
Mnozí muži touží po tom, být pořádnými chlapy a tzv. „mít koule“. Platí ale i u varlat „čím větší, tím lepší“?
Funkce, kterou varlata mají, pravděpodobně nikoho nepřekvapí – jejich hlavním úkolem je produkovat spermie a také hormon testosteron. A nijak překvapivé není nepochybně ani to, že varlata jsou oválného tvaru, kdy není nijak nezvyklé, pokud je jedno varle větší než druhé. Co se samotné velikosti týká, ta je pak velmi variabilní, ačkoliv jako určitý „průměr“ bývá uváděno, že varlata měří cca 5 cm. Jak už to tak ale s průměrem bývá, ne každý mu odpovídá – a tak nijak neobvyklé není ani to, pokud jsou varlata větší. To pak nemusí vlastně znamenat vůbec nic – na druhou stranu, minimálně pokud varlata svou velikost začnou měnit, je rozhodně čas na to zbystřit.
Velká varlata = velký chlapák?
Vzhledem k tomu, jaký úkol varlata mají, je jasné, že v jeho naplňování může jejich velikost opravdu sehrát roli. Existují studie, z nichž plyne, že čím větší varlata jsou, tím více spermií produkují. To by z hlediska plodnosti mohlo být docela fajn, kdyby ovšem ruku v ruce s tím v mužském těle nestoupala také hladina testosteronu. A jelikož ta se projevuje mj. i vyšší mírou agresivity, celkový výsledek vlastně není zrovna hitparáda. Naopak muži, jejichž varlata jsou menší, a tedy produkují méně spermií, jsou pak dle jiných studií mnohem více pečujícími otci a samozřejmě vykazují také nižší hladinu testosteronu.
Velikost a tvar varlat se přitom během života mění – ačkoliv jejich růst by se měl zastavit cca na konci puberty, neznamená to, že k určitým proměnám následně nemůže dojít. Obvykle se ale varlata s věkem spíše zmenšují (atrofují), šourek pak visí níže. A možná tak nebude příliš velkým překvapením, že řada mužů touží po tom, mít varlata velká, resp. větší, než jim byla dána. To pak plyne z představy, že právě větší varlata jim dodávají na mužnosti (ostatně, průpovídku o tom, že „má někdo koule“ ve smyslu ocenění jeho odvahy, jste nepochybně slyšeli). A tak je rozhodně namístě zopakovat si, jaká že je průměrná velikost varlat (tedy 4,5 – 5 cm), což rozhodně nijak nekoresponduje např. s velikostí varlat řady mužů vystupujících v tolik „inspirativních“ pornofilmech. Tedy, aby bylo jasno, varlata o velikosti grapefruitu opravdu nejsou STANDARD. A především – na rozdíl od penisu, u nějž může být velikost (či spíše malost) opravdu problémem, rozhodně nelze říci, že by někdo při sexu měl důvod k tomu, stěžovat si na partnerova malá varlata…
Zdroj: Giphy
Velikost: žádná výhra
Ačkoliv v očích některých (především asi mužů) mohou velká varlata přispívat k pociťování větší mužnosti, pravdou je, že jinak na této tělesné dispozici nic moc extra záviděníhodného není. Kromě již zmiňované vyšší hladiny testosteronu a související agresivity je např. dle výzkumu z roku 2013 větší objem varlat spojen s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Tím, nač by si ale muži měli dát největší pozor, je změna velikosti varlat (resp. jejich růst) v průběhu času. Některé problémy, které ke zbytnění varlat vedou, mohou být prakticky neškodné a příp. snadno řešitelné, jiné však mohou být natolik závažné, že chirurgický zákrok a léčba budou nezbytné. „Mužská varlata se mohou klidně jen krátkodobě zvětšit – třeba pokud dojde k infekci, nějakému traumatu, které způsobí vnitřní otok, stejně tak může být ale příčinou rakovina,“ shrnuje tak Jamin Brahmbhatt, urolog a také expert na sexuální wellness.
Ačkoliv ale zrovna nádorové onemocnění je asi tím, co napadne každého jako první, není hned třeba propadat panice, jelikož jde jen o jedno z mnoha možných vysvětlení. Poměrně častým problémem, s nímž se muži potýkají, je např. tzv. hydrokéla, což je stav, kdy se okolo varlat nahromadí tekutina způsobující otok šourku – příčiny tohoto stavu mohou být různé od poranění šourku přes infekci varlat až po zánět nadvarlat. Řešení hydrokély je ale poměrně snadné, nezřídka vymizí i bez léčby, pokud ale otok začne být bolestivý, je vhodné přeci jen vyrazit k lékaři.
Prevence především
V základu lze říci, že podobně jako by ženy měly pravidelně navštěvovat gynekologa, také muži by měli podstupovat pravidelnou kontrolu u urologa – to pak platí zejména pro muže starší 40 let, což ale neznamená, že na prevenci mladší muži myslet nemusí. Ostatně, konkrétně rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje u mužů ve věku 20-34 let. A tak je zároveň rozhodně vhodné provádět určitou „vlastní kontrolu“. Každý muž by tedy měl pravidelně (ideálně alespoň jednou za měsíc) svá varlata důkladně prohmatat a zjistit, zda se v dané oblasti neděje něco nezvyklého (nejvhodnější chvílí k tomuto „vyšetření“ je pak sprchování či čas bezprostředně po něm). V případě zaznamenání jakéhokoliv problému je pak skutečně nejlepší „mít koule“ na to, jít situaci konzultovat s odborníkem…