Dvacet zvířecích terapeutů: Pomůže třeba agama, krysa nebo kachna. Kteří tvorové pracují například s úzkostmi nebo s cukrovkou?

Zvířata jsou našimi společníky od dávných věků. Nejspíše znáte dva nejznámější terapeuty zvířecí říše: Psy, kteří se využívají při canisterapiích, a koně, podle kterých je pojmenovaná hipoterapie. Jsou tu ale i méně známí léčitelé, kteří čekají na svou šanci pomoci člověku, a neměli bychom je podceňovat. Znáte silné stránky následujících dvaceti tvorů?

Poníci

Podle zdroje existují dokonce farmy, které se specializují na terapeutické poníky. Jsou to totiž zvířata klidná, dobře vycházejí s lidmi, nechají se hladit a objímat a na rozdíl od koní nebudí na první pohled takový respekt. Mohou pomoci dětem procházejícím fyzickou terapií (při problémech s pohybem), anebo jsou využíváni k ovládání neklidu člověka, který čeká na prohlídku na letišti.

Kočky

Kočky – respektive felinoterapie – jsou pro lidskou pohodu hojně užívané i v naší zemi. Jejich klidná a láskyplná povaha může být skvělou emocionální podporou. Když se sejde osobnost kočky a člověka na jedné vlně, pouto se vytvoří velice brzy. Kočky mohou pomáhat i s posttraumatickým stresem nebo fibromyalgií.

Ekonomické myšlení i bez ekonomického vzdělání? Vyzkoušejte si, jak jste na tom s běžnou finanční gramotností v našem kvízu19. 4. 2022

Králíci

Jsou jemní kožíškem i duší. Jsou roztomilí a umí být legrační. Nejenže si například s dětmi dokáží rychle vytvořit vztah, ale navíc nejsou nijak extra nároční na chov. Často se využívají při řešení úzkostí a depresí.

Osli

Oslíci jsou báječní například pro práci s dětmi, které mají nějaké postižení. Jsou klidní a přinášejí do interakce s lidmi pohodu. Napomáhají s dětskou koordinací, a dokonce i s nabytím sebevědomí těch, kteří mají problémy s komunikací.

Morčata

Pohodová a hravá – taková jsou morčata. Dokáží dát najevo radost hopkáním a otáčením se. Dokonce začnou vrnět, když se jim líbí hlazení, a není náročné se o ně starat. Za odměnu mohou člověku poskytnout nejen povolenku k hlazení na hrudi, ale i pomoc se zvládáním úzkostných a depresivních stavů.

Hadi

Možná vás to překvapí, ale hadi nejsou takoví, jak se píše v příbězích. Nejsou nutně zlí, ani zákeřní a jsou skvělými terapeuty, pokud vás trápí jak psychické, tak fyzické problémy. Stačí se s nimi v klidu pomazlit, což vyžaduje jemnou motoriku a soustředění. Je zaznamenán i případ hada, který svého pána umí upozornit na blížící se epileptický záchvat.

Agamy

I další plazi mohou být pro člověka skvělým společníkem. Stačí trocha trpělivosti a vztah je na světě. Agamy jsou vhodné například pro práci s teenagery, kteří si zkušenost s komunikací s tímto exotickým tvorem nejen užijí, ale propojení s takto zvláštním zvířátkem jim může pomoci s úzkostmi spojenými s šikanou ve škole. Být jiný není zlé!

Mini prasátka

Intelekt a něžnost. To jsou dvě vlastnosti malých prasátek, která se dočkala obliby jako domácí mazlíčci. Pomáhají například dětem s poruchami autistického spektra a díky svým zvukovým projevům evokují pocit klidu. Rozpoznají dokonce nízkou hladinu cukru v krvi, a tak jsou hodně prospěšná diabetikům, jelikož včas detekují hrozící záchvat. Stejně tak mohou být využívána k léčbě posttraumatické stresové poruchy nebo klinické deprese.

piggy GIFZdroj: Giphy

 

Papoušci

Papoušci umí napodobit nejen lidské promluvy, ale svedou pozorovat i běžné chování a jeho změny. Tím pádem zvládají rozeznat, kdy je člověk v úzkostném stavu, vycítí vztek nebo jinou tenzi a přiletí na pomoc. Papoušek tak může dopředu upozornit například na blížící se epizodu projevu bipolární poruchy.

Ovce

Pokud člověka nazvete ovcí, možná se urazí. Ovšem tato zvířata jsou v tom nevinně a pejorativní podtext je k nim nefér: Je neuvěřitelně lákavé je obejmout a pomačkat. A co víc – ovečky díky své vrstvě srsti nejspíš neucítí ani méně opatrné dotyky těch, kteří své pohyby složitěji ovládají. Jsou tak skvělou emocionální podporou tělesně postižených. Často se stávají společníky k meditacím a zahřejí nejedno nešťastné srdce.

Veverky

Maličké, roztomilé a hebké – takové jsou veverky, které se čím dál častěji stávají domácími mazlíčky. Napomáhají ke kontrole projevů posttraumatických stavů a pomáhají s poruchami emocí.

squirrel GIFZdroj: Giphy

Kuřata a slepice

Úzkosti, deprese a posttraumata: S tím vším může pomoci interakce s kuřaty. Tito opeřenci si dokáží vytvořit s člověkem silnější pouto, než byste čekali!

Lamy

Jsou zosobněním elegance a mají opravdu hebkou srst. To jsou hned dva důvody, proč je trávení času s lamami tak uklidňující. Tito přátelští tvorové na sebe rádi nechají sáhnout a ochotně se kamarádi s lidmi.

Opice

Že jsou opice lidem blízké, to vás asi nepřekvapí. Interakce s nimi může být opravdu přínosná, jelikož ve spoustě věcí připomínají naše chování. Vycítí tak třeba nahromaděný stres a návaly emocí, které se jen těžko zvládají. Mohou tak být nápomocné například lidem s ošklivými zkušenostmi a zážitky, jako je sexuální zneužívání. Uklidní panické ataky, v případě, že vycítí, že je člověk na dně, zůstávají po jeho boku a samy se snaží navázat upokojující fyzický kontakt.

Fretky

Fretky jsou prostě v pohodě. Nic moc je nevyvede z míry a dá se s nimi i cestovat, aniž by se stresovaly. A to je to, co může lidem pomoci například při problémech s úzkostmi spojenými s přesuny. Vezměte s sebou na adventuru fretku a už nebudete na cestovní horečku ani horší stavy sami!

Ferret Sleeping GIFZdroj: Giphy

Kozy

Kozy jsou celkem sociální zvířata. Snadno se trénují a nemají problém zvyknout si na lidi. Ti, kdo trpí po traumatech, tak mohou právě s kozou navázat blízký vztah při krmení, hlazení, nebo třeba i jen tím, že ji budou pozorovat při bezstarostném hopkání. Pomáhají i s budováním schopností komunikovat s dalšími lidmi.

Želvy

Toužíte po klidu? Tak želva je jeho zosobněním. Její pomalý pohyb vám zaručí, že se časem přizpůsobíte jejímu tempu a stres opadne. Navíc želvy se dožívají hodně let. Váš vztah má šanci fungovat opravdu dlouho. Jelikož jsou stabilní, i děti, které se jiných zvířat bojí, dříve nebo později dovolí, aby se k nim želva svým rozvážným krokem přiblížila. Rozhodně nehrozí, že by se po nich ohnala nebo je naháněla po dvoře.

„Táta mi řekl, že být gay je nepřirozené. Ale že mě má rád, a tak o tom nebudeme mluvit,“ odtáhli se rodiče osmnáctiletého Lukáše2. 5. 2022

Krysy

Domestikované krysy jsou velmi sociální a hravé. A co víc – jsou i překvapivě hodně inteligentní, takže se mohou dokonce naučit i nějaký ten trik. Díky své povaze mohou napomoci se znovunabytím radosti do života a postaví se tak depresím.

Ježci

Pokud vás trápí úzkosti a nízké sebevědomí, pak zkuste do svého života přivést ježka. I ten se občas potřebuje schoulit do pichlavé kuličky, ale stejně jako vy i rád vyleze, když se cítí v bezpečí, a dokáže dokonce reagovat na lidský hlas.

Kachny

Na panickou ataku kachnu! Ano, i tito opeřenci mohou být skvělými terapeuty. Umí být přátelští a stát se emocionální podporou. Je zaznamenán případ kachny, která svému majiteli pomáhá s projevy posttraumatu, když mu ji někdo posadí na hruď. Tak spolu vyčkají, než všechno zlé zmizí.

Zdroj: stacker.com