Povánoční úzkost: Nepříjemné pocity z návratu do rutiny trápí řadu lidí. Jak si s nimi poradit?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Povánoční úzkost: Nepříjemné pocity z návratu do rutiny trápí řadu lidí. Jak si s nimi poradit?

A je po všem. Nakupování, zdobení, vaření, smažení, pečení, uklízení, chystání, balení… To všechno je za námi a Vánoce přijdou zase až za dlouhý rok. Někteří se možná cítí odpočatí, připravení vrátit se do práce a každodenního shonu. Pokud ale i vás pálí nepříjemné pocity, vězte, že v tom nejste sami. Povánoční úzkosti mohou hodně potrápit. Jak si s nimi poradit a nastoupit zpátky do rozjetého vlaku?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
27. 12. 2021

Pro někoho může být návrat do pracovního procesu a každodenních rutin osvobozující: Konečně je po svátcích a staré známé je uklidňující. Ovšem ne všichni se s úlevou vrhají do svých vyjetých kolejí. Úzkosti, které možná nyní cítíte, ale neprožíváte sami. Dle doktorky Becky Spelman se může příjemná přestávka přelít v nedostatek motivace a jednoduše neschopnost začít tam, kde jsme před Vánoci skončili. Kulminující pocity smutku a obav z toho, co všechno nás v následujících dnech čeká, mohou být natolik intenzivní, že se namísto obyčejného povzdechnutí nad povinnostmi může dostavit opravdová úzkost – stav, který je v podstatě paralyzující.

<Path> Středoškolský student pod dohledem kamarádů nespal víc jak 11 dní. Kdy přijdou halucinace a co čekat po 72 nebo 96 hodinách bdění?Zdroj: bbc.com, healthline.com, YouTube kanál Wonders of the World

Podle Spelman nesejde na tom, zda do práce dojíždíme, anebo nás čekají e-maily a nedokončené resty v počítači na desce pracovního stolu v rohu obýváku. I ti, kdo mají home office, se mohou dostat do stavu, který jim jednoduše nedovolí fungovat efektivně a v pohodě. „Práce z domova může být pro někoho úžasnou věcí, ovšem stejně tak může být nesmírně těžká. Záleží na nastavení a preferencích. Zatímco se někteří doma lépe soustředí, jiní možná žijí v tak hektickém prostředí, že se jednoduše soustředit nemohou,“ shrnuje Spelman.

Není výjimkou, že se po jakékoli přestávce stává představa započetí či dokončování předchozích úkolů prakticky torturou. V angličtině pro daný stav dokonce vymysleli název Post-Holiday Blues, tedy poprázdninová deprese/melancholie. Experti se shodují, že za všechno může pokles adrenalinu, který může mít vliv na naši psychiku. Dobrou zprávou je, že dle doktorky Melissy Weinberg jde o důkaz, že je s naším tělem všechno v pořádku. Platíme jakousi emocionální daň za to, že jsme si užili přestávku (bez ohledu na to, zda jsme si ji opravdu užili). Změny a stejně tak i šťastné momenty mohou být totiž extrémně zatěžující. Možná vás překvapí následující neveselé zajímavosti:

  • Přibližně 24 % lidí s mentálními nemocemi se svěřilo s tím, že se po prázdninách jejich stav o hodně zhoršil. Dalších 40 % uvedlo, že se zhoršil o něco.
  • Nejnáročnější měsíce pro lidi trpící sezónní afektivní poruchou (typem deprese) jsou leden a únor – tedy měsíce navazující na konec předchozího roku a svátky.
  • První leden je jedním z období s největším počtem požití jedu za úmyslem sebevraždy.

Pokud i vás postihla poprázdninová melancholie, není zač se stydět. Nejenže je možné, že vás toho opravdu čeká hodně, nahromaděný stres za celý rok, který se nyní měl šanci vydrat na povrch při odpočinku u vánoční pohádky, může také nadělat pořádnou paseku. A tak se možná teď cítíte nedobře, aniž byste pořádně věděli proč. Může za to napětí, které bylo dlouhodobě udržované za pomyslnou zdí z rutin a povinností. O svátcích ale dostaly tíživé myšlenky možná konečně prostor uniknout a nyní z vaší jinak poměrně slušné stability nadělaly holubník. Pokud máte pocit, že přesně toto nyní prožíváte, vyzkoušejte tipy, které doktorka Spelman doporučuje:

Organizovat, organizovat, organizovat

Zní vám organizování čehokoli v tuto chvíli jako nesmírně těžká a nudná aktivita? Zkuste toto doporučení brát spíše jako přípravu na samotnou práci. Rozdělte si úkoly a časové úseky tak, abyste věděli, že všechno stihnete. Nakreslete si graf, napište seznam, anebo si na nástěnku nalepte barevné papírky. Každému bude vyhovovat něco jiného. Nicméně každý úkol, pokud se rozebere na menší, se začne zdát zvládnutelnějším. Neskákejte do pracovních povinností po hlavě bez ladu a skladu. Raději si uvařte čaj, pohodlně se usaďte a rozvrhněte si, čím začít, jak pokračovat a co má přijít na řadu jako poslední. Uvidíte, že se vám uleví, až zjistíte, že jedete přesně podle plánu a vychází to!

Nezapomínejte hledat balanc

Znáte recept na dokonalý koktejl úzkostných stavů? Vezměte opravdu hodně povinností, zamíchejte k nim stres, nedostatek odpočinku, špetku přehlížení svých potřeb a voilà! Hotovo. Pokud se chcete loku tohoto hořkého nápoje vyhnout, pak si jednoduše dovolte být přítomni i v jiné realitě, než je ta pracovní. Možná se někdy zdá nereálné vypnout, popovídat si s někým blízkým, podívat se na film nebo si sednout k bloku a čmárat si. Ať vás baví cokoli a máte jakkoli velkou rodinu či skupinku přátel, nezanedbávejte je. Jestliže dovolíte své mysli od práce odejít, zajisté budete později při návratu k povinnostem mnohem produktivnější.

<Path> Prošacujte skříně! Oblečení po babičce a dědovi frčí nejen v zahraničí. V čem se lze inspirovat od nejstarší generace?Zdroj: refinery29.com, smh.com.au, wsj.com, pnas.org, unicef.org, Instagramové profily gramparents a elliotgarnaut, YouTube kanály Mína a PBS NewsHour

Tělo máte jenom jedno

Možná vás čeká opravdu hodně hodin v jedné poloze za počítačem, možná je vaše práce fyzicky náročná a nezastavíte se. V obou případech ale vaše tělo potřebuje, abyste se o něj dobře starali. Protáhněte se alespoň každou hodinu, když musíte ťukat do klávesnice. Dopřejte si uklidňující koupel nebo masáž, pokud za sebou máte náročnou šichtu plnou fyzicky náročné dřiny. Zasloužíte si to. A nejen to: Potřebujete to. Tělo máme jen jedno. Pokud jej budeme zanedbávat, dříve či později se to projeví. Kupříkladu takové bolesti zad nebo hlavy si klidně zvládnete přivolat raz dva. A to pak bude všechno ještě náročnější.

Zdroj: stylist.co.uk, psycom.net

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop