Pánové, stojíte při močení? Podle lékařů byste si raději měli sednout – a s jejich názorem souhlasí i většina žen

Jde-li muž na toaletu jinde než doma – tedy v restauraci, obchodním centru a obecně na veřejných místech – v podstatě se předpokládá, že malou potřebu vykoná vestoje. Ostatně, za tímto účelem jsou pánské toalety vybaveny pisoáry. Ovšem v domácích podmínkách je situace jiná – tam obvykle všichni mají pouze toaletu klasickou. Ani to však neznamená, že by si muži při močení zpravidla sedli. Ovšem jak se zdá, měli by…

To, že muži mohou čůrat vestoje, jim mnohé ženy závidí – přeci jen jsou situace, kdy je tato možnost skutečně velmi praktická (a za určitých okolností může být i zábavná). Na druhou stranu žít v představě, že všichni muži vždy močí vestoje, je také poměrně značný omyl. I když zrovna mnoho výzkumů na téma způsobů mužského vylučování neexistuje, data z roku 2007 naznačila, že celých 42 % mužů, kteří žijí ve společné domácnosti se ženou, si k močení sedá. Důvod je ale v tomto případě docela k pousmání – vlastně tak úplně nejde o mužskou volbu, pánové totiž podléhají tlaku svých partnerek. „Ukažte mi někoho, kdo tvrdí, že při močení nikdy nemine mísu, a já vám záhy ukážu lháře,“ vystihuje tak situaci Chris, jeden z mužů, který se do výzkumu zapojil.

Auta odrážející vaši individualitu, která si zamilujete? Takové jsou nové modely CUPRA1. 10. 2022

Hygiena nadevše

Výše zmiňovaný tlak žen na muže, aby při močení raději seděli, pak samozřejmě souvisí s hygienou. Stání při močení zvyšuje rychlost proudu, což také zvyšuje riziko, že drobné kapičky moči skončí i jinde než jen v míse. „Není to přitom jen o špatné trefě. Proud moči vytváří jemnou močovou mlhu, která ulpívá všude okolo. I když může být oku neviditelná, rozhodně ji po čase zachytí nos. A tato moč se hromadí a vytváří lepivou podlahu a mísa žloutne,“ doplňuje tak Chris výčet negativ v ryze praktické rovině. A jeho slova vlastně potvrzuje také dr. Jesse N. Mills, klinický profesor v oboru urologie, když říká, že pokud muž na míse sedí, prostě se do ní trefí – což ovšem rozhodně nemusí platit o situaci, když močí vestoje.

Poměrně zajímavě pak k „problému“ přistoupili na Tchajwanu – tamní ministr životního prostředí Stephen Shen totiž právě kvůli vyšší hygieničnosti v roce 2012 dokonce navrhnul, aby muži při močení seděli – a aby toto doporučení bylo umisťováno na veřejných pánských toaletách. Dle jeho slov pak močení vsedě přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Podle představitelů vládního úřadu zaměřujícího se na životní prostředí je pak v Číně vzhledem ke způsobům, jak muži toalety užívají, rozhodně co zlepšovat. A cílem tak bylo tímto doporučením eliminovat především zápach, který způsobuje rozstřik moči v momentě, kdy muži při užití toalety stojí.

Zdraví na 1. místě?

V prvé řadě je třeba říci, že i užívání toalety (resp. klasické mísy, na niž je možné posadit se), které západní kultury považují za zcela samozřejmé, rozhodně není samozřejmostí v zemích směrem na východ. Přitom je přinejmenším k širší diskusi, která z variant je pro člověka vhodnější. Ostatně, v posledních letech na popularitě získaly i speciální záchodové stoličky, které lidem pomáhají ke správné poloze těla tak, aby se dokázali dostatečně vyprázdnit. A existují i názory, že vyprazdňování se v podřepu má své zdravotní opodstatnění.

Zdroj: Giphy

Lékaři pak mají mnoho co říci také k otázce, zda by muži měli stát, či sedět právě při močení. Podle studie nizozemské Leiden University Medical Center z roku 2014 pomáhá sezení při močení mužům s problémy s prostatou – je jistou prevencí onemocnění dolních močových cest a také jim umožňuje močit s větší silou, jelikož pozice vsedě podporuje příznivý urodynamický profil. „Posadit se je lepší volbou pro muže s problémy s prostatou nebo pro muže, kteří jednoduše nemohou dlouho stát. Spousta mužů si sedá také proto, aby lépe vyprázdnili močový měchýř. Když se posadí, mohou více používat břišní svaly, a to právě k vyvinutí většího tlaku na měchýř,“ vysvětluje dr. Mills. Dle jeho slov lze navíc právě pocit nedostatečného vyprázdnění měchýře považovat za možný způsob diagnostiky pacientů s potenciálními urologickými obtížemi. „Dokud má chlap pocit, že dokáže močením svůj měchýř vyprázdnit, je v dobré kondici. Pokud tomu tak ale není, měl by navštívit urologa, aby se ujistil, že v jeho vylučovacím systému není nějaká blokáda, kvůli níž je třeba si sednout a pro vyprázdnění měchýře tak vlastně vyvolat kontrakci břicha,“ doplňuje.

Prosinec se neúprosně blíží! Znáte nejkrásnější místa v Praze? O Vánocích budou ještě kouzelnější24. 11. 2022

Močení vsedě je pak mnohem komfortnější také pro starší muže – a vlastně zejména jich se doporučení, aby se při malé potřebě posadili, týká. V případě mužů mladších pak k močení vsedě vlastně žádné objektivně a vědecky podložené důkazy neexistují. Na druhou stranu ale i v tomto případě rozhodně platí, že se jedná o významně hygieničtější variantu. A vlastně je tu ještě jeden důvod, proč by se muži na toaletě bez ohledu na typ vykonávané potřeby měli posadit – přichází přitom de facto sám a s dobou. I když tedy před více jak deseti lety vsedě močilo jen zmiňovaných 42 % mužů, dnes již toto číslo bude nepochybně vyšší – svým dílem k tomu nepochybně přispívá užívání mobilních telefonů, i na ně je totiž třeba mít k dispozici volné ruce…

Zdroj: menshealth.com, bbc.com, npr.org, medicaldaily.com, squattypotty.com