Akné rozhodně nemusí být jen na tváři. Co způsobuje bolestivé pupínky na zadku a jak tento problém řešit?

Různě pleťové nedokonalosti trápí celou řadu lidí. V souvislosti s nošením roušek a respirátorů vznikl zbrusu nový problém, tzv. „maskné“, faktem ale je, že zánětlivé pupínky se neobjevují jen v oblasti obličeje. Nespočet lidí se potýká s akné např. v oblasti ramen či zad, velmi specifickým problémem je však i akné na zadku…

Akné je velmi variabilní, může se objevovat skutečně na netušených místech, přičemž pozadí je jedním z nich. Pupínky na zadku jsou ale vlastně mnohem běžnější, než by kdokoliv čekal. A také mají celou řadu podob – může jich být jen pár a mohou být prakticky neviditelné, stejně tak však mohou být velmi výrazné, zarudlé, bolestivé či svědivé.  Ačkoliv ale akné vzniká tak, že dojde k ucpání pórů – které jsou samozřejmě i na zadku – naprosto drtivá většina nepříjemných pupínků v této oblasti ucpanými póry způsobena není. Obecně pak platí, že akné na zadku má specifický vzhled a projevy v závislosti na původní příčině jeho vzniku.

Cupra Born – zrozena pro nevšední zážitek z jízdy12. 4. 2022

Folikulitida

Folikulitida je označení pro zanícený vlasový folikul – což je, mimochodem, nejčastější příčina zarudlých a zanícených pupínků také na zádech. Vlasové folikuly jsou prakticky ve všech částech pokožky, a tedy i na zadku. Když se vlasový folikul podráždí, tak zčervená a oteče. Výsledkem mohou být i pupínky s bolestivou či svědivou bílou svrchní částí (jedná se o hnis) připomínající akné. A jak folikulitida vzniká? „Podráždění folikul může způsobit v podstatě cokoliv. Příčinou může být pot při cvičení, příliš těsné a teplé tepláky v létě, syntetické spodní prádlo, které není prodyšné,“ zahajuje výčet potenciálních problémů newyorský dermatolog Barry Goldman. Může se tedy jednat např. o důsledek nošení příliš přiléhavého oblečení, svým dílem však přispívá i hromadění potu v důsledku nošení prádla vyrobeného z nylonu nebo polyesteru, tedy z materiálů, které mohou zadržovat vlhkost na kůži a folikuly dráždit. Vlasový folikul se také může infikovat různými typy bakterií, dokonce existují specifické typy folikulitidy související s pobytem ve špatně udržované vířivce či bazénu.

Keratóza pilaris

Pokud na zadku objevíte drobné a drsné hrbolky, je dost možné, že jejich příčinou je keratóza pilaris – velmi časté kožní onemocnění, které způsobuje malé načervenalé pupínky na povrchu kůže. Mohou vypadat jako drobná „krupička“ nebo tzv. husí kůže. Možná si jich ani na pohled nevšimnete, ale při přejetí rukou budou patrné. Ke vzniku těchto hrbolků dochází, když se kolem pórů hromadí keratin, protein, který tvoří ochrannou vrstvu na povrchu kůže. Keratin se může (bez jakékoliv jasné příčiny) nahromadit a vytvořit doslova tvrdou „zátku“, která vypadá právě jako „hrbolek“.

Pokud ale na pozadí objevíte opravdu velký, bolestivý pupínek nebo shluk velkých pupínků, může se jednat o vřed označovaný také jako kožní absces. Ty vznikají v momentě, kdy se již zmiňovaný vlasový folikul infikuje – nejčastěji pak stafylokokovou bakterií (výjimkou ale není ani infekce streptokoková). „Stafylokokové bakterie normálně žijí na kůži bez jakýchkoliv vedlejších projevů. Když se ale dostanou na vnitřní stranu kůže, zapříčiní infekce, jež způsobují na zadku zánětlivé infekce,“ vysvětluje také dermatoložka Ksenia Sobchak. Nepříjemné vředy pak mohou způsobit i různé houbové infekce.

Jak s akné na zadku bojovat?

A jelikož „akné“ v oblasti zadku má trošku jiné příčiny než to na tváři, pravdou je, že i zacházet je s ním třeba odlišným způsobem. Řešení problematických pupínků na zadku totiž spočívá zejména v prevenci – je třeba dbát na hygienu, denně se důkladně mýt (v případě sportu to pak platí dvojnásob) a také si měnit prádlo (tím myslíme, že po každé sprše byste si měli vzít čisté). To by mělo být ideálně ze 100% bavlny.

Kromě toho může být ku prospěchu pravidelná exfoliace, k níž lze užít buď klasickou žínku, nebo i některý z prodávaných exfoliačních produktů. Díky exfoliaci (tedy odstranění odumřelých kožních buněk) lze totiž zabránit tomu, aby se folikuly ucpaly a zanítily – urychluje totiž buněčnou výměnu a udržuje pokožku vláčnou. A co vás možná překvapí, je to, že i na zadek klidně můžete použít peelingy určené primárně na obličej. I když totiž existují peelingy speciálně na zadek (vážně!), ty, které jsou určeny pro oblast obličeje, jsou jemnější, takže jejich užití bude příjemnější. Podle Sobchak není od věci pořídit si také kyselinu salicylovou, potažmo exfoliační produkty, které ji obsahují – konkrétně tedy např. léčivé polštářky, které jsou touto látkou napuštěny, volně prodejné jsou ale i léčivé krémy s touto složkou. Dobrou službu odvedou také čisticí produkty obsahující zinek (např. speciální mýdla). Zmiňovaní dermatologové zároveň doporučují užívání produktů s benzoylperoxidem (nejčastěji jsou opět k dostání mýdla, která jej obsahují), což je lokální antiseptikum, jenž pomáhá zabít špatné bakterie a odstraňuje vše, co by potenciálně mohlo folikuly ucpat.

Zbavujete se chloupků v nose? Pak byste měli vědět o jejich funkci i rizicích tzv. trojúhelníku smrti, jehož je nos součástí26. 4. 2022

Ať už mají ale pupínky na vašem pozadí jakoukoliv podobu a objevují se v jakémkoliv množství, není zač se stydět – akné na zadku je totiž velmi běžný problém. Pokud tedy věnujete trošku času léčbě a prevenci, měli byste se jej poměrně snadno zbavit. A pokud ne, samozřejmě je namístě vyrazit k dermatologovi a tento problém s ním probrat. V takovém případě je pak nejčastějším řešením podání antibiotik, jen v extrémních situacích může dojít až na řezání vředu (což je, mimochodem, věc, o kterou byste se sami doma rozhodně snažit neměli).

Zdroj: verywellhealth.com, mayoclinic.org, melmagazine.com, healthline.com, nhs.uk, allure.com, verywellhealth.com