
Pusťte „diet culture“ z hlavy! Nebezpečný fenomén střídá sebeláska. Tohle jsou 3 způsoby, jak přijmout sebe sama a žít spokojeně
Mít vůli, vybičovat se a začít na sobě pracovat, to je bezesporu obdivuhodné. Vyrýsovaná postava ale není všechno. Pokud vás totiž cvičení netěší a ve skrytu duše víte, že to děláte jen kvůli aktuálním trendům a ustavičné okolní kritice, něco je špatně. Honbě za umělým a neexistujícím ideálem krásy navíc dávno odzvonilo. Jestli totiž pandemie koronaviru přinesla alespoň něco dobrého, tak uvědomění, že spokojený život a šťastné tělo pramení z vyrovnané mysli.
Nekonečný souboj spolu doteď sváděly dva odlišné fenomény – „diet culture“, která prosazovala zejména fyzickou dokonalost, a „body positivity“, jejíž ústřední myšlenkou je snaha o přijetí vlastního těla takového, jaké je. Najdou se však také lidé, kteří se vymezují vůči oběma trendům s tím, že je mezi nimi potřeba najít rovnováhu. Koncept sebepřijetí totiž není synonymem pro slepou sebelásku a nicnedělání, ale jedná se o porozumění sobě samým a nalezení vnitřního klidu a nefalšovaného štěstí. Nicméně i přesto, že právě toto každý teoreticky chápe, pro mnohé z nás je nesmírně těžké účinně sebepřijetí aplikovat také v praxi. Nenechte se tím ale odradit, protože cesta k dosažení bezstarostného života vypadá trnitější, než ve skutečnosti je. Co vám zaručeně pomůže?
1. Mějte se sebou soucit
Poslední dva roky byly psychicky i fyzicky velmi náročné. Jestli tedy zrovna nejste ve špičkové formě a na břiše nemáte pekáč buchet, nemusíte se kvůli tomu trestat. „Pocit hanby nás často odděluje od našich těl. Z tohoto důvodu pak nejsme schopni důvěřovat našim sexuálním i nesexuálním touhám,“ říká Sonalee Rashatwar, klinická sociální pracovnice, sexuální terapeutka a spoluzakladatelka Radikálního terapeutického centra v americké Filadelfii. Rashatwar zároveň zdůrazňuje, že právě sebepřijetí vlastního těla je klíčem k dalšímu sebezdokonalování. V případě, že se za své tělo stydíte, přijde veškeré ostatní úsilí vniveč. Tělo je stejně jako sexualita nebo genderová identita naší přirozenou součástí, a tím pádem je úzce spojené také s naší myslí a jejím (ne)fungováním.
2. Zjistěte, co vám opravdu dělá radost
Mnozí z nás v poslední době přehodnotili svoje priority a soustředili se na sebereflexi, což je jenom dobře. Hlubší poznání vlastního já totiž může urychlit další posun kupředu. „Jsem ohromena tím, jak se naše předsevzetí změnila. Lidé teď mnohem častěji mluví o touze po vybudování lepšího vztahu s vlastním tělem i naslouchání jeho potřebám. Návrat k potěšení a našim smyslům je připomínkou toho, o čem celý život vlastně je,“ popisuje Rashatwar.
3. Cvičení jen pod jednou podmínkou
Existují sportovní nadšenci, kteří si bez zvedání činek svůj život představit nedokážou. Jestli ale mezi ně nepatříte, možná byste se měli vykašlat na ztrátu času v podobě zbytečného trápení s aktivitou, která vás nenaplňuje. Místo toho se začněte věnovat jinému druhu pohybu, který vám bude bližší. „Ujistěte se, že opravdu přemýšlíte o tom, co chcete dělat a proč se chcete hýbat. To, co si o vás ostatní lidé mohou myslet, není odrazem toho, kým ve skutečnosti jste a jak se cítíte,“ klade na srdce nejen svým čtenářům queer blogerka Alysse Dalessandro Santiago, která na Ready to Stare píše o přijímání vlastního těla. Sport přitom nemusí být jen mučením, ale taky zábavou. Důležité však není jenom stanovení jasných cílů, ale i nalezení toho správného způsobu jejich dosažení.
„Zaměřte se na druh pohybu, který vám přináší radost,“ vysvětluje Santiago. „Spojte s ním vytyčené cíle a buďte konzistentní proto, že to vašemu tělu dělá dobře, ne proto, že chcete, aby se vaše tělo změnilo,“ dodává blogerka. Místo dření ve fitku tak dejte šanci třeba společné túře s přáteli nebo tanečnímu kurzu. Na propojování příjemného s užitečným totiž opravdu něco je.
Jediné novoroční předsevzetí, které má letos opravdu smysl, je porozumění vlastnímu tělu. Když se začnete mít rádi takoví, jací jste, a oprostíte se od nesmyslného vykreslení dokonalého vzhledu, kterého v reálném životě stejně nikdo nedosahuje, uleví se vám. A když bude v pohodě vaše mysl, začne se vám postupně dařit i ve všem ostatním. Nejde totiž o to, dělat všechno, nebo naopak vůbec nic, ale najít rovnováhu a kompromis mezi těmito nezdravými extrémy a věnovat se tomu, co vás doopravdy baví.