
Polovina populace si denně nemění spodní prádlo. Hygienu více neřeší muži. Je ale čisté prádlo každý den vůbec nutné?
Různé hygienické návyky patří do každodenní rutiny řady lidí. Těmi nejobvyklejšími jsou např. čištění zubů před spaním, mytí rukou po užití toalety…a také výměna spodního prádla po celodenním nošení. Ovšem stejně jako mnozí sem tam vypustí nějakou tu zubní hygienu a neumyjí si ruce po vykonání potřeby, ani výměnu spodního prádla nelze považovat za úplně běžnou každodenní praxi. Jak totiž naznačily výsledky studie oděvní společnosti Tommy John, téměř polovina všech Američanů si spodní prádlo denně nemění a nosí jej opakovaně několik dní. Tedy, jak průzkum ukázal, množství respondentů si dokonce vezme čisté spodní prádlo až po celém jednom týdnu. A pokud existuje nějaký genderový stereotyp, kterému je možné dát za pravdu, pak je to ten, že na čistotu dbají více ženy než muži – právě muži totiž stejné prádlo nosí po několik dní mnohem častěji (až s 2,5krát vyšší pravděpodobností) než ženy.
Možná, že si teď říkáte, že opakované nošení téhož spodního prádla bez vyprání nemusí být žádný zásadní problém. Ostatně, kdo pere jakékoliv oblečení po pouhém jednom dni nošení? Pravdou ale je, že podle studie z roku 2017, o níž informoval např. časopis Good Housekeeping, i ČISTÉ spodní prádlo – tedy prádlo po vyprání – může obsahovat až 10 000 živých bakterií. „Ve spodním prádle se postupem času hromadí různé typy problematických mikroorganismů a plísňových zárodků, které mohou zvýšit náchylnost člověka k určitým nemocem – a to od kvasinkových infekcí až po infekce močových cest,“ shrnují pak autoři.
Jak často měnit spodní prádlo?
I když nelze říci, že by na tuto otázku existovala nějaká univerzální odpověď, tím nejobvyklejším pravidlem je výměna prádla denně. I v průběhu jediného dne se totiž v kouscích, které přímo přiléhají na intimní partie, může nahromadit nejen řada bakterií, ale také pot a vlhkost, což v důsledku může vést nejen k již zmiňovanému rozvoji různých typů infekcí, ale také k podráždění kůže v citlivých oblastech apod. Ovšem jak známo, ideálu se dosahuje často velmi obtížně, což tedy platí i pro každodenní výměnu prádla.
Podle dalšího průzkumu pak většina lidí hmátne do prádelníku pro čisté kousky jednou za dva dny. „Obecně řečeno, tato praxe člověku neublíží tolik, jako by informace o nedodržování základních pravidel hygieny mohla pošramotit vaši pověst,“ shrnul pak klinický profesor mikrobiologie Philip M. Tierno s tím, že každý člověk má na těle a také v něm přirozeně se vyskytující mikroorganismy – tzv. mikrobiální flóru – které časem mohou způsobit nepříjemný zápach oblečení. Na druhou stranu, kromě zápachu prý samotné/mu nositeli/ce ze strany těchto mikroorganismů nic nehrozí. „Vzhledem k tomu, že to jsou vaše bakterie, pokud nemáte zrovna popraskanou kůži nebo oděrky, nijak vám neublíží,“ dodává Tierno. Ovšem uplatňovat pro výměnu prádla pravidlo, že to stávající je třeba nahradit až v momentě, kdy začne zapáchat, se také jako zrovna nejlepší řešení nejeví…
Zdroj: Giphy
Ovšem zatímco by se mohlo zdát, že boxerky či kalhotky zjevně vydrží více, než by člověk čekal, pravdou je, že výměnu prádla je samozřejmě třeba přizpůsobit také vlastní aktivitě. Zejména po fyzické aktivitě či cvičení je skutečně namístě (ideálně po sprše) vytáhnout z prádelníku i čisté spodní prádlo. „V ideálním případě byste se měli převléknout co nejdříve po cvičení v těsném oblečení,“ popisuje tak další lékařka, Pari Ghodsi. Toto pravidlo platí jak pro muže, tak i pro ženy – i když tedy zejména ženám hrozí v oblasti třísel množení kvasinek.
Pryč s ním!
Ve výměně prádla – toho použitého za čisté – tak je již relativně jasno. Ovšem kdy se nošeného spodního prádla zbavit nadobro? Řada lidí ani neví, jak dlouhou vlastně některé kousky nosí. Podle Tierna ale na době používání spodního prádla ani tak nezáleží – tedy, je-li pravidelně a důkladně práno. „V případě prádla stačí vyměnit jej, když se materiál stane nepříjemným kvůli opakovanému praní, nebo pokud již nebude funkčně použitelné,“ tvrdí s tím, že ideální je na bílé prádlo používat bělidlo určené na bílé spodní prádlo a na barevné podobný přípravek, který ovšem nenaruší barvu. A v případě, má-li pračka speciální program s použitím UV světla, jež zabíjí bakterie, je vhodné zvolit právě ten.
Možná, že se vám nyní doporučení, jak často si měnit spodní prádlo, zdají absurdní. Zkuste si ale sáhnout do svědomí. A pokud si prádlo opravdu poctivě měníte každý den, může vás přinejmenším hřát vědomí, že nepatříte mezi cca polovinu populace, která je s hygienou tak trošku na štíru…