Poloha, v níž spíte, ovlivňuje vaše zdraví, ale může podpořit i hubnutí. Jakou pozici byste tedy měli ideálně zaujmout?

Když se řekne „hubnutí“, většině lidí se logicky vybaví dieta a pohyb. Ovšem konkrétně ke spalování tuků kupodivu nedochází jen v posilovně – tento proces totiž probíhá i během spánku. A dokonce existují metody, jak noční spalování tuků podpořit a vlastně tak hubnout prakticky bez vynaložení jakéhokoliv úsilí.

To, v jaké poloze spíme, ovlivňuje celou řadu věcí ve zdravotní rovině. Poloha ve spánku tedy může pozitivně, ale i negativně ovlivnit např. bolesti krku a zad (za účelem jejich eliminace je doporučováno spát na zádech, příp. na boku), průtok krve v těle (zejména těhotným ženám je právě proto doporučován spánek na levém boku), chrápání (to může zmírnit spánek na břiše, v tzv. poloze plodu či na boku), pálení žáhy (v takovém případě je prospěšné spát s hlavou víc podloženou a na levém boku), ale i trávení (za účelem jeho zlepšení byste měli spát na břiše). Výjimkou pak podle spánkové expertky Terry Cralle a členky American Sleep Association není ani spalování tuku, což je proces, který v těle probíhá v noci, v rámci metabolických funkcí. Tedy, vaše spánková poloha vám samozřejmě nepomůže k tomu, abyste se jako mávnutím kouzelného proutku změnili v Twiggy (či jakýkoliv její mužský ekvivalent), na druhou stranu k úbytku tuku v noci dochází v oblasti žaludku, což je z hlediska redukce tukových zásob partie naprosto nejproblematičtější.

Mýtus nebo tvrdá realita? Odborníci řekli, jak moc elektronika a umělé světlo doopravdy ovlivňují náš spánek28. 3. 2022

Jak spíme?

To, v jaké poloze usínáme, o nás podle vědců může mnoho prozradit. Výzkum realizovaný organizací Better Sleep Council prokázal, že spánková poloha člověka může souviset nejen s jeho zdravím, ale také věkem či úrovní vzdělání. Největší rozdíly ale vzhledem k preferované spánkové pozici daná studie prokázala v souvislosti s rozdílnými generacemi, kdy  mileniálové a příslušníci generace X častěji než tzv. boomeři spí na břiše. Boomeři pak s větší pravděpodobností než předchozí zmiňované skupiny spí zase na boku.

Podle studie zveřejněné v časopisu Nature and Science of Sleep v roce 2017 pak více jak 60 % lidí spává na boku, což z této polohy činí tu nejběžnější – a vlastně k tomu mohou být dle autorů i objektivní důvody, nejenže spánek na boku snižuje riziko chrápání, ale také prospívá zdraví střev (trávicí systém totiž v této poloze funguje efektivněji). Oblíbenost polohy na boku pak roste s věkem – ačkoliv souvisejícím problémem mohou být bolesti ramen v případě, že člověk setrvá dlouho v jedné pozici, stejně tak se zvyšuje riziko vzniku vrásek v oblasti obličeje. Poloha na boku je ale jen jednou z možností – přitom ty další dvě, tedy spánek na břiše a zádech, může mít dle dr. Cralle pozitivní dopad i na redukci tuku v oblasti břicha.

Spánek na břiše

Vodorovné uložení se na břicho obecně platí za jednu z nejhorších spánkových poloh vůbec – důvodem je mj. zátěž na důležité tlakové body v těle (a vašemu obličeji bezprostřední kontakt s polštářem také zrovna neprospěje). Na druhou stranu při bolestech v dolní části zad se člověku může v této poloze ulevit, což platí i pro ty, kteří ve spánku trpí obstrukčním dýcháním. A tato poloha je ku prospěchu i při redukci tuku. Podle Cralle při spánku na břiše vyvíjí váha vašeho těla tlak na danou oblast, a tak vlastně zabraňuje hromadění tuku. Aby ale spánek na břiše negativně neovlivňoval vaše zdraví, je namístě snažit se tuto polohu nezaujmout na celou noc – aby se dostavily kýžené „hubnoucí účinky“, dle Cralle bohatě postačí, když na břiše strávíte 2-4 hodiny. Zvážit byste měli také pořízení vhodného podpůrného polštáře pro hlavu a krk. A ti, kdo na spaní na břiše nejsou zvyklí, by nejprve před usnutím měli chvilku „trénovat“, aby našli polohu, která bude pohodlná.

Spánek na zádech

Poloha na zádech (s nohama rovně nataženýma před sebe či mírně pokrčenýma v kolenou) je obecně označována za tu nejzdravější. Pokud má člověk vhodnou matraci, poloha na zádech uleví páteři, ale pomůže i s bolestmi zad, kolen i nohou. Co se týče souvislosti se zbavováním se břišního tuku, tělo má v této poloze údajně větší problém proměnit konzumované pokrmy v tuk – a místo toho je tak promění v energii či vše špatné vyloučí. Pro spánek na zádech ale existuje i určitý „upgrade“ – ten spočívá v podložení kolen polštářem tak, aby byla ohnutá. Díky tomu údajně dojde k odstranění tuku také z dolní části zad a uvolnění tlaku vyvíjeného na žaludek. V případě, že se spánkem na zádech máte potíže, zkuste zapracovat na správné poloze hlavy (a její podpoře v podobě polštáře) – pak se vám bude lépe dýchat.  

Zdroj: Giphy

Spánková hygiena jako základ

I když samozřejmě díky zaujmutí určité polohy v posteli můžete spalování tuků lehce podpořit, existuje i mnoho dalších tipů, jak daný proces právě během spánku ještě více stimulovat. V prvé řadě byste spánku měli mít dostatek (kdy méně než 7 hodin spánku je dle odborníků málo). Přitom přibývají důkazy o tom, že právě scházející spánek je problém, jenž se týká lidí, kteří mají potíže zhubnout. Podle dr. Richarda K. Bogana, spánkového odborníka, je „spánek nezbytný pro normální funkci tělesných hormonů a imunitního systému – a nevyspalý mozek je hladový mozek,“ což znamená, že špatný spánek vede k přibývání na váze.

Líbivý městský crossover se sportovní tváří. Vyzkoušeli jsme Seat Arona FR20. 4. 2022

Naopak se spalováním kalorií může pomoci důkladné větrání ložnice, kdy teplota v ní nepřekročí 19 stupňů. Dle souvisejícího výzkumu lidé, kteří v takto nízké teplotě spali, po měsíci zvýšili spalování tzv. hnědého tuku až o 42 % a jejich metabolismus se také o 10 % zrychlil. A samozřejmě byste měli myslet i na klid v ložnici a ideálně absenci tzv. modrého světla. Pokud se vám tedy podaří veškeré poznatky adekvátně zkombinovat a uvést do praxe, budete mít přinejmenším dobře nastartováno ke zdravě vypadající figuře.

Zdroj: bistromd.com, terrycralle.com, bettersleep.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, sleepfoundation.org, cdc.gov, today.com, nih.gov