
Dvacet zvířecích terapeutů: Pomůže třeba agama, krysa nebo kachna. Kteří tvorové pracují například s úzkostmi nebo s cukrovkou?
Poníci
Podle zdroje existují dokonce farmy, které se specializují na terapeutické poníky. Jsou to totiž zvířata klidná, dobře vycházejí s lidmi, nechají se hladit a objímat a na rozdíl od koní nebudí na první pohled takový respekt. Mohou pomoci dětem procházejícím fyzickou terapií (při problémech s pohybem), anebo jsou využíváni k ovládání neklidu člověka, který čeká na prohlídku na letišti.
Kočky
Kočky – respektive felinoterapie – jsou pro lidskou pohodu hojně užívané i v naší zemi. Jejich klidná a láskyplná povaha může být skvělou emocionální podporou. Když se sejde osobnost kočky a člověka na jedné vlně, pouto se vytvoří velice brzy. Kočky mohou pomáhat i s posttraumatickým stresem nebo fibromyalgií.
Králíci
Jsou jemní kožíškem i duší. Jsou roztomilí a umí být legrační. Nejenže si například s dětmi dokáží rychle vytvořit vztah, ale navíc nejsou nijak extra nároční na chov. Často se využívají při řešení úzkostí a depresí.
Osli
Oslíci jsou báječní například pro práci s dětmi, které mají nějaké postižení. Jsou klidní a přinášejí do interakce s lidmi pohodu. Napomáhají s dětskou koordinací, a dokonce i s nabytím sebevědomí těch, kteří mají problémy s komunikací.
Morčata
Pohodová a hravá – taková jsou morčata. Dokáží dát najevo radost hopkáním a otáčením se. Dokonce začnou vrnět, když se jim líbí hlazení, a není náročné se o ně starat. Za odměnu mohou člověku poskytnout nejen povolenku k hlazení na hrudi, ale i pomoc se zvládáním úzkostných a depresivních stavů.
Hadi
Možná vás to překvapí, ale hadi nejsou takoví, jak se píše v příbězích. Nejsou nutně zlí, ani zákeřní a jsou skvělými terapeuty, pokud vás trápí jak psychické, tak fyzické problémy. Stačí se s nimi v klidu pomazlit, což vyžaduje jemnou motoriku a soustředění. Je zaznamenán i případ hada, který svého pána umí upozornit na blížící se epileptický záchvat.
Agamy
I další plazi mohou být pro člověka skvělým společníkem. Stačí trocha trpělivosti a vztah je na světě. Agamy jsou vhodné například pro práci s teenagery, kteří si zkušenost s komunikací s tímto exotickým tvorem nejen užijí, ale propojení s takto zvláštním zvířátkem jim může pomoci s úzkostmi spojenými s šikanou ve škole. Být jiný není zlé!
Mini prasátka
Intelekt a něžnost. To jsou dvě vlastnosti malých prasátek, která se dočkala obliby jako domácí mazlíčci. Pomáhají například dětem s poruchami autistického spektra a díky svým zvukovým projevům evokují pocit klidu. Rozpoznají dokonce nízkou hladinu cukru v krvi, a tak jsou hodně prospěšná diabetikům, jelikož včas detekují hrozící záchvat. Stejně tak mohou být využívána k léčbě posttraumatické stresové poruchy nebo klinické deprese.
Zdroj: Giphy
Papoušci
Papoušci umí napodobit nejen lidské promluvy, ale svedou pozorovat i běžné chování a jeho změny. Tím pádem zvládají rozeznat, kdy je člověk v úzkostném stavu, vycítí vztek nebo jinou tenzi a přiletí na pomoc. Papoušek tak může dopředu upozornit například na blížící se epizodu projevu bipolární poruchy.
Ovce
Pokud člověka nazvete ovcí, možná se urazí. Ovšem tato zvířata jsou v tom nevinně a pejorativní podtext je k nim nefér: Je neuvěřitelně lákavé je obejmout a pomačkat. A co víc – ovečky díky své vrstvě srsti nejspíš neucítí ani méně opatrné dotyky těch, kteří své pohyby složitěji ovládají. Jsou tak skvělou emocionální podporou tělesně postižených. Často se stávají společníky k meditacím a zahřejí nejedno nešťastné srdce.
Veverky
Maličké, roztomilé a hebké – takové jsou veverky, které se čím dál častěji stávají domácími mazlíčky. Napomáhají ke kontrole projevů posttraumatických stavů a pomáhají s poruchami emocí.
Zdroj: Giphy
Kuřata a slepice
Úzkosti, deprese a posttraumata: S tím vším může pomoci interakce s kuřaty. Tito opeřenci si dokáží vytvořit s člověkem silnější pouto, než byste čekali!
Lamy
Jsou zosobněním elegance a mají opravdu hebkou srst. To jsou hned dva důvody, proč je trávení času s lamami tak uklidňující. Tito přátelští tvorové na sebe rádi nechají sáhnout a ochotně se kamarádi s lidmi.
Opice
Že jsou opice lidem blízké, to vás asi nepřekvapí. Interakce s nimi může být opravdu přínosná, jelikož ve spoustě věcí připomínají naše chování. Vycítí tak třeba nahromaděný stres a návaly emocí, které se jen těžko zvládají. Mohou tak být nápomocné například lidem s ošklivými zkušenostmi a zážitky, jako je sexuální zneužívání. Uklidní panické ataky, v případě, že vycítí, že je člověk na dně, zůstávají po jeho boku a samy se snaží navázat upokojující fyzický kontakt.
Fretky
Fretky jsou prostě v pohodě. Nic moc je nevyvede z míry a dá se s nimi i cestovat, aniž by se stresovaly. A to je to, co může lidem pomoci například při problémech s úzkostmi spojenými s přesuny. Vezměte s sebou na adventuru fretku a už nebudete na cestovní horečku ani horší stavy sami!
Zdroj: Giphy
Kozy
Kozy jsou celkem sociální zvířata. Snadno se trénují a nemají problém zvyknout si na lidi. Ti, kdo trpí po traumatech, tak mohou právě s kozou navázat blízký vztah při krmení, hlazení, nebo třeba i jen tím, že ji budou pozorovat při bezstarostném hopkání. Pomáhají i s budováním schopností komunikovat s dalšími lidmi.
Želvy
Toužíte po klidu? Tak želva je jeho zosobněním. Její pomalý pohyb vám zaručí, že se časem přizpůsobíte jejímu tempu a stres opadne. Navíc želvy se dožívají hodně let. Váš vztah má šanci fungovat opravdu dlouho. Jelikož jsou stabilní, i děti, které se jiných zvířat bojí, dříve nebo později dovolí, aby se k nim želva svým rozvážným krokem přiblížila. Rozhodně nehrozí, že by se po nich ohnala nebo je naháněla po dvoře.
Krysy
Domestikované krysy jsou velmi sociální a hravé. A co víc – jsou i překvapivě hodně inteligentní, takže se mohou dokonce naučit i nějaký ten trik. Díky své povaze mohou napomoci se znovunabytím radosti do života a postaví se tak depresím.
Ježci
Pokud vás trápí úzkosti a nízké sebevědomí, pak zkuste do svého života přivést ježka. I ten se občas potřebuje schoulit do pichlavé kuličky, ale stejně jako vy i rád vyleze, když se cítí v bezpečí, a dokáže dokonce reagovat na lidský hlas.
Kachny
Na panickou ataku kachnu! Ano, i tito opeřenci mohou být skvělými terapeuty. Umí být přátelští a stát se emocionální podporou. Je zaznamenán případ kachny, která svému majiteli pomáhá s projevy posttraumatu, když mu ji někdo posadí na hruď. Tak spolu vyčkají, než všechno zlé zmizí.