Skolilo vás nachlazení? Těchto 6 babských rad vás dostane zpátky do formy!

Zima je tentokrát hodně nevyzpytatelná, což je obzvlášť pro někoho s oslabenou imunitou hotové peklo. Pokud totiž nepatříte mezi otužilce, které jen tak něco nerozhodí, teplotní výkyvy a neustálé změny počasí se na vašem zdraví dříve či později zřejmě dost neblaze podepíšou – minimálně v podobě nachlazení. Naštěstí jsou tu babské rady, které vás snadno a rychle znovu postaví na nohy.

Zatímco někteří z nás šli během pandemie do sebe a začali o své zdraví více dbát, jiní se třeba i vlivem home-office stali k různým zdravotním problémům náchylnějšími. Venku pak stačí jedno ofouknutí studeným větrem a rázem je člověk marod. Pokud se něco takového stalo i vám, ale nemáte sílu chodit k doktorovi, nebojte – všechno potřebné k efektivními vykurýrování nejspíš už stejně máte doma. Alespoň podle těchto babských rad.

Píseň Bryana Adamse „Summer of '69“ není o letopočtu, ale o sexuální poloze! Jaké jsou další překvapivé významy světoznámých hitů?14. 12. 2021

1. Osvědčená klasika

Tou jsou samozřejmě bylinky – jejich sílu proto rozhodně nepodceňujte. Ačkoliv během nachlazení byste měli tekutiny doplňovat i obyčejnou vodou (pochopitelně v pokojové teplotě), bylinkové čaje mají kromě hydratace ještě další přidanou hodnotu. Například heřmánek či šalvěj obsahují antioxidanty a protizánětlivé látky, takže z vašeho těla vyplaví škodliviny. Pokud navíc čaje dochutíte medem, jejich dezinfekční vlastnost se tím ještě znásobí. Výluh z heřmánku ale nemusíte jen pít – využít ho můžete i na inhalování, které uleví dutinám. Čaj z podbělu je zase dobrý na kašel, kdežto horečky sníží květy černého bezu. A seznam by mohl pokračovat...

2. Klišé, které zabírá

O blahodárných účincích zázvoru jste toho určitě slyšeli už hodně. Není ale opěvovaný nadarmo, protože v sobě skrývá vitaminy A, B1, B2, C, E a také velké množství minerálních látek jako hořčík, vápník, železo, draslík, sodík nebo fosfor. V kombinaci s citronem a medem jde pak bez nadsázky o vitaminovou bombu, která s nachlazením zatočí. I u zázvoru ale máte na výběr. Pro okamžité zahřátí můžete zvolit klasický čaj, který je nejlepší připravit z čerstvých kousků zázvoru. Dobrou službu vám ale prokáže i ve svojí kandované nebo sušené podobě. 

3. Přírodní antibiotikum 

Když na vás „něco leze“, česnek je prostě k nezaplacení. Je v něm totiž více než 200 účinných látek, které působí protizánětlivě, posilují imunitu a likvidují naopak látky škodlivé. Pomoct může i česnečka, na které si navíc pochutnáte. Mějte ale na mysli, že česnek je nejúčinnější ve svojí přirozené aromatické syrové formě. Velkými pomocníky jsou i čerstvý křen, cibule a vývar.

4. Antická vychytávka 

Už staří Řekové a Římané měli povědomí o tom, jak užitečné je kysané zelí. Je totiž zdrojem vitaminů C, K a skupiny B, kyseliny mléčné, železa a minerálních látek jako hořčík, vápník, draslík a fluor. Mezi další benefity patří také látka zvaná cabigen, která je klíčová při léčbě žaludečních vředů a chrání tělo před rakovinou. 

5. Skryté poklady

Vzhledem k tomu, že „céčko“ bývá první volbou jak při prevenci, tak při samotném nachlazení, nikoho asi nepřekvapí, že se velké oblibě těší také rakytník, který je právě na vitamin C bohatý. Podobně je to i s šípky, ale věděli jste, že hodně nápomocné vám můžou být i chilli i běžnější sladké papriky? Kromě vysokého podílu antioxidantů včetně vitaminu C se totiž pyšní i obsahem kapsaicinu. Ten vám usnadní uvolnění, ale i následné vykašlání hlenů, které jsou nahromaděné v nosních dutinách. Papriky ale poslouží i v případě, že vás sužuje nepříjemná bolest v krku.

Akné rozhodně nemusí být jen na tváři. Co způsobuje bolestivé pupínky na zadku a jak tento problém řešit?31. 12. 2021

6. Sůl nad zlato

Na tomhle známém pořekadle je pravdy víc, než byste si mohli myslet. Že sůl je nad zlato, totiž neplatí jen tehdy, když jde o vaření. Sůl přijde vhod i během nachlazení. Když ji rozpustíte ve vlažné vodě a vyrobíte si domácí slaný roztok, sami poznáte, co dovede za zázraky –  dokáže totiž protáhnout nosní dutiny. Nic ale nezkazíte ani kloktáním.

S některými babskými radami jste se pravděpodobně už někdy setkali, jiné tipy pro vás možná až doteď byly velkou neznámou. Není ovšem divu, že se praktikují dodnes –  jde o snadnou, přírodní a přitom opravdu účinnou cestu, jak si s nachlazením poradit v pohodlí domova.

Zdroj: Prevention.com, Medicalnewstoday.com, Healthline.com, Eatthis.com, Medicalmedium.com, Businessinsider.com, mojezdravi.cz