Dali jste klasickým cigaretám vale a používáte ty elektronické? Pak se připravte na problémy s erekcí či impotenci, varují vědci
Straight friendly
Zdroj: iStock

Dali jste klasickým cigaretám vale a používáte ty elektronické? Pak se připravte na problémy s erekcí či impotenci, varují vědci

Různé nezdravé návyky samozřejmě negativně působí na celý lidský organismus. Přesně to lze říci např. o konzumaci nezdravé stravy, alkoholu, ale také o kouření. Kouření klasické je přitom přímo opředeno celou řadou zdravotních důsledků, a tak není divu, že zejména v posledních letech se na trhu etablovaly různé „náhražky“, tedy cigarety elektronické apod. Jenže jak se zdá, ani v tomto případě se vzhledem ke zdraví nejedná o úplně neškodnou variantu. Podle rozsáhlého výzkumu z USA totiž právě tyto cigaretové alternativy způsobují poruchy erekce…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 12. 2021

I když některé výzkumy, jimž se dostane pozornosti, lze docela snadno zpochybnit i vzhledem k malému počtu účastníků, rozhodně to není případ výzkumu týmu z Grossman School of Medicine a vědců z Johns Hopkins Univerzity v New Yorku. Zúčastnilo se jej totiž více jak 13 000 mužů, u nichž se odborníci zaměřili na rozličné tělesné rozdíly, jež lze naleznout mezi nekuřáky a těmi, kdo užívají různé cigaretové alternativy. Výsledek? Ti, kteří používají e-cigarety, mají 2,4x vyšší pravděpodobnost impotence než nekuřáci. Toto zjištění se přitom týká jinak zcela zdravých mužů (vyloučeni ze studie byli následně všichni ti, kteří trpí vysokým cholesterolem, cukrovkou, obezitou a kardiovaskulárními onemocněními, tedy poruchami, které riziko erektilní dysfunkce zvyšují) ve věku od 20 do 64 let.

<Path> „Najděte si nového kamaráda – zrcadlo“ a dalších 6 rad od mužů, kteří vědí, jak se správně starat o svůj zevnějšek. Nechte si poraditZdroj:

Pánové, používáte e-cigarety? Pak vám hrozí impotence…

Výsledky studie, která byla publikovaná v American Journal of Preventive Medicine, tak rozhodně nevyznívají nijak povzbudivě. Porovnávaly se přitom skupiny mužů, kteří vapují (používají e-cigarety), mužů, kteří kouří jen cigarety, a také mužů, kteří jednotlivé varianty střídají. S erektilní dysfunkcí se pak potýkalo cca 10 % z celého vzorku. „Naše analýzy zohledňovaly historii kouření cigaret respondentů, a to včetně těch, kteří nikdy nekouřili.  S ohledem na výsledky je tedy možné, že každodenní vapování, resp. užití e-cigaret, může být spojeno s vyšší pravděpodobností vzniku erektilní dysfunkce,“ shrnul dr. Omar El Shahawy, který studii vedl.

Podle vědců je pak hlavním problémem nikotin, resp. jeho vysoká hladina, v jejímž důsledku dochází k omezení schopnosti dilatace krevních cév a tedy snížení průtoku krve směrem do penisu. A v této souvislosti je třeba dodat, že novější generace e-cigaret pracují s velkým množstvím nikotinu, nezřídka dokonce s jeho vyšším obsahem než v klasických cigaretách. Kromě toho navíc chemické látky, které jsou obsaženy v nikotinových náplních e-cigaret, mohou potenciálně snižovat také hladinu testosteronu v těle. Pokud si nyní říkáte, že řešením je tedy používat takové náplně, které nikotin neobsahují, tak bohužel. „Různé základní studie již zkoumaly i e-cigarety, v nichž by nikotin být užit neměl, ale stopy nikotinu v nich stejně nalezeny byly,“ upřesnil Shahawy s tím, že dalším problémem je také účinnost jednotlivých zařízení – kdy množství nikotinu, který se dostává do těla, se liší v závislosti užitého mechanismu dané e-cigarety. „Samotné zařízení, topná spirála, i způsob, jak je utvářeno teplo – to vše může změnit hladinu nikotinu, který proudí přímo k osobě, která danou e-cigaretu užívá,“ vysvětlil také.

Zdroj: Giphy

Na druhou stranu v rámci výzkumu zároveň vědci shrnují, že je jistě namístě zabývat se tím, zda je možné škodlivé dopady výparů z e-cigaret na mužské sexuální zdraví nějak zvrátit (a také např. zda se zdravotní stav zlepší, pokud muži kouřit přestanou, nebo pokud užívané zařízení změní). Podle dalšího odborníka, Giulia Garaffa, pak díky odstranění látek, jako je dehet nebo oxid uhelnatý, jež ve směsích pro e-cigarety obsaženy nejsou, jsou opravdu tato zařízení méně škodlivá. Přesto je ale např. Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje přímo za „nepochybně škodlivé“.

<Path> Vědecky potvrzeno: Kouření, přejídání a nedostatek pohybu vám zkrátí život až o čtrnáct let!Zdroj: Men's Health

Zdravější e-kouření?

Ačkoliv e-cigarety se tedy do jisté míry ocitly na výsluní jako „zdravější“ forma kouření (a např. v Británii se dokonce objevil plán, že lékaři budou kuřákům elektronické cigarety v rámci boje proti kouření přímo předepisovat, kdy podobné stanovisko volí i Americký úřad pro potraviny a léčiva), realita se (minimálně zatím) zdá být přeci jen trošku jiná či přinejmenším komplikovanější. Spojitost mezi užíváním e-cigaret a poruchami v oblasti sexuálního zdraví je pak tématem, kterým se vědci již intenzivně zabývají – ačkoliv e-cigarety jsou opravdu považovány za méně škodlivé než cigarety klasické, konkrétně nikotin v nich obsažený je již prokazatelně označen za příčinu erektilní dysfunkce. „Naše zjištění podtrhují potřebu provést další studie za účelem kontextualizace používání e-cigaret, které je relativně bezpečnější než klasické kouření,“ doplnil  El Shahawy s tím, že je třeba důkladně prozkoumat vztah mezi vapingovými produkty a erektilní dysfunkcí, potažmo jejich důsledky pro sexuální zdraví mužů. Z výsledků výzkumu navíc neplyne, zda pro vznik poruch erekce je větším rizikem kouření klasické anebo užívání tabákových alternativ. Nemluvě o tom, že není známo, zda erektilní dysfunkce poté, co muži e-cigarety odloží, nadobro zmizí, nebo se s problémy s erekcí budou potýkat i nadále.

A jaké je tedy „kuřácké doporučení“ pro muže od odborníků? „Pokud nekouříte, nezačínejte. Nemá smysl vapovat – užívat e-cigarety – protože to samo o sobě není bezpečné. Ale pokud už kouříte cigarety a chcete přestat, pak k tomu e-cigarety klidně využijte. Používejte je ale co nejméně – a to jen v takové míře, abyste překonali chuť na klasickou cigaretu. A nakonec odložte i e-cigaretu,“ uzavírá Shahawy.

Zdroj: ajpmonline.org, edition.cnn.com, inverse.com, unilad.co.uk

Populární
články

E-Shop