Ronchopatie se týká přinejmenším každého třetího muže a nevyhýbá se ani ženám nebo dětem. V čem je tento noční strašák nebezpečný?

Že nemáte tušení, co je ronchopatie? Vsadíme se, že pokud vám prozradíme známější synonymum, chytíte se za nos. Anebo možná spíš za krk, nebo uši. Záleží na tom, zda se vás ronchopatie – tedy chrápání – týká přímo, anebo jí trpíte zprostředkovaně kvůli svému blízkému, který vám (ač třeba ne schválně) nedá spát. Víte však, že je tento zvukový projev spojen nejen s hádkami ve vztahu, ale i s možnými vážnými zdravotními komplikacemi?

Podle České průmyslové zdravotní pojišťovny chrápe hned 35 % mužů mezi 35 a 65 lety. To je víc než každý třetí. Oproti osmi procentům žen je to poměrně vysoké číslo. Dámy mají na rozdíl od pánů totiž výhodu větších, méně pružných dýchacích cest. Kde je více prostoru a méně pohybu, tam se i méně často dostaví takové uvolnění, které by zapříčinilo onen dřevorubecký zvuk. Jelikož se mužům častěji hůř dýchá, inklinují při spánku k poloze na zádech a s otevřenými ústy. A jak možná víte, to je ideální poloha pro co nejhlasitější zvukové projevy. A možná vás to ani nenapadlo, ale i děti mohou mít problémy s chrápáním – u nich to je většinou kvůli zvětšeným nosním mandlím.

„Jsem úspěšnější než můj heterosexuální, dokonalý bratr, a to mi stačí,“ shrnul výsledek dlouholeté rodinné bitvy gay podnikatel29. 7. 2022

Všeobecně se dá říct, že chrápání není nic jiného než vibrace. Pohybující se vzduch naráží na nestabilní překážky, jako je například měkké patro nebo rozšířená tkáň v nosohltanu. Za tuto poruchu spánku může hned několik faktorů. Někdy jde dokonce o jejich kombinaci. Že jste se urazili, když vám lékař doporučil zhubnout? No, možná byste se/to měli zvážit. Nespíš vás nechtěl popudit, ale upřímně vám doporučil možné řešení. U žen může být na vině zvýšená váha nejen v případě obezity. I těhotným v důsledku hormonálních změn a nabírání tělo otéká, a tak mohou budoucí maminky zničehonic začít chrápat (i v případě, že se jich podobné problémy nikdy předtím netýkaly).

Zhoršovat celou situaci si můžete i kouřením, ale nejspíš je vám jasné, že cigarety zdraví zrovna nepřispívají. A jak se to stane? Kouř totiž posouvá hleny směrem nahoru v dýchacích cestách. Tím jsou kuřáci více náchylní i k různým onemocněním horních cest dýchacích. Třetím strašákem pro vašeho spoluspícího bude alkohol. Ten uvolňuje svaly v krku, a tak se vibrace mohou rozjet naplno a dodat chrápání pořádné grády! A ne, to není všechno. Ronchopatii si můžete přivolat i konzumací většího množství jídla před usnutím, tím, že užíváte hypnotika, anebo jste ji prostě zdědili po předcích. Možností je spousta. Řešení naštěstí taky.

U někoho se najdou anatomické anomálie (jako třeba deformity nosu a nosní přepážky), které je potřeba prohlédnout a případně odborně upravit, jinému ale postačí zlepšit spánkovou hygienu anebo změnit pozici, ve které uléhá ke spánku. Každopádně s věkem se pravděpodobnost chrápání u pánů raketově zvyšuje, a tak se s ním po čtyřicítce setkává až 54 % z nich.

vibrating homer simpson GIFZdroj: Giphy

Myslíte si, že chrápání působí problémy jen ve vztahu, kdy se zamilovaní snaží neodmilovat, zatímco jeden odolává druhého udusit ve spánku? To je samozřejmě hyperbolicky řečeno, ovšem nejednou se páry musí rozhodnout, jak situaci řešit, nezřídka pak končí u oddělených ložnic, příp. pořádných hádek. Jsou tu ale i horší rizika, než je naštvaný partner nebo partnerka: Chrápání může být projevem mnohem závažnějšího problému – například spánkové apnoe. Možná jste o ní již slyšeli – to je stav, kdy jednoduše na několik vteřin přestanete dýchat. Že to zní děsivě? Ono to děsivé je! Následkem může být třeba i rozvoj kardiovaskulárních chorob.

I když třeba nevíte, co se vám během spánku děje, možná pozorujete následující vybrané příznaky spánkové apnoe:

-        Jste během dne hodně unavení, i když v posteli trávíte dost času.

-        Únava vede k usínání během dne a ke snížené výkonnosti.

-        Bolí vás hlava. To se při nekvalitním odpočinku prostě stává.

-        Často se budíte a nevíte proč? Tělo vás automaticky probralo!

-        Už se vám dlouho nic nezdálo? Možná nyní znáte důvod.

-        Jste depresivní. Protože jste prostě vyčerpaní.

Rozhodně je dobrý nápad navštívit lékaře. Možná vám doporučí spánkovou laboratoř. Nebojte se, nebudou s vámi zacházet jako s pokusnou myší. Prostě jen usnete a přístroje změří, co se vám během spánku děje. Řešení se s dostatkem informací hledá mnohem lépe. Tím spíš, když chrápání nemusí být jen problémem, který existuje sám o sobě. Může být třeba příznakem interních onemocnění. Jen si vzpomeňte na svou poslední rýmu. Nejspíš jste chrápali, že? Co když ale trpíte něčím závažnějším než jen rýmičkou nebo alergií?

Přestože vám doporučujeme především navštívit lékaře, je možné vyzkoušet i některé babské rady anebo volně dostupné přípravky. Existují spreje, bylinné kapky a jiné extrakty, které mají před usnutím za úkol zpevnit měkkou tkáň. Někdo doporučuje od plic si před ulehnutím zazpívat za účelem rozšíření dýchacích cest. Domácí kutilové jsou schopni přišít si na zadní část pyžama tenisák, aby se tím přinutili spát na boku. Pokud chcete napřed zkusit něco opravdu snadného, udělejte si šálek bylinkového čaje – ideálně mátového. Mentol pomůže s hlenem. Stejně tak můžete přičichnout k eukalyptovému nebo tymiánovému oleji. Z tymiánu lze vytvořit i odvar a ten vypít. A pokud nejste zrovna bába kořenářka a nechce se vám shánět bylinky, vezměte si na pomoc sůl a inhalujte horkou vodu, případně iReceptář doporučuje zaměnit slanou vlažnou vodu za kapky do nosu, příp. s ní provádět výplachy za pomocí proplachovací konvičky.

Dovolená na Gran Canarii není jen o párty. Procestovat můžete nádherné poklady ostrova, ze kterých budete mít husí kůži27. 5. 2022

Pokud navštívíte lékaře, možná se domluvíte na řešení pomocí laseru (LAUP). Tento zákrok dle Perfect Clinic pomůže od chrápání anebo alespoň k výraznému snížení jeho intenzity u 80-90 % pacientů. Proces netrvá dlouho a stačí na něj lokální anestezie. Není potřeba ani hospitalizace. A co že se bude dít? Zjednodušeně řečeno se laserem odstraní přebytečné části měkkého patra a přidají se jemné zářezy, které oblast vyztuží. Za týden až dva (to je individuální), kdy vás bude možná trochu trápit bolest při polykání, bývá většinou všechno zahojeno. Někdy je ovšem zapotřebí kombinovat LAUP se zákrokem v nose – kupříkladu (opět laserovým) ošetřením zbytnělé nosní sliznice – nebo s operací nosní přepážky. Záleží na tom, kde problém vzniká. Pokud se zákroků bojíte, zkuste dát šanci alespoň prohlídce a konzultaci. Na rozmyšlení dalšího kroku si můžete nechat čas. Ovšem je dobré vědět, zda je s vaším zdravím všechno v pořádku.

Zdroj: cpzp.cz, nechrapejte.cz, mojezdravi.cz, lekarna.cz, wikiskripta.eu, vyspise.cz, fnmotol.cz, zdravi.euro.cz, ireceptar.cz, perfectclinic.cz, YouTube kanál INSPAMED