Mezi odpůrci očkování proti covidu nejsou téměř žádní LGBTQ lidé. Jsou odolnější vůči dezinformacím?

LGBTQ lidé prožívají pandemii covidu v řadě ohledů jinak než zbytek populace. Ať už je to nutnost trávit lockdown v bytě se svou rodinou, před níž nejsou vyoutovaní, nebo obavy z interakce vakcíny proti covidu s léky na HIV nebo s hormonální terapií. Americká organizace Human Rights Campaing provedla průzkum, který odhalil další rozdíl: mezi LGBTQ lidmi v USA je mnohem méně odpůrců očkování než v široké veřejnosti.

Většina queer Američanů se dávno nechala naočkovat

Human Right Campaign (HRC) zjistila, že 91 % LGBTQ dospělých v USA mělo už v červenci zcela dokončené očkování proti onemocnění covid-19 a další 3 % za sebou měla alespoň první dávku. To je úctyhodné číslo, jehož se obecné populaci ve Spojených státech nepodařilo dosáhnout ani o čtyři měsíce později. V současnosti je ze všech obyvatel USA naočkováno pouze 70 %.

V tvrdém jádru odpůrců očkování je queer lidí úplné minimum. Jen 6 % LGBTQ osob podle reprezentativního průzkumu HRC tvrdí, že si nikdy nenechá dát vakcínu. V celé americké populaci tuto radikální pozici v září zastávala pětina lidí (19 %), jak vyplynulo z průzkumu rozhlasové sítě NPR.

LGBTQ lidé mají vyšší šanci onemocnět covidem

Důvodů, proč queer lidé mají vyšší tendenci věřit vakcínám než majoritní společnost, může být celá řada. Human Right Campaign vidí jako příčinu to, že v LGBTQ komunitě je vyšší podíl těch, kdo covid sami prodělali nebo mají ve svém blízkém okolí někoho, kdo jím onemocněl. Už v prvním roce koronavirové krize se HRC zabývala tím, jak covid dopadá na LGBTQ lidi, a zjistila, že jsou nemocí ohroženi víc než ostatní.

Stydlínům vstup zakázán: Při pohledu na tato umělecká díla s erotickým podtextem se budete červenat!31. 12. 2021

Podle reportu HRC v USA žije 14 milionů LGBTQ dospělých a dva miliony LGBTQ mládeže. Zhruba 5 milionů jich pracuje v profesích, které byly covidem nejvíce ohroženy, např. v restauracích a jídelnách, nemocnicích, školách nebo v obchodech. LGBTQ Američané jsou navíc chudší než heterosexuálové a mnohdy si nemohou dovolit kvalitní zdravotní pojištění a péči. Placená nemocenská nebo rodičovská dovolená není v USA zavedena jako například u nás, a i když zaměstnavatel nějaké formy podpory poskytuje, duhové rodiny s narozenými nebo osvojenými dětmi jsou z nich často vyloučeny. Ve specifické situaci jsou LGBTQ mladí lidé, kteří jsou výrazně víc ohroženi bezdomovectvím. Podobně queer senioři podle reportu HRC dvakrát častěji žijí osaměle a je u nich čtyřikrát nižší šance, že mají děti. To znamená, že jsou odkázáni jen sami na sebe při preventivních opatřeních i při prodělávání nemoci.

K LGBTQ lidem se nedostávají dezinformace antivaxerů

Jak se ale ukázalo, LGBTQ Američané se nadšeně neočkují jen proto, že jsou častěji nemocní nebo že by pro ně onemocnění znamenalo větší problémy. Ten další důvod je až úsměvný. Queer lidé totiž nesledují konzervativní zpravodajská média, která vysílají nenávistnou propagandu zaměřenou proti LGBTQ. A díky tomu, že nemají náladu na homofobní „bulšit“ publikovaný na TV stanicích, jako jsou Fox News nebo Newsmax, nedostávají se k nim ani dezinformace o očkování. Právě tato dvě média jsou totiž hlásnou troubou antivaxerů.

Zdroj: Giphy

Human Rights Campaign říká, že LGBTQ Američané se oproti obecné populaci ve svých politických názorech přiklánějí víc doleva. A hranice mezi důvěrou a nedůvěrou v očkování prochází právě středem politického spektra. Republikáni mnohem častěji než demokraté tvrdí, že si vakcínu za nic na světě aplikovat nedají, a velmi ochotně nekriticky věří zprávám, jako třeba že vakcína obsahuje mikročipy, podle kterých pak bude možné určit polohu člověka. Korespondentku Newsmaxu v Bílém domě Emerald Robinson Twitter dočasně zablokoval za tweetování tohoto nesmyslu. A pak jí ujela pusa znovu a Twitter jí účet definitivně zrušil. Situace ze Spojených států by se ale dala zobecnit na celý svět. Existuje jednoduché pravidlo: nesleduj homofobní média, budeš mít důvěru ve vědu.

Zdroj: Lgbtqnation.com, Hrc.org, Npr.org