„Chceš rychle zestárnout? Dej si skleničku!“ Odborník řekl, jaký vliv má alkohol na pleť

Někteří z nás si na alkoholu pochutnávají pravidelně, zatímco jiní dávají přednost spíš příležitostnému pití. Ať už se ale řadíte do té či oné skupiny, mějte na paměti, že se sice na nějakou dobu dostaví dobrá nálada, ale za jakou cenu? Zejména vaše pleť totiž z popíjení tak nadšená nebude. A dá vám to jasně najevo.

Občasný drink takový problém nepředstavuje. Pokud ovšem alkoholu holdujete často a pravidelně, můžete si být jistí, že to bude mít svoje následky. Do určité míry se po požití alkoholu cítíme prima. To samé se už ale z dlouhodobého hlediska nedá říct o naší pleti, která po celou dobu nenápadně trpí. Než si tedy příště budete chtít dopřát víc skleniček, než je zdrávo, myslete na to, že se to časem může nepěkně podepsat i na stavu vaší pokožky. 

„Že je můj syn gay, vím od dob, co byl malý. Koupila jsem mu literaturu a vzala ho na průvod,“ čeká matka na synův coming out6. 6. 2022

O tom, že alkohol má na tělo negativní dopady, ví asi všichni. Tušíme, že jeho nadměrná konzumace může vést ke spoustě zdravotních rizik – mezi ty nejčastější patří onemocnění jater, trávicí soustavy, ale i srdce a také poškození mozku. Už méně často si ale uvědomujeme, co může alkohol do budoucna udělat s naší pletí. Ani pokožce totiž popíjení zrovna dvakrát neprospívá. 

Je tedy možné, že veškeré vynaložené úsilí do péče o pleť a nemalé peníze utracené za spoustu produktů, které slibují zázraky, pak přijde vniveč. „Alkohol je vlastně jedna z nejhorších a nejagresivnějších sloučenin, které naši pokožku bez nadsázky ničí. Se svými pacienty vždycky vtipkuji: Pokud chcete zestárnout, hned si běžte dát skleničku,“ vysvětluje newyorský nutriční specialista Jairo Rodriguez. Zároveň připomíná, že se pití klasifikuje jako dvě skleničky libovolného opojného nápoje denně. 

Z jakého konkrétního důvodu je ale alkohol takovým postrachem pokožky? „Během popíjení dochází k obrovskému poškození kůže. Alkohol totiž ovlivňuje jakoukoliv sliznici – od slinivky přes játra až právě po kůži. Jedním z prvních dopadů konzumace alkoholu je dehydratace, která z pokožky vysává veškerou tekutinu,“ popisuje Rodriguez. „Když se podíváte na ženu, která pije 20 nebo 30 let, a porovnáte ji s její vrstevnicí, která nepije vůbec, uvidíte obrovský rozdíl ve stavu jejich pokožky. Žena, která je aktivním pijákem, bude mít na pleti více vrásek, které způsobuje právě dehydratace. Alkoholem dehydratovaný člověk pak vizuálně může zestárnout klidně až o deset let,“ dodává také tento odborník na výživu. 

U vysušení pokožky to ale bohužel zdaleka nekončí. Alkohol má na svědomí také nevzhledné zarudnutí kůže, ze kterého se při dlouhodobém pití může vyklubat mnohem větší problém, než by se mohlo zdát. „Alkohol zanítí tkáň, přičemž vzniklý systémový zánět kůže vytváří histaminovou reakci. Ta připomíná alergii, takže způsobuje zarudnutí, zčervenání kůže. Zpočátku vám to nemusí připadat jako nic závažného, nicméně po určité době – šesti měsících, roce, nebo dvou letech nepřetržitého popíjení – to může vyústit v opravdu výrazné zarudnutí obličeje,“ upozorňuje Rodriguez. Postupně se mohou přidávat i další kožní problémy jako třeba akné.

„Stavba domu spojila rodinu, která se musela smířit s tím, že jsme dvě ženské,“ říká nyní již maminka dvou synů, Veronika Kodešová13. 5. 2022

Všechno ale ztraceno není – záleží jen na vašem přístupu. „Kůže, stejně jako jakýkoliv jiný orgán, má schopnost regenerace. Tělo má navíc báječnou rychlost rehydratace,“ říká Rodriguez. Má to ale svůj háček. „Tato regenerace má také svůj limit, který závisí na tom, k jak rozsáhlému poškození došlo. Pokud pijete 15 až 20 let a najednou přestanete, je to skvělé. Jakmile ale zničíte kolagen, je těžké vrátit pokožku zpět do podoby, v jaké se nacházela předtím,“ doplňuje tento nutriční specialista.

Alkoholu se nemusíte vzdát úplně – neměli byste ale pít víc než dvakrát týdně. Velkou roli hraje taky to, jaký drink zvolíte. V tomto případě totiž platí, že čím čistší alkohol, tím lepší, protože do těla i z něj se dostane mnohem snáz. Přesto by však stálo za zvážení, jestli by nebylo dobré alkohol trochu omezit. Nemusíte věřit na novoroční předsevzetí, ale vězte, že z pití pak budete mít mnohem větší požitek a vaše tělo se vám navíc odvděčí. 

Zdroj: Alkohol-skodi.cz, Vogue.com, Gq.com, Insider.com, Goodto.com