Jak vyléčit feministku a udělat z ní „opravdovou ženu“? Tyto čtyři kroky doporučilo známé médium

Před několika lety byl v zahraniční verzi magazínu Maxim publikován opravdu kontroverzní (nebo spíše stupidní) článek o tom, jak vyléčit feministku. Šlo o čtyřkrokový návod pro muže, který se odhodlá oblečenou, zanedbanou nešťastnici zbavit jejích patálií a proměnit ji v přitažlivou, „opravdovou“ ženu ve spodním prádle. Že vám to připadá přitažené za vlasy? To proto, že se skutečně jedná o velmi bizarní výtvor, a tak jsme se vám jej rozhodli ve vší počestné ironii přeložit k vlastnímu nastudování.

Nejen web Critical Media Project si všimnul osmnáct let starého článku – přesněji počinu magazínu Maxim z listopadu roku 2003. Na jeho základě vznikly poměrně palčivé otázky:

1. Jaké negativní konotace existují kolem označení/slova „feministka“? Jaké se s feministkami pojí stereotypy vnímané širokou veřejností?

2. Na jaké nálepkování narážejí obecně ženy?

3. Co vlastně znamená být „opravdovou ženou/dívkou“?

4. Proč někoho vůbec napadá, že feministky musejí být „léčeny“, jako by šlo o nemoc?

5. Co takový článek v Maximu vypovídá nejen o médiu jako takovém, ale i o jeho čtenářích?

Dvojí život v praxi: Doma „neschopným synem a mamánkem“, v Praze gayem, který se bojí odhalení8. 6. 2022

Ale postupně: Oč, že se tedy jedná? Článek, který si můžete v naskenované verzi prohlédnout zde, si dal za úkol ve čtyřech krocích popsat mužům, jak se mají chovat k feministce, a to tak, aby ji změnili. Jednoduše se dá říci, že oslavuje mužskou dominanci a rozhodně se nesnaží ani předstírat, že podporuje ženskou autonomii nebo snad nárok na vlastní rozhodnutí. Ať už bylo záměrem článku cokoli – třeba i jen pobavit – je to jednoduše poněkud za hranou. Níže se dočtete, jak v překladu do češtiny Maxim instruoval muže k činům:

Jak vyléčit feministku: Změň neoholenou, militantní, protestující veganku v pravou dívku! (Ano, tak opravdu zní název.)

Krok 1: Vyhraj ji

Feministka je stejná jako jakákoli jiná žena: Nebude ti věnovat čas, pokud nevíš, jak se s ní sblížit. Abys dokázal, že nejsi součástí obávané penisokracie, předstírej, že sdílíš její přesvědčení. Schovávej svůj nedostatek opravdových znalostí o feministických záležitostech a ukaž jí, jak moc si vážíš jejích názorů tím, že jí položíš inteligentní otázky jako: „Co musí žena udělat, aby si vydělala stejnou odměnu za stejnou práci?“ nebo „Ublížilo manželství Glorie Steinem* feministické agendě?“ nebo „Vidělas včera večer Cagneyovou a Laceyovou?"

*Gloria Steinem je feministická aktivistka. Vdala se v roce 2000. Jelikož manželství bylo vždy jejím velkým tématem, to, že se rozhodla stát součástí instituce, kterou kritizovala, vzbudilo velkou pozornost – pozn. red.

Tento krok je pro ilustraci opatřen fotografií rozcuchané ženy se zarostlým podpažím, vytahaným tílkem, bez bot a s cigaretou v ústech. U její hlavy je vyobrazena pohoršená bublina: „Nebyly by žádné další války, kdyby všechny penisy byly uříznuty! Ugh!“

„První coming out jsem prožil ve vlaku. Rodina o tom zatím ale neví,“ svěřil se student, který denně dojíždí do školy23. 5. 2022

Krok 2: Otevři jí oči

Nečekej, než sama začne přemýšlet jinak – dej jí nějaké názory. Začni s diskutováním „rtěnkového“ feminismu*, který je mnohem lépe ovladatelný než bojová („combat-boot“) odrůda. „Může být dívčí dívkou a stále být feministkou,“ vysvětluje Jennifer Baumgardner, spoluautorka díla Manifesta: Young Woman, Feminism, and the Future (Manifesta: Mladé ženy, feminismus a budoucnost). „Není potřeba vyhýbat se věcem jako nákupy, líčení nebo partneři.“ Nemyslíš si, že je již připravena předplatit si Maxim? Zapiš ji pro Bust – lehký feministický magazín, který říká, že ženy mohou být nezávislé, silné a relativně bez srsti.

*Jedná se o třetí vlnu feminismu, která vyzdvihuje tradiční koncepty ženství. Příznivci tohoto směru zjednodušeně řečeno zastávají názor, že make-up a sexy oblečení neznamenají, že se žena stává méně feministickou – pozn. red.

Zde je jako modelový příklad vyobrazena žena v teniskách, kalhotách, zapínací bundičce, bez make-upu a s vlasy zastrčenými za ucho, která si má o tom, kdo ji dostal ke druhému kroku, myslet: „Možná nejsi takový povaleč jako můj chybějící otec.“

Krok 3: Zacházej s ní správně

Jakmile je ustanoven vztah, měl bys s feministkou zacházet stejně jako s jakoukoli jinou dívkou, o kterou jsi měl zájem, radí Baumgardner. Dokud nejsi arogantní, nebude nic namítat proti občasnému otevření dveří nebo zaplacení účtu. Poté otevři její potlačované Malibu Barbie fantazie a kup jí přiléhavé tílko s nápisem FEMINISTKA natištěným na hrudi z outspokenclothing.com. Řekni jí, že vypadá skvěle – ovšem vyvaruj se fázím jako „odvážné kozičky“.

Zde se modelka již vysvlékla do hravé sukničky a kraťoučkého trička. Koketně se usmívající mladá žena s culíčky říká: „Myslím, že mě muž doplňuje.“

action league nicksplat GIFZdroj: Giphy

Krok 4. Přesuň její pozornost

Abys s ní zvládl trávit čas, budeš muset přeskupit její feministické zájmy jinam. „Zaměř se na věci, které máte společné,“ doporučuje Michele Weiner-Davis, autorka The Sex-Starved Marriage (Po sexu hladové manželství). „Má ráda softbal? Vezmi ji na prvoligový zápas. Je neochvěnou enviromentalistkou? Běžte kempovat. Podporuje ženské právo odmítnout zastaralé móresy naší muži dominované společnosti? Řekni jí, aby se přiblížila tvému mikrofonu.

Zde se již ilustrace nezabývala oblečením a dívka se vysvlékla do lechtivého červeného spodního prádla. Smyslně se dívá ze stránky časopisu přímo do očí čtenáře, kterému se snaží sdělit: „Tvé Camaro mě rozpaluje!“

Tak. Hotovo. Nyní i vy znáte kompletní návod, jak si s takovou feministkou poradit a změnit jí navždy život. Není zač.

Zdroj: criticalmediaproject.org, youngfeminist.eu, thoughtco.com, csfd.cz