Líbání není tak zdravé, jak se dosud tvrdilo. Před riziky vás ale ochrání důsledná zubní hygiena

Líbání bylo dosud vyzdvihováno jako zdraví prospěšná aktivita. Nejenže vyplavuje hormon štěstí a potlačuje stres, ale posiluje také imunitu, procvičuje obličejové svaly, spaluje kalorie. Nyní se ale na polibek detailně podívali odborníci na ústní hygienu a ti už tak nadšení nejsou. Kvůli líbání totiž můžete čelit problémům se zubním kazem i zánětem dásní. To je ovšem zcela jiný pohled na oblíbenou lidskou aktivitu. Mění se vzrušující francouzák v polibek smrti?

Zubní kaz skutečně můžete chytit od partnera

Dříve se tvrdilo, že při líbání se tvoří více slin, které vyrovnávají pH v ústech a zabraňují vzniku zubního kazu. Taky se říkalo, že zubní kaz je dědičná záležitost a nedá se jen tak od někoho chytit. Jenže jako spousta věcí, které jsme se kdysi učili ve škole, i toto lidské poznání prošlo vývojem a staré znalosti už neplatí.

Bakterie, kvůli nimž se kazí zuby a vzniká paradontóza, přenosné z člověka na člověka jsou. Při jednom dlouhém polibku si lidé mezi sebou vymění 80 milionů bakterií, jak dokázala studie nizozemských vědců v roce 2014. Takže než se příště začnete s někým líbat, prohlédněte si pořádně, jak zářivý má úsměv. Líbačka není tak neškodná, jak se zdála být.

Ve slinách cestují bakterie i krev

„Zubní kaz vzniká působením specifického druhu ‚zlých bakterií‘. Když je necháme pracovat, vytvářejí kyselinu, která narušuje zubní sklovinu,“ říká zubařka Tina Saw z Carlsbadu v Kalifornii. Tyto bakterie mohou být přeneseny líbáním. Takže odpověď na otázku, jestli lze zubní kaz chytnout, bohužel zní: v podstatě ano.

Gingivitida, neboli zánět dásní, může být vedle „cucfleku“ dalším nemilým překvapením, které vám zůstane po vášnivých polibcích s novým partnerem. Je to mírné stadium onemocnění dásní, ale pokud ho zanedbáte, vyvine se až v paradentózu. Zánět dásní vede ke krvácení a krev se může při líbání přenášet slinami. 

Vážnějším dárečkem pak může být právě paradentóza, což je zánět ničící podpůrné tkáně zubu. Vzniká tím, že se imunitní systém snaží bojovat s bakteriemi a infekcí, již způsobují. Podle zubařky Tiny Saw za paradentózu může jiný typ bakterií než za zubní kaz. Tento typ neútočí na sklovinu, ale na dásně a kost. Nemilou zprávou je, že může dojít až ke ztrátě zubu. Paradontóza je reakcí imunitního systému, takže se jako taková nedá „chytit“. Ale bakterie, které ji způsobují, se mohou slinami přesunout do jiné ústí dutiny.

Zdroj: Giphy

Správné čištění zubů vše napraví

Pokud teď panikaříte a rozhodli jste se už nikdy nikoho nepolíbit, je na čase se uklidnit. Neznamená to, že po líbačce s člověkem, který nedbá na dokonalou ústní hygienu, vám hned vypadají zuby. Jak už bylo řečeno, do úst se vám mohou dostat ‚zlé bakterie‘. Ale zubařka Tina Saw ubezpečuje, že bakterie u vás musí narazit na vhodné prostředí, aby se mohly usadit a začít konat dílo zkázy.

Takže i když jste včera v noci zdatně šermovali jazykem s neznámým cizincem, bohatě bude stačit, když si poctivě vyčistíte zuby, použijete mezizubní kartáček a na závěr ústní vodu. Mějte sebekázeň a dopřejte tuto péči svým ústům hned potom, co přijdete domů, ne až se za deset hodin probudíte z delirického spánku. No a pravidelné návštěvy zubaře jsou samozřejmostí.

„Že je dcera lesba, jsem brala jako fázi. Díky víře ale vím, že láska je jen jedna,“ tvrdí věřící matka, kterou tíží i nerovnost práv LGBT lidí9. 8. 2022

Otázky před první výměnou tělesných tekutin

Zubařka Tina Saw říká, že se jí občas v ordinaci objeví pacienti, kteří dosud neměli žádné problémy, a najednou se jim rozvine zánět dásní. V takovém případě se dentistka zajímá o jakékoli změny, které se v životě pacienta v poslední době vyskytly – a přítomnost nového partnera je jednou z nich. Zdraví ústní dutiny ovšem ovlivňuje řada faktorů včetně již zmíněné genetiky, ale také jídelníčku, užívaných léků nebo nárůstu stresu. Lékařský výzkum také prokázal silnou souvislost mezi depresí a paradontózou, což nejspíš souvisí se změnami imunitního systému při depresivních stavech i s neschopností člověka v takové situaci dodržovat pravidelnou ústní hygienu.

Při intimním kontaktu s novým partnerem už nám nepřijde divné zeptat se, zda dodržuje pravidla bezpečného sexu, ze kdy má poslední test na pohlavní choroby apod. Před prvním polibkem se ale asi nikdo nezajímáme, kdy byl náš objekt zájmu naposledy u zubaře. Otázkou „čistil sis dnes zuby?“ bychom kouzlo okamžiku zcela pohřbili. Možná je ale na čase začít věnovat pozornost nejen tomu tam dole, ale i úsměvu partnera. Prozradí víc než jen to, zda je veselé povahy.   

Zdroj: Science.org, Shape.com, Microbiomejournal.com