Vysoká cena udržitelných potravin je mýtus. Vědci určili typy pokrmů, díky nimž lze šetřit peníze, zdraví i planetu. Které to jsou?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Vysoká cena udržitelných potravin je mýtus. Vědci určili typy pokrmů, díky nimž lze šetřit peníze, zdraví i planetu. Které to jsou?

Současným trendem je udržitelnost všeho druhu. Setkáváme se s ní takřka na každém kroku a ve všech oblastech, na které si v normálním životě jenom vzpomeneme – týká se módy, bytových doplňků, nábytku, aut a v neposlední řadě taky jídla. I když si nad některými výdobytky dnešní doby spíš jen nešťastně lámeme hlavu, jak teď dokazuje i věda, s udržitelnými potravinami to je jinak. Dobrou službu totiž neprokazují „jenom“ životnímu prostředí a našemu zdraví, ale také našim peněženkám.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
24. 11. 2021

Asi většina z nás alespoň okrajově tuší, co znamená jíst zdravě. Ne vždycky se nám to ale daří aplikovat v praxi. Někdy je to i proto, že si pod bio stravou a zdravou výživou představíme v první řadě nedostupnou výsadu zazobaných boháčů a celebrit. Ve skutečnosti tomu ale tak vůbec není – zdravě i bez zruinování může jíst prakticky kdokoliv.

<Path> Na jižní Moravě si užijete překrásnou přírodu, skvělé jídlo i cestu do pravěkuZdroj:

Vědci z věhlasné britské univerzity v Oxfordu totiž ve svojí studii, která vyšla v prestižním lékařském časopise The Lancet, přišli na to, že udržitelné potraviny stojí mnohem méně, než bychom si mohli myslet. Akademičtí pracovníci se zaměřili 7 druhů udržitelné stravy – od flexitariánské přes vegetariánskou až po peskatariánskou a veganskou. Ty ve vybraných 150 zemích z celého světa porovnávali s běžným jídlem. A výsledky jsou hodně zajímavé.

Jedním z výzkumníků, kteří se na práci podíleli, je i doktor Martin Springmann. Podle něj je ve společnosti pořád převládající názor, že zájemci o udržitelné potraviny si budou muset sáhnout hluboko do kapsy, jeden velký mýtus. „Když vědci jako já obhajují zdravé a ekologické stravování, často slýchají, že se jim to snadno říká, když si sami žijí na vysoké noze, a přitom propagují něco, co je prý pro většinu lidí finančně nedostupné. Tato studie ale jasně ukazuje, že je to vlastně přesně naopak,“ nechal se slyšet Springmann. 

A měl pravdu. Všechny druhy udržitelné stravy – až na tu peskatariánskou – skutečně byly úspornější než nákup jinak běžných potravin. Na veganských potravinách lidé ušetřili dokonce třetinu svých obvyklých výdajů. Příliš ale nezaostávaly ani vegetariánské výrobky, které výdaje zredukovaly o 27 – 31 procent. A pokud jde o rostlinnou stravu, tak u té vědci vyzdvihují hlavně její pozitivní dopad na zdraví, a to ať už jde o ochranu zdraví srdce, nebo naopak snížení rizika rakoviny. Důležité je u rostlinné stravy také to, že má mnohem nižší uhlíkovou stopu než ta typicky nezdravá, západní.

Není tedy divu, že vědci mají jasno. „Udržitelné druhy stravy, které jsme v naší studii zkoumali, jsou prokazatelně výhodné hned v několika směrech. Uvítá je váš bankovní účet, vaše tělo i planeta,“ dodal Springmann. Jeden problém tu ale přeci jenom je. Pokud jde o chudší světové regiony, kde jsou příjmy lidí hodně nízké, tak tam jsou udržitelné potraviny pořád hodně drahé. Výzkumníci ale mají za to, že řešení tady je – museli by se ale do celé věci vložit a aktivně zakročit političtí lídři. 

<Path> „Žvýkej a plivej“ – mezi dospívajícími se šíří nový nebezpečný způsob hubnutí. Lékaři bijí na poplachZdroj: health.com

„Aby si udržitelné potraviny mohli dovolit opravdu všichni, musí se objevit ochota politiků s tím něco udělat. Současná strava v zemích s nízkými příjmy obsahuje hodně škrobových potravin a jen minimum těch, o kterých víme, že jsou zdravé.  Naproti tomu západní strava, která je často chybně dávána za příklad, není jen nezdravá, ale do budoucna také vysoce neudržitelná. Navíc i ona je pro země s nízkými příjmy jen těžko dostupná,“ popsal Springmann. „Podpora rozvoje a progresivní potravinové politiky jsou zapotřebí, aby mohla být udržitelná strava dostupná i chtěná všude po světě,“ uzavřel vědec. Asi jen čas ukáže, jak to bude dál. 

Zdroj: Independent.co.uk, Thelancet.com, Theguardian.com

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop