„Madla lásky“ nejsou jen ženský problém. Co je příčinou hromadění břišního tuku u mužů a jak se jej zbavit?
Straight friendly
Zdroj: iStock

„Madla lásky“ nejsou jen ženský problém. Co je příčinou hromadění břišního tuku u mužů a jak se jej zbavit?

OTP – okrasný tukový prstenec, ale i madla lásky, to jsou slovní spojení běžně užívaná pro tuk nahromaděný v břišních partiích. A ačkoliv „faldy“ nad pasem kalhot mohou být možná patrnější v případě žen (což je obecně dáno jiným typem postavy), rozhodně to neznamená, že by madla lásky muže netrápila. Proč se ale tuk hromadí právě v partii břicha? A jak s ním efektivně zatočit?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 12. 2021

Hned v úvodu je třeba říci, že svalovat vinu na klasické faktory, jako jsou špatné geny nebo hormonální problémy, je přístup velmi alibistický. Podobně jako tvrdit, že důvodem je věk. Ne. Odpověď je mnohem snadnější – „pneumatika“ kolem břicha je způsobena nadměrným množstvím tělesného tuku. A ten je výsledkem neadekvátní stravy a nedostatku pohybu. Když člověk nabírá na váze, tuk se prostě a jednoduše začíná hromadit v určitých částech těla více než v jiných – a ačkoliv platí, že v případě žen se tuk hromadí spíše v oblasti boků a stehen a v případě mužů spíše ve střední části těla, ve výsledku k „madlům“ dospějí všichni. Ano, geny a další aspekty skutečně mohou nějakou rozdílnost znamenat – takže některým mužům se „pneumatika“ vytvoří rychleji než jiným – příp. se některým mužům může kolem pasu ukládat více tuku než jiným. Ovšem zcela neoddiskutovatelnou pravdou je, že štíhlí lidé madla lásky nemají. Jak tedy na sobě zapracovat?

<Path> Posilování, běh či cvičení jsou vynálezy moderní společnosti, navíc spojené s řadou mýtů. Proč bychom se měli hýbat spíše jako naši předci?Zdroj: cdc.gov, news.harvard.edu, npr.org, timesofindia.indiatimes.com, lui.cz, washingtonpost.com, mayoclinic.org, health.harvard.edu, nm.org

Jídlo, jídlo, jídlo

Ano, u jídla vlastně začíná úplně každá dieta. A není tomu jinak ani v případě snahy o zbavení se tuku v oblasti břicha. Jídlo = energie. Tedy, jídlo samozřejmě člověk potřebuje, aby mohl běžně fungovat a být aktivní. Ovšem je-li jídla nadbytek, tělo jej/energii nevyužije a veškeré přebytky se začnou měnit do podoby tělesného tuku. Ten se ukládá v různých částech těla – ovšem tou nejčastější je právě břicho (pak následuje obličej a také hrudník). A čím více roste množství ukládaného tuku, tím více na objemu nabývají také madla lásky. Tento proces ale není jen „jízdou jedním směrem“ – lze jej totiž naštěstí zvrátit – a skvělé je, že docela „snadno“. Postačí snížit příjem potravy a zvýšit aktivitu. Díky tomu začne tělo využívat své energetické zásoby – a tuk z těla začne postupně mizet. Jakmile se vám tedy podaří dosáhnout regulace energetického příjmu, postupně zmizí i nenáviděný tuk kolem břicha. Pokud je ale „snížení energetického příjmu“ příliš abstraktní, pojďme na to konkrétněji…

 „Dieta“ není žádná věda

Vlastně je to opravdu evergreen – jezte zdravě, omezte průmyslově zpracované, smažené, tučné a příliš sladké potraviny. Pokud totiž netrpíte obezitou, mělo by shození pár nadbytečných kil být poměrně bezproblémové a měly by postačit úplně základní zásady zdravého stravování. Jíst byste tedy měli pravidelně a váš jídelníček by měl být tvořen libovým masem, nízkotučnými mléčnými výrobky, luštěninami, neměla by scházet zelenina, ovoce (ale pozor na to, které obsahuje velké množství cukru) apod.

Pohyb jako alfa a omega

I když změna ve stravování je skutečně klíčová, nelze čekat změnu, pokud budete stále vysedávat na sedačce a čekat na zázrak. V podstatě by se dalo říci, že pokud se chcete dočkat výsledku svého snažení, kromě změny jídelníčku byste měli trošku změnit i životní styl. Není potřeba hned se hlásit do fitka, v obecné rovině totiž platí, že jakákoliv forma aktivity se počítá. Pohyb spaluje extra kalorie a usnadňuje redukci tělesného tuku. Pokud je vaším cílem prostě jen shodit pár kilo, bude úplně stačit, když denně vyrazíte třeba na delší svižnou procházku nebo si vyjedete na kole. Důležitá je ale důslednost – a to i proto, že lehké kardio, a tedy i chůze, vede ke spalování méně kalorií za daný čas než třeba intenzivní trénink ve fitku (kam se ale málokdo donutí chodit pravidelně).

Zdroj: Giphy

Ti odhodlanější ale samozřejmě mohou zkusit i konkrétní cviky zaměřující se na břišní svaly – pravdou ale je, že „varující“ je v tomto případě slovo „svaly“. Cvičení se totiž zaměřuje právě na ně, ne na tuk. Ten postupně budete shazovat také, ale tohoto efektu je možné dosáhnout prakticky jakoukoliv jinou fyzickou aktivitou. Redukce tuku je totiž ovlivněna množstvím spálené energie a specificky trénink břicha není tak energeticky náročný jako některá jiná cvičení. Samozřejmě, že to neznamená, že byste neměli trénovat břišní svaly – ostatně, díky cvikům, které se na ně zaměří, při trošce úsilí dosáhnete třeba i six packu. Nutné to ale není.

I ve spánku se hubne

Možná vás to překvapí, ale spánek je stejně důležitý (ne-li důležitější) jako vhodná strava a pohyb. Většina tělesných procesů regenerace probíhá právě v době, když spíme. Pokud se ale tělu spánku nedostává, na jeho správné fungování můžete rovnou zapomenout. Pokud budete spát dostatečně, veškeré vaše pohybové a stravovací úsilí se tak zdvojnásobí. Naopak pokud spojíte nedostatek spánku se špatnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu, na problém máte zaděláno. Muži by tedy ideálně měli spát cca 7,5 hodiny, ovšem v některých situacích mohou spát i 9-10 hodin (pokud pracují manuálně či intenzivně trénují).

<Path> „I po 50 může mít člověk tělo jako ve 30. Začít se dá tím, že se vrátíte do tělocviku na základní škole,“ říká fitness trenér Martin DobrovičZdroj: Martin Dobrovič

Jelikož podobně negativní dopady jako nedostatek spánku má také stres, mělo by být v zájmu každého snažit se mu vyvarovat. To se však snáze říká, než dělá. V bezstresovém prostředí navíc asi aktuálně žije málokdo – i proto by ale měl být důraz kladen také na duševní hygienu. V každém případě však stres proces hubnutí jen komplikuje, neznemožňuje jej.

A kdy čekat výsledky? Rozhodně ne ze dne na den – zbavení se byť jen pár kil vyžaduje určitou míru úsilí, vytrvalosti a také času. Zkratky prostě neexistují a je možné, že zprvu bude změna životního stylu nepříjemná – na druhou stranu, kdyby bylo tak snadné žít zdravě, měli bychom perfektní figuru všichni. Takže pokud po štíhlém těle doposud jen toužíte, zkuste se o něj také aktivně zasadit.

Zdroj: Gq-magazine.co.uk, ahajournals.org, healthline.com, news.com.au

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser

E-Shop