Alkalické nejsou jen baterie, ale i voda. A ta je prý univerzálním zdrojem zdraví. V čem její kouzlo spočívá a má smysl ji pít?

O tom, že něco může být alkalické, jistě každý někdy slyšel. Třeba takové baterie. Ovšem alkalická může být i voda – a ta prý (na rozdíl od baterií) dokáže s lidským tělem skutečné zázraky. V čem je tedy tato unikátní voda tak fantastická?

Lidé jsou dnes schopní investovat do řady různě bizarních věcí. A když jde o zdraví, platí to „tím tuplem“. Není tedy divu, že na popularitě získalo např. „odčervování“ (ano, nejen psi, ale i lidé se mohou odčervovat, a to za pomoci přístrojů, které prý tělo zbaví veškerých parazitů), pití „bazénové desinfekce“, tedy tzv. MMS, nebo dokonce provádění kávových klystýrů. A vzhledem k tomu, jak šílené tyto jmenované metody jsou, zdá se být „alkalická voda“ vlastně slabým odvarem. Na druhou stranu – existuje skutečně nějaký dobrý důvod, proč platit za obyčejnou (tedy, alkalickou) vodu nehorázné peníze?

„Chceme vyvrátit předsudky o konopí a naučit lidi pečovat o jejich zdraví,“ říká Tomáš Konieczny12. 4. 2022

O alkalické vodě je možné dočíst se mnohé – např. to, že zpomaluje stárnutí (dejme tomu) a že ničí rakovinné buňky (to už je na pováženou). Ve zcela obecné rovině by se ale mělo jednat o určitý „elixír“ vitality a dobré kondice, což je ještě relativně přijatelná definice. Otázkou ovšem je, zda kýženou službu voda, která prošla procesem ionizace, díky němuž byly odděleny a vyloučeny kyselé molekuly, opravdu odvede. V podstatě se totiž jedná o vodu, která kdyby následně nebyla uměle obohacena o minerály, o něž během ionizace přijde, mohla by z placu být nazývána vodou destilovanou (ano, to je TA voda, kterou obvykle lijeme do auta, resp. do motoru kvůli chlazení). Přesto ale jejímu kouzlu propadly miliony lidí po celém světě a stala se trendem mezi řadou celebrit, a to i včetně Beyoncé. Není tedy divu že trh s alkalickou vodou stále roste a mnozí jsou přesvědčeni, že alkalická voda je univerzálním receptem na zdraví.

Kouzlo zásaditosti?

Lidské tělo, které správně funguje, je ve svém principu mírně zásadité – hladina tzv. pH se tedy drží cca na hladině 7,35. V případě, že tato hladina zásaditosti poklesne (třeba i pod hodnotu 7) a v těle začne převažovat kyselost, organismus situaci vyhodnotí a člověk začne vydechovat větší objem oxidu uhličitého. A přesně totéž platí i naopak – pokud hladina pH stoupne nad hodnotu 7,7, organismus oxid uhličitý zadrží a vyloučí jej až později. Přesně takto funguje proces označovaný jako udržování acidobazické rovnováhy. Ačkoliv ale tělo veškerou regulaci kyselosti a zásaditosti poměrně efektivně zvládá samo (a také platí, že konkrétně pH krve člověk sám prostřednictvím stravy a ani nápojů rozhodně nijak neovlivní, to je možné jen v případě slin a moči), podle některých jsme my lidé stejně extrémně překyselení (a je tedy pravda, že „kyselých“ lidí je mezi námi stále dost a dost…), a proto je třeba tento stav zvrátit. A přesně k tomu má posloužit konzumace alkalické vody.

Základní kouzlo alkalické vody totiž dle jejích propagátorů spočívá v tom, že je zásaditá – a vyvažuje tak extrémní překyselenost organismu, jež jinak ústí ve vznik nespočtu civilizačních onemocnění, a to od vzniku zánětu přes množení nežádoucích bakterií až po rakovinu. Podle některých zarputilých zastánců této teorie pak nemoci v podstatě nemohou v zásaditém prostředí přežít, a tak konzumace správné kombinace potravin (stravu by v takovém případě měla tvořit v podstatě jen zelenina) vlastně zajistí, že lidé nikdy neonemocní.

Ačkoliv ale překyselenost organismu může být (do jisté míry) opravdu problémem, je třeba mít na mysli také skutečnost, že prostředí v žaludku je kyselé přirozeně – právě díky tomu se tělu daří úspěšně vypořádávat se škodlivými bakteriemi a dalšími patogeny. V podstatě tedy platí, že jak přílišná kyselost, tak ani zásaditost (která by měla být výsledkem konzumace alkalické vody) organismu není člověku zrovna ku prospěchu. A pokud bychom měli porovnat alkalickou vodu s tou z vodovodu, jediný rozdíl by v podstatě byl, že obsahuje vyšší množství minerálů, které de facto způsobují její zásaditost (konkrétně se jedná o vápník, hořčík, draslík či bikarbonát, tedy jedlou sodu). Ty lze ale tělu dodat i jinak a levněji.

Zdroj: Giphy

Co na to věda?

Samozřejmě, že řadu rozličných „zdravotních trendů“ lze různými způsoby vyvrátit, či potvrdit. A vliv alkalické vody na lidské tělo není výjimkou. Bohužel ale i dvojice těch pro alkalickou vodu nejpříznivějších výzkumů je poměrně neprůkazná. V prvním případě se vědci zaměřili na myši, kterým byla podávána zásaditá voda. Výsledky sice naznačily, že jejich průměrná délka života byla delší, ovšem pitva po jejich smrti nenaznačila jakékoliv rozdíly oproti tělům myší, které zásaditou vodu nepily. To výsledky japonské studie realizované na lidech jsou ještě více diskutabilní – a samotnými vědci byly označeny za statisticky nevýznamné. A co že to v Japonsku vybádali? Kromě toho, že lidé, kterým byla podávána alkalická voda, sami tvrdili, že se cítí lépe a také lépe spí, vlastně nic.

Jan Bendig skrze Výměnu manželek názor Čechů na gay rodičovství a Romy nezmění. Snaha se ovšem cení i v tomto případě7. 4. 2022

Pokud tedy budete chtít udělat něco pro sebe a zdraví, jistě se můžete řídit i „písňovou radou“, tedy „pijte vodu, pijte pitnou vodu, pijte vodu a nepijte rum“. Bohatě ale postačí dostatek vody obyčejné, té, která vám doma teče z kohoutku. Tedy, pokud se nechcete cítit třeba jako Beyoncé a pít stejnou vodu jako ona. Jen se obáváme, že vás to vzhledem k její ceně (litr stojí kolem 60-80  Kč, dle značky) poměrně rychle přejde (minimálně pokud není vaše konto podobně objemné jako to Beyoncé). A to ani nemluvíme o ceně ionizátorů, které si kvůli výrobě alkalické vody někteří nadšenci pořizují...

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, healthline,.com, melmagazine.com, health.com