlášť zdůrazňovat, že užívání anabolických steroidů jako oxandrolon je pro sportovní účely zakázané. Právě v případě oxandrolonu je ale potřeba mít na paměti, že mimo jasně vymezené doporučení lékařů to není ani zdravé. Nadměrná konzumace této látky naopak může navzdory mylným přesvědčením nadělat hodně neplechy. Navíc vůbec nejde o levnou záležitost.  I kdybyste peníze investovali tímhle způsobem, jedno je jisté. Zdraví si zpátky nekoupíte. Proto stojí za to zkusit raději pořádně zamakat a mít radost z přirozené a poctivě odvedené práce.

Zdroj: Drugs.com, Webmd.com, Sciencenorway.no