Abstraktní make-up mění pravidla hry a dává prostor vaší osobitosti. Na naučená pravidla líčení zapomeňte

Nikdo neví, co přinese rok 2022. Možná se vrátíme k divokému společenskému životu, možná nás další varianta covidu zavře zase doma nebo nám zahalí tváře nanovláknem. Tato nejistota se odráží i v trendech z oblasti krásy. Nikdo neví, co přijde, hranice se rozvolňují a místo přesně definovaných stylů si každý začíná dělat, co sám chce – svůj moment slávy zažívá abstraktní make-up nebo líčení pomocí nalepovacích stickerů. Jako by novým mottem bylo: vyjádři své pocity a na nic jiného se neohlížej.

Zapomeňte na poučky o správném líčení

Abstraktní make-up je zábava, únik z reality a vyjádření sebe sama prostřednictvím líčení. Je fajn nosit ho ven mezi lidi a skvěle vypadá i na fotkách pro sociální sítě. Je kreativní, vždy unikátní a přitáhne zvědavé i obdivné pohledy. Pokud se s takovým líčením chystáte vyjít mezi lidi, připravte se na to, že na sebe strhnete veškerou pozornost.

Tento abstraktní trend posouvá líčení na úplně novou úroveň. Nejde totiž jen o používání nových barev nebo dokonalé mísení odstínů, ale o úplně jiný přístup bez pravidel. Nové barvy, nové tvary, nová práce s konturami. Vaše tvář se stává plátnem, na něž jako umělec nanesete svoje experimentální dílo.

Vyberte si barvy, které vám sluší

Vizážista William Grande, který sám sebe tituluje jako „CEO of glam“, pro britský Glamour Magazine shrnul, jakými pravidly se aplikace abstraktního make-upu řídí: vůbec žádnými. Zvažte pouze barvy, které si pro své umělecké dílo zvolíte. Měly by nejen dobře sednout jedna ke druhé, ale především by se měly dobře hodit k odstínu vaší pleti a k energii, již vyzařujete. „Já osobně bych si nejdřív vybral barvy, které chci použít. A ujistil bych se, že dohromady fungují a vynikají na mé pleti,“ poradil Will Grande.

A jak zvolit vhodný motiv pro abstraktní make-up? Rozhodně si na tvář nechcete okopírovat umělecké dílo z obrazové galerie. Vizážista, jehož kreace sleduje na Tiktoku přes čtvrt milionu uživatelů, radí rozhodně se nedržet při zemi. Volně se nechte inspirovat něčím, co k vám promlouvá. Může to být nějaké dílo abstraktního směru, ale můžete tvořit i na předem zvolené téma, k němuž se chcete vyjádřit.

S líčidly se maluje stejně jako s vodovkami

Abstraktní make-up se netvoří pomocí běžných šminek. Používají se profesionální líčidla na bázi vody. Stejně jako běžné vodovky do výtvarky mají formu pevného kousku pigmentu, který pomocí kosmetického štětce namočeného ve vodě nebo fixačním spreji změníte v krémovou konzistenci. Štětec pak snadno klouže po pokožce a vytváří matnou vrstvu, která dobře kryje, nemaže se a drží opravdu dlouho, než se začne drolit.

Malování na obličej je těžší než na papír, který je rovný a leží na pevné podložce. Je na vás, zda se rozhodnete pro symetrický motiv soustředěný okolo očí, nebo se pořádně rozmáchnete a pojmete celý obličej jako jedno malířské plátno. Pokud zvolíte zdobení kolem očí, magazín Coveteur radí začít od vnitřního koutku oka linkou podél linie řas a protáhnout ji do strany směrem ke spánku do tvaru křídla nebo jiného motivu, který vás napadne. Dokud je barva na štětci mokrá, líčidla se snadno mísí, což dovoluje hrát si s barevnými přechody. Nicméně je potřeba pracovat rychle, protože líčidla na štětci rychle zasychají. Oči je dobré na make-up připravit aplikací podkladové báze (tzv. primeru), když ji nemáte po ruce, můžete použít korektor.

Bojíte se, že umělecké dílo nebudete schopni dostat z pleti dolů a jeho kusy vám budou na tváři držet ještě následující dny? Vaše obava je zbytečná. Protože se líčidla aktivují vodou, nejsou voděodolná. Takže je odstraníte velice snadno pomocí vatových tamponků s odličovačem. Na očích je dobré tamponek pár vteřin podržet a teprve pak barvu setřít směrem k okraji obličeje. Pozor ale na déšť. Pokud s abstraktním make-upem vyrazíte třeba na Pride, je rozhodně dobré vzít si s sebou deštník.

Šokující a depresivní, ale pořád málo? Druhá série seriálového hitu Euforie míří do finiše a diváky rozděluje na dva tábory23. 2. 2022

Nemáte pevnou ruku? Rostoucím trendem je i nalepovací make-up

Možná vám to se štětcem nikdy pořádně nešlo a výše popsané vám přijde příliš složité. Pak se můžete vydat cestou nalepovacího make-upu, který se po boomu v devadesátkách vrací znovu do módy. Zatímco před 30 lety se nosily stickerky v designu drahokamů na nehtech a falešné piercingy, dnes technologie postoupila dál. Můžete si vybrat nalepovací barevné oční linky, nebo problematická místa překrýt stickerkami, které budou akné zároveň léčit. Oblíbené jsou pihy v podobě nalepovacích drahokamů nebo perliček. Tento typ líčení ale nemusí být vždy divočina. Třeba Lady Gaga sahá po nalepovacích černých očních linkách, které jí prostě ušetří čas a jsou skvěle symetrické.

Přijetí své individuality bez ohledu na očekávání společnosti je přístup, který razí především mladá generace Z. Nalepovací nebo abstraktní make-up jsou výrazové prostředky, které umožňují vyjádřit vlastní osobitost. Je na čase rozbít uniformitu starých ideálů krásy.

Zdroj: Bebeautiful.in, Glamourmagazine.co.uk, Lorealparisusa.com, Coveteur.com, Hypebay.com