
„Madla lásky“ nejsou jen ženský problém. Co je příčinou hromadění břišního tuku u mužů a jak se jej zbavit?
Hned v úvodu je třeba říci, že svalovat vinu na klasické faktory, jako jsou špatné geny nebo hormonální problémy, je přístup velmi alibistický. Podobně jako tvrdit, že důvodem je věk. Ne. Odpověď je mnohem snadnější – „pneumatika“ kolem břicha je způsobena nadměrným množstvím tělesného tuku. A ten je výsledkem neadekvátní stravy a nedostatku pohybu. Když člověk nabírá na váze, tuk se prostě a jednoduše začíná hromadit v určitých částech těla více než v jiných – a ačkoliv platí, že v případě žen se tuk hromadí spíše v oblasti boků a stehen a v případě mužů spíše ve střední části těla, ve výsledku k „madlům“ dospějí všichni. Ano, geny a další aspekty skutečně mohou nějakou rozdílnost znamenat – takže některým mužům se „pneumatika“ vytvoří rychleji než jiným – příp. se některým mužům může kolem pasu ukládat více tuku než jiným. Ovšem zcela neoddiskutovatelnou pravdou je, že štíhlí lidé madla lásky nemají. Jak tedy na sobě zapracovat?
Jídlo, jídlo, jídlo
Ano, u jídla vlastně začíná úplně každá dieta. A není tomu jinak ani v případě snahy o zbavení se tuku v oblasti břicha. Jídlo = energie. Tedy, jídlo samozřejmě člověk potřebuje, aby mohl běžně fungovat a být aktivní. Ovšem je-li jídla nadbytek, tělo jej/energii nevyužije a veškeré přebytky se začnou měnit do podoby tělesného tuku. Ten se ukládá v různých částech těla – ovšem tou nejčastější je právě břicho (pak následuje obličej a také hrudník). A čím více roste množství ukládaného tuku, tím více na objemu nabývají také madla lásky. Tento proces ale není jen „jízdou jedním směrem“ – lze jej totiž naštěstí zvrátit – a skvělé je, že docela „snadno“. Postačí snížit příjem potravy a zvýšit aktivitu. Díky tomu začne tělo využívat své energetické zásoby – a tuk z těla začne postupně mizet. Jakmile se vám tedy podaří dosáhnout regulace energetického příjmu, postupně zmizí i nenáviděný tuk kolem břicha. Pokud je ale „snížení energetického příjmu“ příliš abstraktní, pojďme na to konkrétněji…
„Dieta“ není žádná věda
Vlastně je to opravdu evergreen – jezte zdravě, omezte průmyslově zpracované, smažené, tučné a příliš sladké potraviny. Pokud totiž netrpíte obezitou, mělo by shození pár nadbytečných kil být poměrně bezproblémové a měly by postačit úplně základní zásady zdravého stravování. Jíst byste tedy měli pravidelně a váš jídelníček by měl být tvořen libovým masem, nízkotučnými mléčnými výrobky, luštěninami, neměla by scházet zelenina, ovoce (ale pozor na to, které obsahuje velké množství cukru) apod.
Pohyb jako alfa a omega
I když změna ve stravování je skutečně klíčová, nelze čekat změnu, pokud budete stále vysedávat na sedačce a čekat na zázrak. V podstatě by se dalo říci, že pokud se chcete dočkat výsledku svého snažení, kromě změny jídelníčku byste měli trošku změnit i životní styl. Není potřeba hned se hlásit do fitka, v obecné rovině totiž platí, že jakákoliv forma aktivity se počítá. Pohyb spaluje extra kalorie a usnadňuje redukci tělesného tuku. Pokud je vaším cílem prostě jen shodit pár kilo, bude úplně stačit, když denně vyrazíte třeba na delší svižnou procházku nebo si vyjedete na kole. Důležitá je ale důslednost – a to i proto, že lehké kardio, a tedy i chůze, vede ke spalování méně kalorií za daný čas než třeba intenzivní trénink ve fitku (kam se ale málokdo donutí chodit pravidelně).
Zdroj: Giphy
Ti odhodlanější ale samozřejmě mohou zkusit i konkrétní cviky zaměřující se na břišní svaly – pravdou ale je, že „varující“ je v tomto případě slovo „svaly“. Cvičení se totiž zaměřuje právě na ně, ne na tuk. Ten postupně budete shazovat také, ale tohoto efektu je možné dosáhnout prakticky jakoukoliv jinou fyzickou aktivitou. Redukce tuku je totiž ovlivněna množstvím spálené energie a specificky trénink břicha není tak energeticky náročný jako některá jiná cvičení. Samozřejmě, že to neznamená, že byste neměli trénovat břišní svaly – ostatně, díky cvikům, které se na ně zaměří, při trošce úsilí dosáhnete třeba i six packu. Nutné to ale není.
I ve spánku se hubne
Možná vás to překvapí, ale spánek je stejně důležitý (ne-li důležitější) jako vhodná strava a pohyb. Většina tělesných procesů regenerace probíhá právě v době, když spíme. Pokud se ale tělu spánku nedostává, na jeho správné fungování můžete rovnou zapomenout. Pokud budete spát dostatečně, veškeré vaše pohybové a stravovací úsilí se tak zdvojnásobí. Naopak pokud spojíte nedostatek spánku se špatnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu, na problém máte zaděláno. Muži by tedy ideálně měli spát cca 7,5 hodiny, ovšem v některých situacích mohou spát i 9-10 hodin (pokud pracují manuálně či intenzivně trénují).
Jelikož podobně negativní dopady jako nedostatek spánku má také stres, mělo by být v zájmu každého snažit se mu vyvarovat. To se však snáze říká, než dělá. V bezstresovém prostředí navíc asi aktuálně žije málokdo – i proto by ale měl být důraz kladen také na duševní hygienu. V každém případě však stres proces hubnutí jen komplikuje, neznemožňuje jej.
A kdy čekat výsledky? Rozhodně ne ze dne na den – zbavení se byť jen pár kil vyžaduje určitou míru úsilí, vytrvalosti a také času. Zkratky prostě neexistují a je možné, že zprvu bude změna životního stylu nepříjemná – na druhou stranu, kdyby bylo tak snadné žít zdravě, měli bychom perfektní figuru všichni. Takže pokud po štíhlém těle doposud jen toužíte, zkuste se o něj také aktivně zasadit.